Pokrzywa zwyczajna - uprawa i zastosowania

Własne uprawy
ODPOWIEDZ
Slovian
Posty: 32
Rejestracja: ndz 25 lip 2021, 22:59
Kontakt:

pt 07 sty 2022, 21:16

Czołgiem,
Od dnia dzisiejszego chciałbym zamieszczać w tym dziale posty o uprawie ziół i ich zastosowaniach nie związanych z medycyną naturalną . Na początek pokrzywa, dosyć łatwa w uprawie, o dziwo jest możliwość hodowania jej w doniczce :lol: :lol: .

Uprawa:

Cechy gleby: ziemia piaszczysto-gliniasta, próchnicza, bogata w składniki pokarmowe, w miarę wilgotna.
Stanowisko - najlepiej w miarę słoneczne
Ważne, żeby pod żadnym pozorem pokrzywy nie miały dostępu do tworzyw sztucznych, plastików, chemikaliów itd. Ale to w sumie przy każdej roślinie trzeba mieć na uwadze.

Przydatne zastosowania w kuchni:
Jeśli chcemy wykorzystać pokrzywę w celach spożywczych, mamy na prawdę spory wachlarz nowych możliwości:
  • Starsze, większe liście (zwykle te niżej usadzone na roślinie) możemy zakwaszać jak kapustę.
  • Młode, średniego rozmiaru liście można wykorzystać to przyrządzenia bardzo pożywnej, a zarazem smacznej zupy.
  • Z młodych, dorodnych liści można wycisnąć sok, który posiada właściwości odtruwające.
Przydatne zastosowania w kosmetyce:
  • Z liści pokrzywy otrzymuje się chlorofil, używany przy produkcji mydeł, kremów, kosmetyków na cerę tłustą.
  • Z korzenia pokrzywy da się uzyskać szampon do pielęgnacji włosów. (Polecam zmieszać go z mydlnicą wtedy jest świetny)

Inne ciekawe zastosowania:
  • Jesienią, po zebraniu świeżych liści tniemy je lub rwiemy na strzępki i wrzucamy do wody celem uzyskania świetnie kamuflującego ciemnozielonego barwnika.
  • Z czerwonych łodyg zebranych jesienią tworzy się czerwony barwnik.
Przepis na zupę z pokrzyw:
Bierzemy 3-4 duże garści liści pokrzyw i wrzucamy do zalanego wodą garnka. Tam staramy się zmielić liście na taką papkę podgrzewając jednocześnie wodę. Następnie wsypujemy szczyptę soli i pieprzu, opcjonalnie jakieś dodatki. Potem czekamy 15 min aż zupa dojrzeje i gotowe. Receptura przypomina trochę napar, ale nie przecedzamy masy pokrzywowej, zostaje w zupie, dodajemy opcjonalnie składniki takie jak ziemniaki, marchewka, czy inne warzywa, ale pokrzywa w zupełności wystarczy.

Myślę, że trochę bardziej przybliżyłem temat pokrzywy, czyli niepozornego chwasta naszego pięknego kraju :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2583
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 08 sty 2022, 07:31

Dodam jeszcze gnojówkę z pokrzywy którą opisałem min w temacie o zielonych sposobach na walkę ze szkodnikami.
Obrazek
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

sob 08 sty 2022, 10:19

Slyszalem, ze mianem "pokrzyw" okresla sie tez ziolko, o ktorego dobroczynnym dzialaniu rzesze "dzieci - kwiatow" przekonywaly swiat zachodni w latach 60 ubieglego wieku. Ziolko jest tez od dawna znane w Indiach (chociaz tak naprawde, to od czasow zamierzchlych ludzie, gdziekolwiek sie pojawili, stosowali rozne roslinki "dajace w dekiel" 😁). Z TYCH pokrzyw zdecydowanie nie robilbym nawozu. Co najwyzej ciasteczka 😁😁😁

Zastanawiam sie, czy ta konkretna odmiana pokrzywy moglaby miec uzyteczne zastosowanie w wypadku SHTF.

A! Warto wiedziec, ze ta pokrzywa jest silnym atraktorem dla psow. Potrafia zleciec sie z calej okolicy, nawet w kilka osobnikow, do jednej, niewielkiej roslinki.

Przyroda mnie niezmiennie zadziwia.
Ostatnio zmieniony sob 08 sty 2022, 11:19 przez Pietrow, łącznie zmieniany 1 raz.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1094
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

sob 08 sty 2022, 11:14

Dodam coś od siebie

Wyczytałem gdzieś, że z włókien pokrzywy (z łodygi) można upleść całkiem mocny sznur :) Lato przyjdzie spróbuje, zrobię z tego film.

Nie jest to pewnik ;)

Pozdrawiam
~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

sob 08 sty 2022, 11:25

Juz calkiem na powaznie:
Mialem latem na ogrodku miedzy malinami kilka duzych pokrzyw. Trudno sie ich pozbyc. W przyplywie glupawki probowalem wypreparowac z nich wlokna (tak jak z lnu tylko bez namaczania). Cos tam sie udalo z tego poskrecac, ale jak wyschlo, to zrobilo sie sztywne i kruche. Moze trzebaby jakims olejem zapuscic taki sznureczek?

A mlode pokrzywy (podobnie jak mlode liscie mniszka lekarskiego) dodawalem do jajecznicy. Jak dostaly temperaturki, to przestaly parzyc i zrobily sie szmatkowate. Troche jak szpinak, ale byly twardsze. Moze bardziej cos w strone jarmuzu.
Ostatnio zmieniony sob 08 sty 2022, 14:53 przez Pietrow, łącznie zmieniany 1 raz.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Slovian
Posty: 32
Rejestracja: ndz 25 lip 2021, 22:59
Kontakt:

sob 08 sty 2022, 14:05

SilesiaSurvival pisze:
sob 08 sty 2022, 11:14
Dodam coś od siebie

Wyczytałem gdzieś, że z włókien pokrzywy (z łodygi) można upleść całkiem mocny sznur :) Lato przyjdzie spróbuje, zrobię z tego film.

Nie jest to pewnik ;)

Pozdrawiam
~Bart
Kiedyś się również z tym zetknąłem, ważne by wybierać łodygi z tych starszych roślin, ale pewnie nie mogą być zdrewniałe
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1094
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

ndz 20 lut 2022, 15:54

Cześć

Przyznaje sam osobiście, że zbieractwo zieleniny nie jest moją mocną stroną. Dlatego czytam i słucham ludzi którzy mają większe doświadczenie ode mnie. Ale na pierwszy ogień idzie pokrzywa zwyczajna. Przez wszystkich chyba najbardziej znana, ponieważ tragedia dzieciństwa była - piłka w pokrzywach :)

Sam osobiście znam znam kilka zastosowań pokrzywy
-Napar z pokrzywy jako herbata (dużo soli mineralnych oraz witamin
-Napar z pokrzywy jako środek higieniczny. Moja Mama i Babcia często myły włosy naparem z pokrzywy. Ponoć ma działanie antyseptyczne.
-Liście pokrzywy jako dodatek do sałatek. Uwaga znalazłem w necie super przepis : https://kachblazejewska.pl/2021/05/20/s ... h-pokrzyw/. Kto pierwszy spróbuje :) niech się pochwali.
-włókna z łodyg pokrzyw, jako materiał do wytwarzania sznura. Sam sprawdzę jak się taki sznurek z pokrzywy wytwarza.

Ktoś wie jak i do czego można wykorzystać pokrzywę zwyczajną?

Pozdrawiam
~Bart
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Epicki
Posty: 12
Rejestracja: śr 16 lut 2022, 21:01
Lokalizacja: Będzin
Kontakt:

ndz 20 lut 2022, 16:25

Znajomy od mojej mamy zbiera młode pokrzywy bez zdrewniałych łodyg i w wyciskarce wolnoobrotowej robi sobie sam sok z pokrzyw.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 512
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

ndz 20 lut 2022, 20:40

Pokrzywy są doskonałym pokarmem dla inwentarza, po dodaniu osypki świnie się nią zajadają. To też bogaty w witaminy dodatek do paszy dla drobiu. Stosuje się ją jako nawóz pod pomidory i ogórki - należy zalać ją woda i poczekać aż przegnije - śmierdzi okrutnie ale podobno to też antidotum na pleśń na tych warzywach...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rolnictwo i ogrodnictwo”