Olight I3T EOS

O światełkach
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 14 mar 2021, 20:45

Latarka Olight I3T EOS jest najnowszą wersją serii I. Zgodnie z tradycją poprzedniego modelu EOS (I3E), I3T wykorzystuje diodę Philips LUXEON TX LED, ale zrezygnowano przy jej konstrukcji z charakterystyki breloka - na rzecz dwukierunkowego klipsa kieszonkowego.

Olight I3T EOS.jpg

Większość dostępnych obecnie latarek AAA ma przełączniki typu twist. Dlatego też, posiadanie I3T z klikającym przyciskiem z tyłu jest mile widzianą zmianą. Komora baterii mieści akumulatorek Sanyo/Panasonic Eneloop, GP, Energiser Ultimate Lithium (L92) oraz alkaliczne (Energiser i Duracell) i inne typu R03.

Włączanie i wyłączanie odbywa się za pomocą głównego włącznika znajdującego się na tylnej części latarki. Jest to przełącznik typu "naciśnij i włącz", który umożliwia również połowiczne naciśnięcie w celu chwilowej aktywacji w razie potrzeby. Latarka nie posiada pamięci trybów, zawsze włącza się w trybie słabym, a następnie mocnym. Nie ma również (co dla mnie jest absolutnym strzałem w dziesiątkę) dostępnych trybów migających typu strobo i/lub SOS).

Konstrukcja od razu mówi nam, że jest to produkt zaprojektowany jako wyposażenie EDC. Świetne wyważenie i niewielki rozmiar, a także dołączony klips pozwalają na bezproblemowe przenoszenie latarki w kieszeni spodni, lub koszuli.

Podobnie jak w przypadku modelu M1T Raider, Olight zastosował w I3T EOS zmodyfikowaną wersję swojego nowego radełkowanego wzoru "dense double helix" (taki termin znalazłem na stronie Olight’a). Estetyczny frez pomaga nadać latarce dość unikalny wygląd, odróżniający ją od większości latarek.

Latarka świeci w dwóch trybach. Pierwszy słabszy pozwala nam na słup światła o mocy 5 lumenów, drugi natomiast rozświetla ciemność mocą 180 lumenów. Każdy tryb uruchamiany jest włącznikiem w odpowiedniej sekwencji. Jedno kliknięcie uruchamia tryb słaby, a trzy kliknięcia (włącz - wyłącz - włącz) w czasie nie dłuższym niż ok 2 sekund, uruchamia nam mocny słup światła. Odstępy między trybami wydają się być stopniowo jaśniejsze dla oczu, są także na tyle dobrze rozmieszczone, że łatwo jest się zorientować w którym aktualnie się znajdujemy. poza tym większość użytkowników w przypadku latarek taktycznych, preferuje właśnie prosty interfejs HIGH/LOW. Dzięki temu, że start zaczyna się od słabszego - 5 lumenów genialnego do zadań z bliska i mocnego do innych zastosowań - czyni z tej latarki jedną z lepszych latarek EDC jakie są obecnie dostępne. Warto tutaj także dodać, że przewidziany dla najsilniejszego trybu czas świecenia, nie oznacza, że po 21 minutach latarka nam zgaśnie.Moc słupa światła zacznie powoli spadać, aby po ok 15 minutach osiągnąć wartość ok 100 lumenów, po czym spokojnie i płynnie przez kolejne 60 minut zejść do 5 lumenów i tam pozostać już przez kolejne 12 godzin.

olight-drzwi.jpg

Olight nie ujawnił temperatury barwowej dla diody LED zastosowanej w tym modelu. W całym profilu wiązki występują przesunięcia odcienia. Hotspot (centralny punkt) jest chłodno-biały, podczas gdy korona (ring między hotspotem, a rozmyciem) ma lekki żółto-zielony odcień, a cieniowanie raczy lekką fioletową barwą. Widać to jednak tylko gdy skierujemy światło na gładki biały duży element.

Cała pochodnia jest wodooporna. Spełnia normę szczelności IPX-8, czyli powinna bez problemu pracować przy ciągłym zanurzeniu na głębokość do 2 m. Niestety nie miałem możliwości przetestowania jej na takiej głębokości. Poddałem ją zanurzeniu w 200 litrowej stalowej beczce z zimną wodą. Ciśnienie słupa cieczy o wysokości 88 cm nie zrobiło na niej żadnego wrażenia. Następnie została pozostawiona pod kranem z bieżącą wodą o temperaturze pokojowej, przy włączonym mocnym trybie. Nie zaobserwowałem żadnych oznak wniknięcia wody do głowicy, przełącznika czy korpusu.

Podsumowując, uważam, że najważniejszą częścią każdej recenzji jest to, czy gdybyśmy mieli szansę kupić owy produkt dla własnego użytku, lub podarować go bliskim zakupionego z własnych pieniędzy, to czy nadal byśmy to zrobili?

W przypadku tej latarki, jest to niemal zdecydowane TAK - szczególnie jeśli szukasz głównego lub zapasowego świecidła do EDC.

Plusami modelu I3T EOS są dwa tryby pracy, wodoszczelność, rozmiar, odpornośc na upadki i klips.

Włącznik jest jednak zbyt bardzo wystający i niczym nie chroniony, przez co istnieje duże prawdopodobieństwo, że przypadkiem będziemy ją uruchamiać. Brak jakiejkolwiek mechanicznej i/lub elektronicznej blokady może być dla niektórych postrzegany jako wada. Podczas przenoszenia/transportowania jej w zamkniętym miejscu, takim jak torba / plecak, zdecydowanie zalecam wyjęcie z niej baterii.

Dane techniczne:
Tryby pracy/czas świecenia (przy zasilaniu baterią alkaliczną)
- 180 lumenów / 21 min.
- 5 lumenów / 16 h
Gwarancja: 5 lat
Kolor: czarny
Źródło światła: dioda Philips LUXEON TX LED
Zasilanie: 1x bateria AAA
Obudowa: aluminium A6061-T6 z twardą anodyzacją typ. II
Maksymalny zasięg: 60 m
Wymiary: 89 mm x 15 mm
Waga: 41 g (z baterią)
Producent: Olight, PRC

Cena: ok 80 zł.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Latarki”