Sadownictwo

Własne uprawy
ODPOWIEDZ
SŁAWEK
Posty: 346
Rejestracja: czw 06 gru 2018, 20:53
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

czw 21 mar 2024, 23:28

Czereśnie kolumnowe.
Określenie "kolumnowe" odnosi się do typu drzewa - nie odmiany. Może być kolumnowa grusza, jabłoń lub wiśnia. Nie jestem sadownikiem, przekazuję to czego dowiedziałem się od zawodowców.
Z tego co zapamiętałem. Młode drzewo - sadzonka, składa się z podkładki i szczepki lub podkładki zaoczkowanej. System korzeniowy i część nadziemna. System korzeniowy z innej rośliny i korona z innej - razem sadzonka.
Podkładka (korzenie) decydują jakie wyrośnie drzewo. Podkładki są z drzew dziko rosnących - ałycza, dzika grusza i pewnie inne. Dobiera się właściwości podkładki i szczepionki tak, żeby osiągnąć cel. Można w ten sposób wyhodować drzewo o wysokości 10 metrów i średnicy korony 5 metrów. Można też skonstruować typ karłowaty (szpalerowy) o wysokości 2 metry i średnicy korony 0,7 metra i to właśnie nazywa się drzewo kolumnowe. Sadzenie w rzędzie w odstępach co 0,5 metra. Nie wyrastają grube długie konary tylko gałązki o długości 0,3 - 0,4 metra.
Sadzonka droga. Dla bardzo zasobnych sadowników albo działkowców.
Na 1 ha sadzonki w tym systemie potrzeba od 2000 do 3000 sztuk.
Ogólnie. temat świeży.
cyklop
Posty: 40
Rejestracja: śr 27 wrz 2023, 20:48
Kontakt:

pt 22 mar 2024, 07:28

https://gradinamax.pl/catalog/drzewka-o ... AYASAAEgJn
Jak by ktoś chciał założyć hodowlę przydomową , na balkonie czy jednosezonową . ;)
Można trzymać w donicach . Pamiętajcie o stosowaniu ziemi przeznaczonej do warzyw i owoców oraz nawożeniu .
Opryski na insekty czy grzyby są takie same jak w pozostałych uprawach sadowniczych. Pozdrawiam . ;)
Saracen
Posty: 148
Rejestracja: ndz 29 sty 2023, 15:45
Kontakt:

pt 22 mar 2024, 11:38

Kolega który pytał o czereśnie kolumnowe chce kupić odmianę Victoria. Z tego co znalazłem w sklepach to ta czereśnie jest sadzona na takich samych podkładkach jak inne czereśnie czyli colt, antypka. Żadna z tych podkładek nie jest podkładka kolumnową więc to że czereśnia będzie kolumnową zależy od zrazu/ Szczepki a nie podkładki.
Jest to troszkę skomplikowane bo podkładki odpowiadają za wielkość późniejszego drzewa i tego jak będzie się układać jego korona ale jak widać w przypadku czereśni Victori nie zawsze podkładka ma największy wpływ na wygląd późniejszego drzewa.

Dodatkowo, drzewka kolumnowe mogą być bardzo fajnymi osłonami ścian czy nietypowymi żywopłotami.
Predator25th
Posty: 164
Rejestracja: pn 24 wrz 2018, 10:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

pt 22 mar 2024, 16:28

Panowie dzięki za informację na ten temat , ostatnio właśnie się zastanawiałem o co chodzi w tym temacie .
Zaprawdę powiadam wam, oto nadchodzi wiek miecza i topora, wiek wilczej zamieci. Nadchodzi Czas Białego Zimna i Białego światła, Czas Szaleństwa i Czas Pogardy, Tedd Deireadh, Czas Końca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rolnictwo i ogrodnictwo”