Zestaw wędkarski dla początkującego

Wszystko o łowieniu ryb
ODPOWIEDZ
softnet
Posty: 44
Rejestracja: pt 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

ndz 10 mar 2019, 21:02

W moim miejscu ucieczki jest dużo jezior, kilka stawów, jest też kanał wodny łączący dwie rzeki.

Grzechem jest brak sprzętu wędkarskiego, literatury z zakresu wędkarstwa. O wiedzy i doświadczeniu z zakresu połowu ryb nie wspominając.

No więc, postanowiłem nadrobić braki. Zwłaszcza w sprzęcie oraz literaturze. Wypatrzyłem sobie taki sprzęt:

1. https://allegro.pl/oferta/dwa-teleskopy ... 7762763340
2. https://allegro.pl/oferta/800-akcesorio ... 5864001516
3. https://allegro.pl/oferta/zestaw-przyne ... 7214574923

Natomiast, z literatury to zestaw książek:
https://allegro.pl/oferta/ksiazki-wedka ... 7719466104

Ponieważ w tej tematyce jestem bardzo zielony, chciałbym poprosić kolegów znających się na tym hobby o opinię i ewentualne porady co do zakupu sprzętu i literatury. Raczej nie będę całymi dniami przesiadywał z kijem nad wodą, aż coś złapię. Zwłaszcza, że ze względu na ości nie przepadam za rybami. Chodzi o uzupełnienie swoich przygotowań o ten element. Zastanawiam się co będę jadł w razie W? Możliwości zdobycia żywności w okolicy mam sporo. Ewentualne polowania na zwierzynę - za pomocą wnyków (mówimy TYLKO I WYŁĄCZNIE o sytuacji wyjątkowej takiej jak katastrofa czy wojna). Reszta możliwości to uprawa roślin, hodowla zwierząt oraz zbieractwo.
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 11 mar 2019, 12:44

Ja również zielony a więc chętnie bym się podszkolił z wiedzy o wędkowaniu (kolega Romeo coś wie w temacie więc może napisze). Softnet, link do literatury nie działa, tzn książka wykupiona, aukcji brak. Podlinkuj proszę z jakiejś księgarni tytuł czy coś w ten deseń.
Obrazek
softnet
Posty: 44
Rejestracja: pt 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

pn 11 mar 2019, 18:45

Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus
Romeo

pn 11 mar 2019, 19:02

Ok ,a więc ,coś nie coś się znam ,chodzę na ryby od dziecka ,więc posiadam jakąś tam wiedzę w tym temacie ,jeśli chodzi o te zestawy które wrzuciłeś jak najbardziej fajne tylko jak dla nie za dużo tego wszystkiego i można znaleźć taniej ,ale to nie ważne ,może zacznijmy od sprzętu czyli wędki .
Wędki ,dzielimy na różne rodzaje ,długości i wielkości ,jednak ja jeszcze wychowany jestem na starych bambusowych wedkach i na wędkach z włókna szklanego których do tej pory używam ,gdzie teleskopowych zużyłem już kilka .Niestety tu jest bardzo duża różnica stosunku ceny do jakości ,bo te zwykłe teleskopowe są najzwyczajniej do dupy ,ale niestety nie stać nas na sprzęt za kilka lub kilkanaście stówek ,napisze tu tak ogólnie o wędkach w skrócie ,gdyż o samych wędkach można by pisać i pisać ,napisze o takich podstawowych ,nie jestem zwolennikiem wędek teleskopowych jednak dla niektórych którzy chcą być anonimowi bo może łowią bez zezwolenia jest to najlepszy sprzet .Niestety w naszym Polskim prawie jest tak , że jeśli chcemy legalnie łowić ryby trzeba mieć kartę wędkarską bez której nie wykupimy zezwolenia na amatorski połów ryb w danym miejscu ale to tak na marginesie ,bo w razie W nikt nas nie będzie ścigał .Jak dla mnie najlepiej posiadać max 3 wędki do normalnego połowu ,no i jedną lub dwie do wędkowania pod lodem .
Pierwsza wędka tak zwana karpiówka ,długa wytrzymała ,składa się zazwyczaj z trzech części , dobra na jeziora ,na małe rzeki nie za bardzo gdyż jest długa i może być nieporęczna (chodzi mi tu o rzeki o szerokości kilku metrów ,gdzie jest kupa krzaków i drzew ),karpiówka jak nazwa wskazuje świetnie nadaje się do łowienia dużych okazów karpi i nie tylko zazwyczaj metodą gruntową . Minusy ,po złożeniu ma gdzieś 120cm lub więcej i niestety nie schowamy jej do plecaka .
Druga wędka ,teleskopowa , można łatwo szybko złożyć i schować do plecaka ,bardzo poręczna i wygodna ,jednak chcąc łowić nią w różnych miejscach trzeba sobie kupić model który rozkłada się na kilka metrów ,lub jak kto woli używać krótszego teleskopu do metody spinningowej na sztuczną przynętę i tu musimy liczyć się z tym ,że gdy trafi nam się gruby zwierz ,musimy liczyć w bardzo dużej mierze na własne umiejętności , gdyż nie wybaczy nam braku umiejętności w prowadzeniu dużej ryby ,może okazać się za słaba .Jestem w posiadaniu wędki teleskopowej 5m używam jej do łowienia na spławik .
Kolejna wędka czyli trzecia ,spinning ,typowa wędka do połowu ryb drapieżnych ,co oczywiście nie znaczy że tylko do tego jest przeznaczona , bo może to być dobrej jakości teleskop jak i wędka z włókna , teleskop oczywiście kompaktowy ale ja jednak osobiście wole dwu częściowy z włókna ,jakoś tak już się przyzwyczaiłem i czuje się spokojniejszy, co prawda posiadam taki typowo na dorsze o wytrzymałości do 40kg .
Wędka lub wędki do łowienia pod lodem ,zazwyczaj malutkie ,króciutkie ,kompaktowe , 40cm ,ja posiadam jedną na ryby drapieżne a wygląda to tak ,że mamy nawiniętą dość mocną żyłkę taką do 5kg a na końcu przynęta sztuczna ,spuszczamy ją do samego dna ,potem kręcimy kołowrotkiem tak aby poczuć ,że przynęta nie leży na dnie i szybkimi ruchami podrywamy szczytówkę wędki ,w ten sposób wabimy drapieżnika ,gdyż myśli ,że ma przed sobą ranną rybę .Druga metoda to na mormyszkę zn haczyk wraz obciążeniem ,wiążemy go na końcu ,a na szczytówce mamy sprężynkę z przelotką która podczas brania daje nam znać że ryba bierze i w obu przypadkach zacinamy rybkę ,odkładamy wędkę na bok łapiemy za żyłkę i wyciągamy rybkę za żyłkę .
Dobór żyłki ,najlepiej mieć kilka szpulek różnych ,to jest ,w przedziale od 1kg lub mniej do 3kg ,i od 3kg do 10kg nawet , oczywiście podaje tu przykładowy przedział bo mamy żyłki od 0,5kg do 2kg i mamy żyłki od 1,7kg do 3,5kg tak dla ścisłości więcej niż 3 szpulki jak dla mnie wystarczy .
Obciążenie ,zazwyczaj ołowiane ,do zestawu na spławik najlepiej zaopatrzyć się w zestaw pudełkowy w którym mamy przegródki z wydzielonymi na poszczególne wagi obciążenia od 0,5grama do 3gram ,mogą być to ciężarki przelotowe ,jak i śrut zaciskowy , nie zapomnieć stoperów gumowych na żyłkę ,do tego mamy ciężarki do połowu gruntowego ,najlepiej mieć kilka od 15gram do 30gram w zależności od szybkości nurtu wody ,czy to rzeka czy jezioro .
Haczyków nigdy za wiele a najlepiej mieć wszystkie rozmiary w dużej ilości ,bo to one nam się najczęściej zrywają ,haczyki można kupić luzem ,lub już gotowe zawiązane z przyponem ,jak kto woli dla mnie osobiście bez różnicy ,ale mam kilka uwiązanych awaryjnie przez siebie własnoręcznie zazwyczaj takie rozmiary 1 czy 2 ,pamiętamy ,że haczyki w numeracji od np. 1-14 jest od największego do najmniejszego ,gdzie jedynka to hak na żywca ,a 14 haczyk na płotkę ,do tego mamy haczyki z łopatkami i z dziurkami ,dla nie wiązanie jednych czy drugich nie robi problemu ,jednak warto się nauczyć dla własnej wiedzy wiązać oba rodzaje ,a te wiązania przydadzą nam się nie tylko przy wiązaniu haczyków ale i dniu codziennym .
Przynęty ,sztuczne mamy wszelakiej maści i wielkości ,od wyboru do koloru , co tam sobie wymyślimy ,jednak co jak ryba nie bierze ,nie sztuka mieć pierdylion twisterów i wirówek itp. Co wtedy ,najlepiej mieć kilka sprawdzonych , ja mam zazwyczaj nic szczególnego ani wymyślonego ,kilka blaszek srebrnych bez malowań ,kilka wirówek z kropkami w kolorze rażącym żółtym i zielonym ,i woblery ze dwa malowane imitacja okonia i uklei lub płoci , na woblerka ala okoń złowiłem już nie jednego szczupaczka .
Przynęta żywa ,począwszy od rosówek ,dżdżownic ,białych robakach ,ochotka ,kończąc na małych rybkach ,wszystko co pełza ,skacze w trawie itp. Dżdżownice ,możemy hodować sobie przy domu w naszym kompostowniku ogrodowym ,jest tam ich mnóstwo ,białe robaki również możemy sobie sami wyhodować ,wystarczy ,że do słoika wrzucimy ,pozostałości po ostatnim połowie a w pokrywce zrobimy dziurkę dla much i w ten o to sposób za parę dni mamy białych robaczków co dusza zapragnie ,trzymać daleko od domu .
Przynęta pochodzenia roślinnego ,czyli kukurydza itp ,lub ciasto zrobione własnoręcznie przez siebie wystarczy mąka i woda ,parę kropel aromatu waniliowego i żadna płoć ,czy leszcz się nie oprze ,aromat waniliowy daje zapach słodkości w wodzie wabi na to właśnie ryby typu płoć ,leszcz itp.
Mamy również jeszcze wiele innych przynęt ,pochodzenia zwierzęcego ,jakieś podroby itp. Są i również sztuczne tak zwane atraktory które dają potężnego kopa w postaci zapachu padliny lub inny i wabi się tym ryby ,przynęta w łowieniu najważniejsza .
To od nas zależy ,która metoda chcemy łowić ryby ,metoda na spławik ,w zależności ,czy łowimy na jeziorze ,czy rzece ,wymaga od nas skupienia się na spławiku , i co chwila wyciąganiu go z wody zakładaniu przynęty i ponownym zarzucaniu ,i tak w koło zazwyczaj używana przynęta to ciasto ,biały robak ,kukurydza ,małe dżdżownice .Metoda gruntowa ,czyli na tak zwaną drgającą szczytówkę ,nie wymaga od nas trzymania ciągle kija w dłoni ,po zarzuceniu wędki ,opieramy ja o podpórkę i zerkamy od czasu do czasu na szczytówkę ,czy aby cos nie zainteresowało się naszą przynętą ,oczywiście do tej metody mamy multum sprzętu pomocniczego ,a mianowicie elektroniczne sygnalizatory brań ,dzwoneczki ,bojki itp. Przynęta zazwyczaj ,rosówki ,dżdżownice ,do tego zestawu możemy doczepić sobie również koszyczek zanętowy ,z którego po zanurzeniu się wysypuje i nęci zapachem zanęta ,wtedy mamy większy procent złapania rybki ale to wg mnie metoda na takie dłuższe posiadówy nad wodą .Metoda spinningowa jest metoda typowo dla zapalonego wędkarza/ myśliwego który chce złapać grubego drapieżnika , wędka spinning uzbrojona w jakąś sztuczną przynętę ,wirówkę lub blaszkę ,do tego najlepiej mieć wodery ,gdyż zazwyczaj przy tej metodzie nie raz trzeba wejść do pasa albo i głębiej w wodę ,a to dla tego ,że się trochę nachodzimy ,idziemy wzdłuż brzegu i zarzucamy przy trzcinach ,gdzie zazwyczaj drapieżnik poluje na mniejsze rybki .Przy łowieniu ryb , możemy się wspomagać wszelakiej maści łodziami i pontonami ,dzięki temu łatwiej jest dostać się do miejsc ,gdzie zazwyczaj wędkarze którzy łowią z brzegu nie mają dostępu przez różnego rodzaju przeszkody naturalne nie do pokonania o suchej stopie .
Wiedza która jest również bardzo ważna przy łowieniu ryb ,jest ich środowisko naturalne ,czyli gdzie dana ryba występuje ,gdzie się chowa ,gdzie bytuje ,czym się żywi , kiedy i o jakiej porze najlepiej je łowić ,kiedy dana ryba żeruje ,ważne tu są ciśnienie atmosferyczne ,temperatura ,pora roku ,deszcz czy słońce .Na ryby najlepiej iść z samego rana ,lub późnym popołudniem ,wiadomo z rana żeruje ,potem trawi a na koniec na noc znowu chce się najeść ,po deszczu dobrze biorą ,gdyż po deszczu pełno robaczków pływa na powierzchni wody , niestety musimy sami poznać swoje łowisko ,na ryby możemy iść zawsze ,ryby mają świetny węch ,wzrok taki sobie ,płocie itp. Gatunki zwabimy słodkim zapachem ,drapieżnika zwabimy poprzez częste rzucanie przynęty ,czy to wirówki czy innej błystki ,w jedne miejsce ,ryba zaciekawi się i podpłynie zobaczyć co tam się dzieje może trafi się ranna ryba która mąci wodę ,okoń , że tak powiem jest przysmakiem dla szczupaka to z własnych obserwacji i konsultacji z niedoszłym teściem .
Są jeszcze inne mniej legalne sposoby łowienia ryb ,stawianie sieci ,czy żaki ,nie mniej jednak ,podejrzewam ,że w razie W będzie to najbardziej skuteczna metoda połowu …
CYKLOP

pn 11 mar 2019, 19:49

Cześć Tomuś .
Przede wszystkim musisz się określić kiedy chcesz wędkować .
Jeżeli chcesz obecnie rozpocząć przygodę z wędkowaniem musisz zaznajomić się z prawem które obecnie obowiązuje .
Dostosujesz wtedy kompletny sprzęt jaki jest wymagany podczas zasiadki na rybę oraz stosowne dokumenty.
To że w około ciebie jest wiele powierzchni wodnych nie znaczy że tam możesz wędkować .
Sam wiem z doświadczenia że sam sprzęt nie wystarcza . Wędkowałem u ciebie to wiem . 30 godzin zasiadki ful wypas i dwie rybki czy na Bugu cały dzień i same krompy . To tyle co na legalu .
Jeżeli chodzi o wędkarstwo w godzinie W to inna sprawa .
Łapiesz wszystko i wszędzie . Jak najbardziej skutecznie ; siata , podbieraki , rękawy , pułapki , itp...
Wędzisko jest wtedy mało efektowne . A jak chcesz to dobry teleskop i krótki spin , Do tego podstawowy osprzęt .
Moja propozycja jest taka . Chcesz nauczyć się obcowania z wędkowaniem zacznij na komercyjnych łowiskach.
Poznasz zasady łapania ryb ich zachowanie oraz obyczaje. Nauczysz się jak postępować podczas danej techniki połowu .
Grunt , spławik czy może sztuczne przynęty . Tam bez wymaganego sprzętu i odpowiednich dokumentów w sposób bezpieczny poznasz zasady pozyskiwania ryb z naturalnego środowiska. Jak coś to pytaj . Pozdrawiam Paweł. ;)
Romeo

śr 13 mar 2019, 20:42

Metod jest tyle ilu wędkarzy ,trzeba wybrać taką która jest najbardziej efektywna ...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 14 mar 2019, 06:59

Jakby ryby miały słaby wzrok Romeo to by wędkarze nie chodzili w moro :lol: A tak na poważnie, posiadam bambusową starą wędkę składaną, której nie ogarniam. Z kołowrotkiem, żyłką. Do tego zestaw haczyków, jakiś spławik lub dwa, ciężarki, słowem jakiś osprzęt jest. Na pewno na któryś zlot bym chętnie zabrał choćby po to, aby na żywo dostać lekcję z ogarniania całego zestawu. Z Waszych wpisów warto zrobić pigułkę bardziej przejrzystą ale to jak będzie czas :(
Obrazek
Romeo

czw 14 mar 2019, 11:42

To weź ta wędkę i sprawdź ja tak ,że szczytówką spróbuj dotknąć końca rączki,nie musisz ale spróbuj ,jesli się złamie to już z niej nic nie będzie ,jesli sie wygnie i nic jej nie będzie to jeszcze spoko ,po wygięciu będzie wyglądała jak ten haczyk to super.
hak.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

ndz 21 kwie 2019, 17:01

Wędki w domu wiadomo, trza mieć, i dodatkowo mobilny, własnej roboty;
IMG_20190421_161124796.jpg
2 zestawy spławikowe, słabszy/mocniejszy i zestaw gruntowy/spiningowy + zapasowe haczyki z żyłkami. Całość w pudełeczku 10x6x3cm. Wyważone gotowe do użycia z leszczyną, czy co tam będzie pod ręką.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
softnet
Posty: 44
Rejestracja: pt 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

ndz 21 kwie 2019, 21:43

Ja na razie zakupiłem sobie książki o tematyce wędkarstwa.
Najciekawszą wydaje się ta: "ABC Wędkarza": https://www.empik.com/abc-wedkarza-kles ... ,ksiazka-p

Brakuje tylko czasu na coś więcej niż ich przekartkowanie :/
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wędkarstwo”