Leatherman Super Tool 300

Nóż to narzędzie, noszę je wszędzie
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 27 paź 2020, 12:14

LeathermanST300-1.jpg

Rynek narzędzi wielofunkcyjnych w ciągu ostatnich kilku dekad uległ rewolucji i nikt nie wie o tym lepiej niż Leatherman. Mają oni kilka perełek w swojej ofercie, w tym zaktualizowany klasyk Super Tool 300. To duży i wytrzymały multitool, który łączy w sobie wygląd i podstawową użyteczność pierwszego Super Tool'a z nowoczesnymi technikami i materiałami produkcyjnymi. W tym tekście chciałbym omówić projekt tego wielofunkcyjnego narzędzia, jego wytrzymałość, jakość wykonania oraz przedstawić ogólną opinię o nim.

Super Tool 300 jest trzecią generacją jednego z najstarszych produktów firmy Leatherman. Oryginalny Super Tool został wprowadzony na rynek w 1994 roku jako wytrzymały odpowiednik Pocket Survival Tool owej firmy, pierwszego nowoczesnego multi-narzędzia, który jako kompletna nowość został wprowadzony na rynek w ówczesnym czasie. Jest to duże narzędzie, o długości 11,5 cm (złożony), 18 cm (ze szczypcami), 19,5 cm (z nożem) i masie całkowitej 272 gramy. Dzięki temu Super Tool 300 znajduje się w nie najlżejszym zakresie wagowym.

Pierwszą rzeczą, którą zauważymy w ST300 jest fakt, iż został on z pełną premedytacją zaprojektowany i zbudowany by sprostał wyzwaniu ciężkich zadań. Są ludzie, którzy kupili oryginalny Super Tool 20 lat temu i nadal dumnie noszą go przy swoich pasach.

Leatherman Super Tool 300 jest dużym i funkcjonalnym multitoolem. Na pokładzie mamy 19 różnych narzędzi opartych na standardowej konstrukcji motylkowej. W przeciwieństwie do wielu innych pełnowymiarowych produktów firmy Leatherman, Super Tool 300 nie jest wyposażony uchwyt do bitów lub inny wymienny osprzęt. Jego konstrukcja uniemożliwia zgubienie czegokolwiek. Żadne z jego narzędzi nie jest również dostępne z zewnątrz, ale wszystkie za to blokują się przy pomocy back-lock'a. Jedna rzecz, która bardzo mi się podoba w konstrukcji tego narzędzia, to duże wycięcia na krawędziach uchwytów. Ułatwiają one dostęp do noży, nawet w rękawiczkach lub w ciemności.

LeathermanST300-2.jpg

Jednakże pierwszym i najważniejszym narzędziem, o którym powinniśmy wspomnieć są szczypce. Wzmocnione w stosunku do zarówno oryginalnego Super Tool'a, jak i pozostałej gamy produktów Leathermana. Pozwalają mocno, bez obaw o pęknięcie chwycić przedmiot. Przecinaki do drutu są dodatkowo wymienne, wykonane ze stali 154CM. Leatherman wspomina, że są to najmocniejsze szczypce, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Zaciskarka do kabli znajduje się tuż pod ich zawiasem.

Drugimi pod względem przydatności narzędziami są dwa pełnowymiarowe ostrza (z gładką krawędzią i ząbkowaną), obydwa wykonane ze standardowej stali 420HC. Każde z nich ma 7,5 cm długości i jest wyposażone w dodatkowy mechanizm blokady uniemożliwiający im samoistne otwarcie się, nawet gdy całe narzędzie już nam się rozklekocze. Z resztą owy zabieg jest jak najbardziej zrozumiały, gdyż już fabrycznie noże są piekielnie ostre. W szczególności ząbkowany brzeszczot, który doskonale nadaje się do cięcia kartonu, linek i innych szorstkich materiałów.

Piła w Leathermanie ST300 jest mniej więcej takiej samej długości jak noże. Bez problemu poradzi sobie z konarem o średnicy do 5 cm. Same zęby mają tendencję do zapychania się podczas cięcia miękkiego drewna, ale są łatwe do czyszczenia.

Pilnik jest kolejnym po pile dużym narzędziem. Niestety, nie posiada ziarna diamentowego, które można znaleźć na niektórych innych narzędziach firmy Leatherman. Ten jednak drewniano-metalowy, jest dobrze zwymiarowany i działa świetnie. Nie naostrzy noża w taki sposób w jaki byśmy sobie tego życzyli, ale spiłuje ostre krawędzie blachy, czy poprawi gwint śruby dzięki ząbkowanej również wąskiej krawędzi.

Ponadto na pokładzie mamy jeszcze cztery różne wkrętarki. Jeden długi (5 cm) śrubokręt krzyżakowy i trzy płaskie o różnej szerokości. Otwieracz do butelek kombinowany z otwieraczem do puszek i striptizerką do kabli, a także oczko do linki i szydło z dziurką.

Rączki w których umieszczone są wyżej wymienione narzędzia mają także linijkę wyrażoną zarówno w calach jak i centymetrach, ale nie to jest cechą godną uwagi. Ich krawędzie zostały zagięte do środka, dzięki czemu nie wrzynają się nam w dłoń podczas pracy szczypcami.

Super Tool 300 jest drugą już modernizacją pierwszego ciężkiego wielozadaniowego narzędzia firmy Leatherman. Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że wykonali z nim kawał dobrej roboty. Ma on ducha i klasę oryginalnego Super Toola, ale korzysta z wiedzy inżynierskiej, którą Leatherman rozwijał przez ostatnie 30 lat. Jest to duże, dobrze zaprojektowane narzędzie o ogromnym potencjale.

Każde z dołączonych narzędzi sprawuje się wyśmienicie i jest dostępne w naprawdę użytecznych wymiarach. Jest to jeden z niewielu multitooli tego typu, z którym bez problemu możemy opuścić dom bez potrzeby zabierania ze sobą również składanego noża. Szczypce zostały wzmocnione dla zwiększenia trwałości w stosunku do oryginalnego projektu. Jednym z ulepszeń, które jest jak najbardziej na plus, to wprowadzenie wymiennych przecinaków do cięcia drutu. Z własnego doświadczenia wiem, że ten element to najczęściej niszczona część szczypiec. Możliwość wymiany ich bez potrzeby zakupu całej głowicy jest ogromnym ulepszeniem. Zaoblone krawędzie i wycięcia w rączkach także są świetnym pomysłem.

Podsumowując, Super Tool 300 jest częścią długiej tradycji prostych narzędzi i nadal pokazuje światu, że Leatherman naprawdę dba o jakość i wartość. Tylko ta cena - 400zł to nadal mniej niż za Victorinoxa tej klasy, niemniej to wciąż sporo.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 27 paź 2020, 19:24

Zachęcająca recenzja. Z jednej strony czterysta złoty ale z drugiej narzędzie na lata. Kupując jakąś tandetę i tak będziemy musieli kupić kilka razy i komfort używania dużo mniejszy. Na pewnych rzeczach nie ma co oszczędzać.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 28 paź 2020, 06:54

Profesjonalny opis, sklepy by się ucieszyły :) Mnie przekonałeś, choć używalność multitoola ostatnio poddałem pod wątpliwość. Jak wspomniałem gdzieś tam w temacie EDC, nie mam potrzeby korzystać. Ale w plecaku jest. Przekonałeś mnie, chętnie bym sobie sprawdził na żywo to narzędzie. Może kiedyś ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

śr 28 paź 2020, 07:46

Nie widzę problemu, aby poddać go torturom ;P. Poniżej jeszcze ciepła fotka. Skobel został przecięty bez większego problemu, czy nakładu siły. Natomiast tego pordzewiałego, 5-cio calowego gwoździa wygiąłem by przedstawić jakość szczypiec. Nie rozchodziły się podczas gięcia i nie próbowały uciec z mocowań do rączek. Na przecinakach tylko taki ślad pozostał.

LeathermanST300-3.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

śr 28 paź 2020, 11:47

Sprzęt zajedwabisty, chcę mieć :lol: Nawiązując zaś do jego wagi, to już kiedyś się przymierzałem, bo do plecaka ucieczkowego trzeba włożyć około 100 przedmiotów, że zbiorę do kupy i wezmę na wagę i jakoś nigdy mi się nie udało :? Ale na zlocie wspólnymi siłami to chyba się uda zrobić, bo będziemy mieli "wszystko", więc to "wszystko" zważymy :idea: Bo strasznie jestem ciekaw wyniku??? tego ważenia
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 17 lis 2020, 19:31

BowHunter pisze:
ndz 15 lis 2020, 18:06

... wybierając miedzy jednym, a drugim flagowym produktem firmy z Oregonu tylko jeden z nich nie posiada bitów, które mógłbym zgubić (jak to ja z resztą)...

Co wcale nie oznacza, że nie można ich do niego dokupić. Wręcz przeciwnie zestaw jest dostępny, chociaż za jeden adapter, 5 płaskich bitów, magazynek do całego zestawu, opakowanie, tekturkę i instrukcję obsługi trzeba zapłacić 80zł. Przypomnę tylko, że ok 100zł kosztuje zestaw Lerathermana składający się z dwóch magazynków z bitami o łącznej ilości 21 sztuk. Idealnie pasuje na krętak krzyżakowy nie tylko ST300, ale także multitooli z rodziny Kick'a, czy Rebar'a, o którym już niedługo na łamach naszego forum. Nasadka przyjmuje także regularne bity ogólnodostępne.

ST300RebarKickBitSet01.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

sob 05 gru 2020, 17:21

Dzięki Romeo, gratulacje dla BH, świetny materiał...
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 05 gru 2020, 18:16

Podejrzewałem Go właśnie o zrobienie tego filmu patrząc na jakość dźwięku i obrazu :D
CYKLOP

sob 05 gru 2020, 18:59

Brawo . To jest pierwszy film który reklamuje nasze forum?
Dobry robota i mam nadzieję że będzie więcej materiału reklamujących przygotowanipolska,pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrza”