Dojrzewająca polędwica

Pasteryzacja, tyndalizacja, wekowanie, suszenie i co tam jeszcze
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

wt 28 mar 2023, 10:51

W dobie byle jakich "pompowanych" chemią wędlin których już naprawdę nie chce się jeść staram się je wytwarzać we własnym zakresie. Czołowe miejsce wiedzie prosty, nie zajmujący wiele czasu przygotowań przepis na dojrzewające mięsko...

Przed całym procesem trzeba w sklepie kupić siatkę/rękaw na mięso do zapakowania mięska. No i podpytać żonę gdzie trzyma rajstopy...

Ja zawsze wybieram polędwicę bo to najchudsze mięsko ale może to być z powodzeniem wołowina lub inne chude części prosiaka.
A więc - duży kawał chudego mięcha - trzeba pamiętać że prawie dwukrotnie zmniejszy swój rozmiar a jest pyszne :)

Obrazek

Z polędwicy (tutaj 1,5 kg) pozbywam się błony bo nie przepuszcza przypraw i będzie trudne do pogryzienia i w tym przypadku w szklanym naczyniu zasypuję solą kamienną i pakuję do lodówki na dobę.

Obrazek

Na drugi dzień wyciągam, płuczę, osuszam papierowym ręcznikiem i zasypuję analogicznie cukrem - 1 kg aby pokryć całe mięsko. Na drugi dzień z cukru jak i wcześniej soli będzie pulpa pod wpływem wypływających z mięska soków. Jak ktoś chce bardziej słone - można powtórzyć akcję z solą ewentualnie drugi raz z cukrem. Ale na pewno jeden cykl procesu wystarcza.

Czas na przyprawy: pełna dowolność - co komu leży - każdy ma swój smak powiedział kot liżąc własny ogon :). Trochę soli, pieprz, ostra/łagodna papryka, dowolne zioła, jagody jałowca, czosnek. Przyprawy najlepiej kupować w całości i zmiażdżyć w moździerzu, czosnek drobno posiekać (miażdżony jakoś nie bardzo).
Ja tym razem jeszcze przed nałożeniem przypraw posmarowałem mięsko lekko miodem. Reszta to drobno siekany czosnek, wędzona słodka papryka, trochę chili, pieprz, rozmaryn. Obtaczamy gęsto mięsko.

Kradniemy żonie pończochy, odcinamy kawałek nogawki - resztę dokładnie pakujemy i chowamy na swoje miejsce.

Ładnie obtoczone mięsko pakujemy do pończochy, wkładamy do siatki i wieszamy w suchym przewiewnym miejscu. U mnie z powodzeniem wisi w kuchni pod oknem. Czas - tak minimum 2 tygodnie.

Obrazek

Im dłużej wisi tym lepszy zapach się roznosi...

Obrazek

No i na koniec najlepsze:

Obrazek
Obrazek
Kot też dostał kawałek :)
Obrazek

Mięsko smakuje obłędnie, przechowuje się w lodówce bardzo długo - maksymalnego czasu nie określę bo szybko znika... :)

No i sprawa pończoch. Nie powiedziałem żonie że użyję i do czego - zapomniałem o sprawie... Kiedyś słyszę krzyk że pończocha dziwna. Na drugi dzień przy obiedzie żona opowiada jak zaniosła do sklepu z reklamacją że końcówka odcięta :). Panie w sklepie powiedziały że pierwszy raz z tym się spotkały :)...
Ale pończochy wymieniły na nowe :)

(Żeby nie było że naraziłem sklep na straty - sklep prowadzą znajomi - żona zawsze tam kupuje i następnym razem opowiedziała historię chcąc zwrócić pieniądze. Skończyło się na kupie śmiechu a znajomi mieli okazję posmakować mięska... :))
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2595
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 29 mar 2023, 06:20

Smaków narobiłeś i jednocześnie uspokoiłeś. Pierwsza moja myśl, kotong stanie na głowie przez noc, aby się tam dostać. Ale jak Twój nie stanął... Jest nadzieja :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

śr 29 mar 2023, 08:40

1411 pisze:
śr 29 mar 2023, 06:20
Smaków narobiłeś i jednocześnie uspokoiłeś. Pierwsza moja myśl, kotong stanie na głowie przez noc, aby się tam dostać. Ale jak Twój nie stanął... Jest nadzieja :lol:
Kocur Zdzisiek jest bardzo spokojny, waży prawie 9 kg ale nie chce się odchudzać...:) Jak był mały to mówiłem mu - pij mleko - będziesz wielki. Chyba przesadziłem...
Istny tester mięsnych dobroci: lubi własne wyroby, ze sklepowych ewentualnie kindziuka ale tylko importowanego litewskiego :), dobrą szyneczkę. Jak nie chce żreć to wyrób wadliwy i szkodzi jego poczuciu dobrego smaku :)
Żre tylko whiskas i suchą karmę Josera.
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Maślak13
Posty: 266
Rejestracja: wt 20 lip 2021, 22:07
Lokalizacja: 21-300
Kontakt:

śr 29 mar 2023, 14:14

Potwierdzam, też robiłem tylko dla lepszego aromatu wybrałem rajstopy żony 🤣. Można to suszyć i dłużej dopóki nie zjemy. Osobiście robiłem też suszoną wołowinkę i która zrobiła się sucha jak wiór, ale w smaku była ok , co WestEnd powinien potwierdzić
BoldFold
Posty: 1435
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

śr 29 mar 2023, 14:43

No wygląda na to, że mamy do wyboru, albo raj, albo stopy :D

Z własnych doświadczeń powiem, że jeżeli chcemy zrobić na sucho jak jerky to wtedy na 3 dni z solą i 2-3 dni z cukrem, a wodę która się wytrąci z mięsa wylewamy rano i wieczorem. Tniemy ma paski jak wyjmiemy z w/w raju lub stópek i kroimy bo z czasem robi się twarde i takie szarawe, ale fajnie się żuje w terenie, ew do fasoli/jajecznicy można dorzucić...
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

śr 29 mar 2023, 16:31

BoldFold pisze:
śr 29 mar 2023, 14:43
[...]
Z własnych doświadczeń powiem, że jeżeli chcemy zrobić na sucho jak jerky to wtedy na 3 dni z solą i 2-3 dni z cukrem, a wodę która się wytrąci z mięsa wylewamy rano i wieczorem. Tniemy ma paski jak wyjmiemy z w/w raju lub stópek i kroimy bo z czasem robi się twarde i takie szarawe, ale fajnie się żuje w terenie, ew do fasoli/jajecznicy można dorzucić...
Dokładnie, a kto by chciał się bawić w pemikan albo batony energetyczne to suche mięsko mielimy/miażdżymy, dodajemy orzechy, suszone owoce, trochę tłuszczu kto jaki chce, prażone płatki, miód, przyprawy - poporcjować i w terenie zastąpi kupne batony "z niewiadomo czym"...
Po zmiksowaniu większym/mniejszym wygląda średnio ale nie włazi tak w zęby i smakuje wyśmienicie...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

czw 30 mar 2023, 08:14

Za przepis wielkie dzieki!

Ale pozostajac w zgodzie z samym soba nie moge odpuscic szansy na porannego trolla:
mar_kow pisze:
wt 28 mar 2023, 10:51
Kradniemy żonie pończochy, odcinamy kawałek nogawki - resztę dokładnie pakujemy i chowamy na swoje miejsce.
Wydaje mi sie ze odciecie kawalka nogawki od ponczochy moze byc dosc trudne technicznie :)

A teraz juz powazniejac - w sobote zamierzam kupic 1.5kg wolowej ligawy i zdobic z tego beef jerky. Zastanawiam sie tylko, czy do wedzarki na ostatnia godzinke wrzucic troche wiorkow ze sliwy albo jabloni czy tez lepiej zachowac smak marynaty a wedzarce po prostu miesko wysuszyc.
mar_kow pisze:
śr 29 mar 2023, 08:40
lubi własne wyroby, ze sklepowych ewentualnie kindziuka ale tylko importowanego litewskiego :), dobrą szyneczkę. Jak nie chce żreć to wyrób wadliwy i szkodzi jego poczuciu dobrego smaku :)
Żre tylko whiskas i suchą karmę Josera.
I tu przepraszam, ale bardzo powazna sugestia: Jesli zwierzaka kochasz, to nie karm kota sklepowym przetworzonym miesem i wedlinami. To zawiera od cholery soli, saletry i nie jest zdrowe dla zwierzaka. Zaczna sie problemy, zrobisz badania krwi na sod / potas i wyniki poza zakresem Cie zaskocza. A u kota niewydolnosci nerek nie wyleczysz.
Whiskas to tez mocno dolna polka w karmach. Granulki zrobione z niewiadomo czego, mocno sporawione atraktorami. Koty jedza to chetnie, ale wartosc odzywcza tej karmy jest moim zdaniem wielce watpliwa.
Dla swojego kota jestes calym swiatem. O kochane zwierze warto zadbac. Nawet jesli to boli w kieszeni.
Tak... Mamy w domy 4 koty i nie wstydze sie przyznac, ze na punkcie zwierzat mam dosc intensywnego pierdolca - stad tez mocna dbalosc o to, co nasze zwierzaki dostaja do miseczek.

Pozdrawiam serdecznie
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

czw 30 mar 2023, 10:06

Pietrow pisze:
czw 30 mar 2023, 08:14
[...]
Wydaje mi sie ze odciecie kawalka nogawki od ponczochy moze byc dosc trudne technicznie :)
Ostry nóż, naciągasz i tniesz. Rozumiem że próbowałeś na żonie - wtedy tak, trzeba zachować ostrożność... :lol:
Pietrow pisze:
czw 30 mar 2023, 08:14
[...]
I tu przepraszam, ale bardzo powazna sugestia: Jesli zwierzaka kochasz, to nie karm kota sklepowym przetworzonym miesem i wedlinami. To zawiera od cholery soli, saletry i nie jest zdrowe dla zwierzaka. [...]
Kocur jest taki dziwny że nie je tego badziewia, czasami jak zwęszy coś lepszego to podejdzie wyżebrać kawałek. Ale nawet jak to jest najlepsze to zje tylko mały kawałek - jak na fotce. Na stole może leżeć szynka, mięso - nie włazi, nie ściąga. Natomiast znajomych kot buszuje wszędzie. Wszystko albo zeżre albo zrzuci. Jak na szafkach coś stoi to jest podklejone taśmą...:)
Pietrow pisze:
czw 30 mar 2023, 08:14
[...]
Whiskas to tez mocno dolna polka w karmach. Granulki zrobione z niewiadomo czego, mocno sporawione atraktorami. Koty jedza to chetnie, ale wartosc odzywcza tej karmy jest moim zdaniem wielce watpliwa. [...]
To jest kolejna dziwna rzecz - z mokrego żarcia nie chce nic innego jak whiskas. W misce musi być pół na pół - mokre/suche inaczej nie tknie. Żona kupowała royal canin, gourmet, morando - wszystko leżało. Nie lubi ryby ani mokrej ani suchej - taki dziwny kot...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

czw 30 mar 2023, 13:17

mar_kow pisze:
czw 30 mar 2023, 10:06
Ostry nóż, naciągasz i tniesz. Rozumiem że próbowałeś na żonie - wtedy tak, trzeba zachować ostrożność... :lol:
To nie to! Ponczocha + nogawka. :)
Nie chce wychodzic na znawce kobiecich fatalaszkow, ale jakos tak czuje przez skore, ze odciac nogawke to mozna by bylo od rajstop, a nie od ponczoch. Cos w stylu odcinania nogawki od spodni i odcinania nogawki od skarpet :) :) :)
Ja po prostu mam pewne watpliwosci, czy ponczochy maja nogawki. Bo jesli maja, to mozliwe, ze mozliwe jest takze przetarcie stringow w kolanach :)

Pozdrowiska wielce serdeczne wraz z podziekowaniem za uchachanie mi paszczy!
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

czw 30 mar 2023, 17:57

Pietrow pisze:
czw 30 mar 2023, 13:17
[...]
To nie to! Ponczocha + nogawka. :)
Nie chce wychodzic na znawce kobiecich fatalaszkow, [...]
No właśnie, mała pomyłka - to były rajstopy... :roll:
Generalnie pończocha też może być tylko trzeba lekko przyciąć... :lol:
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przetwarzanie”