Kozy .

Żywy inwentarz
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 23 gru 2019, 10:02

Albo innego kolegę z watahy trza poprosić :idea:
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
CYKLOP

pn 23 gru 2019, 12:24

1411 Zgadza się ta kwestia którą poruszasz .
Ruszają z hodowlą musisz mieć świadomość że szykujesz sobie bat na kark oraz smycz na szyję .
Jesteś związany cały rok z gospodarstwem . Jedynie co zostaje to powiedzmy 10/12 godzinny wypad rodzinny .
Rano wszystko szykujesz z strony zaplecza dla zwierząt i możesz wyskoczyć np. komunia , chrzciny , ślub lecz nie daleko .
Jak planujesz kilku dniowy wypad np. zlot . . Musisz zadbać o twe zastępstwo . Tak by wydoić , nakarmić duże i
małe stworki oraz posprzątać i zabezpieczyć gospodarstwo na noc. Sam wiem jak to wygląda więc załatwiam sobie zastępstwo . Wystarczy spojrzeć na naszego przyjaciela który niestety z takiego powodu nie może oddalić się z regionu .
Dlatego zwierzęta oraz ich zaplecze nie jest takim zwykłym pstryknięciem jak się niektórym wydaje.
Kupi kozę i temat załatwiony . Nie nie ! To dopiero początek problemu . Z tym zastępstwem to też nie tak prosto .
Zwierzęta są zdenerwowane w obecności obcych . Nie chcą być dojone , nie jedzą , są agresywne , itd,,,
A i osoba która ma przyjść na zastępstwo musi to po prostu umieć . To nie opieka psem lub kotkiem w sylwestrowy wieczór.
Pozdrawiam . :)
Awatar użytkownika
Bushido
Posty: 17
Rejestracja: wt 24 mar 2020, 15:09
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

ndz 05 kwie 2020, 09:25

Ktoś coś wspominał o budynku całorocznym? Mam odpowiedź: płyta betonowa, wraz z obornikiem z jednej strony budynku (do obornika poprowadzony rowek odpływowy, wylewki ze spadkami do rowku) sam budynek to lekka konstrukcja najlepiej z płyty warstwowej (na 2 kozy wystarczy ok. 2-3 m2) dach jedno spadowy można również wykonać z płyty warstwowej (używane można zakupić za jakieś 35 zł/m2 wymiary 239x120) I mamy zapewniona izolacje w lecie i zimą, oczywiście kanały wentylacyjne i jakieś 2-3 m2 ogrodzenia żeby kozy mogły sobie wyjść i się przewietrzyć. Tak to wygląda przynajmniej u moich Teściów (budynek jest bez wylewki i obornika ale też super funkcjonuje) i mogę powiedzieć że jest to tanie i szybkie rozwiązanie.

Pastwiska dla kóz, Ruń pastwiskowa jest najlepszą paszą dla kóz. Jest łatwostrawna, mlekopędna i bogata w składniki pokarmowe. Powinna być podstawą żywienia koźląt, kóz mlecznych i rozpłodników. Pastwiska dla kóz mogą mieć różne ukształtowanie terenu, ale ważne jest, aby było suche. W kwaterowym chowie kóz należy tak zorganizować wypas, aby okres przebywania na kwaterze był jak najkrótszy (około 2 dni), co zapobiega marnowaniu paszy i niszczeniu runi. Wypas na pastwisku powinien trwać 150-160 dni, po 6-8 godzin dziennie. Dorosła koza z przychówkiem potrzebuje około 0,15 ha. Kozy selektywnie pobierają rośliny na pastwisku, co może prowadzić do marnotrawstwa paszy. Wskazane są zatem częste kontrole, poprzez obserwacje plonu, składu botanicznego i stopnia wykorzystania pastwiska. Kozy w pierwszej kolejności wybierają lucernę i koniczynę, a następnie trawy: życice, kupkówkę i kostrzewy. Chętnie wyjadają chwasty, takie jak: łopian, mniszek lekarski, piołun, cykoria, liście chrzanu, babka, szczaw i pokrzywa. Przysmakiem kozim jest kora drzew oraz liście, pędy i gałęzie różnych drzew liściastych, owocowych i krzewów.
PanterA
Posty: 33
Rejestracja: ndz 29 mar 2020, 19:08
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

ndz 05 kwie 2020, 20:52

Jesteście niesamowici, tyle wiedzy na temat kóz!! My chyba szaleni jesteśmy, bo biorąc kozy nie miałam takiej wiedzy. Na szczęście nie są ciężkie w obsłudze i szczęśliwie sobie z nami żyją.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”