"Kurczak z drzewa"

Dzikie rośliny jadalne, owoce lasu, grzyby itd.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

pn 29 maja 2023, 17:32

Podczas dzisiejszej przejażdżki rowerem zauważyłem na zwalonym pniu "kurczaki" czyli żółciaka siarkowego. Rośnie praktycznie na każdym gatunku drzewa zazwyczaj spróchniałych pniach. Można go spotkać od maja do lipca, w ubiegłym roku było więcej deszczy wyrastał wcześniej i w większej ilości. A że na Mazurach susza i grzybów "niet" to spotkałem go dopiero teraz...
Skąd taka nazwa? bo są przepyszne...
Od razu został wycięty, został jeszcze w drugim miejscu ale za mały - poczekam jak wyrośnie. Zbiera się młode owocniki, starsze są twarde - im jaśniejszy tym starszy. Młody jest żółty, jędrny, lekko wilgotny.
Ja lubię smażone, najszybciej się je robi - pocięte na 1cm plastry, zamoczone w roztrzepanym jajku z dodatkiem soli i pieprzu i obtoczone w tartej bułce. Wychodzi taki schabowy :). Kto ma wrażliwszy żołądek (dzieci) można wcześniej obgotować wrzucając do gotującej się wody na pół godziny. Ale jak owocniki są bardzo młode to nie ma takiej potrzeby. W necie jest wiele przepisów na ten rodzaj grzyba i praktycznie z niczym go nie można pomylić.
Fotki z kuchni:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...

Tagi:
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2591
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 29 maja 2023, 18:09

I już mam smaki - a nigdy nie jadłem tego grzybka. Pora to zmienić, dzięki!
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zbieractwo”