Sztylet bojowy wz.98 , Wojsko Polskie

Nóż to narzędzie, noszę je wszędzie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1067
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

wt 16 lis 2021, 19:50

Cześć

Sztylet wz.98 Wojska Polskiego, czyli najgorszy wybór na nóż do przysłowiowego lasu. Chyba że lubisz sobie utrudniać życie, jak ja czasami ;)

Kiedy zaczynałem swoją zabawę z szeroko pojętym traperstwem, i łażeniem po lasach. Szukałem niedrogiego ale dobrego noża, jako że wcześniej trochę zbierałem militarnych gratów. Uznałem że wojskowy nóż musi być najlepszy. Chce tylko nadmienić fakt, że nóż wz.98 używałem w latach 2007-2008, gdzie internet w domu, nie był tak powszechny jak dziś. A źródła wiedzy i fora internetowe nie były tak rozbudowane jak dziś. Drugi nóż dostałem już wojsku, gdzie jeździł długo w boczku drzwi samochodowych mojego pierwszego samochodu.

Zabrałem pieniążki na pierwszy nóż, pojechałem do jednego z najlepszych sklepów z militariami w Bielsku-Białej. Kupiłem nóż, za oszczędzone pieniądze. I się mega cieszyłem! Taki fajny , wojskowy , srebrne ostrze, super pochwa. Cud miód malina! Do surwiwalu jak znalazł. W pierwszy weekend po zakupie, pojechałem do lasu nad Jezioro Goczałkowickie, na testy i ? LIPA !

Nóż mimo że ostry, do zastosowań typowo leśnych nie nadaje się, lub jeżeli chcesz coś zrobić musisz mieć anielską cierpliwość i precyzję. Zaostrzenie patyka na kiełbasę, to dla mniej wprawnego użytkownika to może być wyzwanie. Ba przekrojenie bułki, tym nożem to wyzwanie, ale spokojnie da się. Próbowałem zastosować nóż do innych leśnych zdań, niestety jest to nóż typowo do walki , a nie do pracy w lesie. Po przez zastosowanie typowego dla sztyletu kształtu głowni, która ma służyć walce, a nie pracy w terenie. Dziś to wiem, ale jeszcze dobre 10-15 lat temu, wiedzę uzyskiwało się za pomocą „prób i błędów”. Nóż bardzo szybko popadł w moją niełaskę, wróciłem do starej finki harcerskiej i Victorinoxa. Nigdy nie miałem okazji sprawdzić jak wz.98 sprawdza się w walce, ale z tego co czytałem i rozmawiałem z „nożownikami” ponoć, bardzo dobrze i lekko wychodzą za jego pomocą pchnięcia. Sam tego nigdy nie sprawdzałem, posiłkuje się w tym wypadku zdaniem innych.

Do wykonania nożna, mam jedno zastrzeżenie . Pare razy otwierałem za jego pomocą puszki amunicji do AK, nic nie uszczerbiłem ani nie złamałem. Podważenie przybitego wieka niedużej skrzynki, też dla tego noża nie stanowi problemu.


Wygląd noża, jest genialny i super w swojej prostocie! Sam wygląd o wiele bardziej mi się podoba, niż Glocka 78! Również zatrzask noża jest wykonany, w taki sposób który umożliwia ciche zatrzaśnięcie noża w pochwie, co w Glocku 78 jest możliwe ale o wiele trudniejsze do wykonania. Co dla żołnierza, jest bardzo ważne. Żeby zachować reżim ciszy, np podczas czekania w zasadzce.
Jedyne do czego mogę się doczepić, jeżeli chodzi o wykonanie, to do powłok antykorozyjnych. Ten nóż potrafił zajść powierzchniową rdzą, od leżenia w boczkach drzwi w samochodzie.....Glock tutaj jest o wiele lepiej wykonany. Pochwa do noża, wykonana z twardego plastiku. Zatrzask noża, można wymienić (jest to uformowana blaszka przykręcona kilkoma śrubkami).

Ogólnie miałem dwa takie noże, jeden z srebrnym ostrzem , drugi cały czarny. Oba miały taki sam problem z rdzą. Żałuje do dziś, że sobie nie zostawiłem jednego na pamiątkę i przysłowiową „ścianę”.

Czy polecam ? Do kolekcji tak, w teren zdecydowanie odradzam! Chyba że jesteś militarystą ;)

Nóż ze zdjęcia, to egzemplarz testowy :) Prezent od internetowego sklepu dlasluzb.pl (https://dlasluzb.pl/)

Dane :
Stal: hartowana sprężynowa
Długość ostrza: 175 mm
Długość całkowita: 295 mm
Grubość ostrza: 5 mm
Waga: 263 g

Pozdrawiam
~Bart
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 17 lis 2021, 07:13

Ano, jak to bojowy ;) służy do robienia auciu w brzuchu czy w nerkach oponenta, a więc raczej nóż kolekcjonerski, dla fanów militariów. Choć jak mówią klasycy, najlepszy nóż jaki mamy, to ten który akurat mamy przy sobie gdy się przydarzy nam sytuacja kryzysowa.
Obrazek
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1067
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

śr 17 lis 2021, 07:40

Cześć.

Ja go lubię :) Ponieważ jest to dla mnie wspomnienie działaności w organizacjach proobronnych oraz fajnego szkolenia organizowanego przez weteranów 1 PSK.

Przyznaje że walory użytkowe poza walką, są naprawdę poniżej dostatecznej oceny. Ale da się nim operować w lesie, a w wprawnych rękach może dużo. Ale wymaga to cierpliwości i doświadczenia.

Mam jeszcze dwa glocki , 78 i 81 które dostałem do testów od firmy Kaliber.PL ( https://kaliber.pl/ ).
Glocka 78 używałem pod koniec pierwszej dekady XXI wieku ;)

Pozdrawiam
~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 17 lis 2021, 08:55

Ciekawość na pewno by mnie pchnęła w stronę zapoznania się z nożami bojowymi ale trzymam swoje zainteresowania na wodzy póki co. Chociaż na razie zżera mnie nieopanowana do końca ciekawość dotycząca Ratnik 6e6 i nie wiem czy uda mi się powstrzymać przed zakupem. Oczywiście to multitool a nie nóż, tak dla porządku dodam.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrza”