Czosnek w słoikach

Pasteryzacja, tyndalizacja, wekowanie, suszenie i co tam jeszcze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 30 mar 2020, 13:06

Specjalnie nie pisze o kiszonym bo wykonywaliśmy inny. Jak ktoś kisi, niech podrzuci w temat.
Czosnek otrzymałem od Sławka, zanurzony w solance 15-20% (jeśli się nie mylę). Trzymałem 3 dni w zimnej wodzie, codziennie zmieniając wodę aby wypłukać nadmiar soli. Może można i więcej, mnie po spróbowaniu odpowiadał po trzech płukaniach. Zalewa do tego... Nie pamiętam :D coś na kształt zalewy do grzybów. Proporcji nie pamiętam naprawdę jakiej użyłem. Na pewno nie dawałem soli, na pewno dodałem ocet. Na sam wierzch zalałem trochę olejem żeby się zrobiła dodatkowa uszczelka. Słoików nie pasteryzowałem. Stoją od jesieni 2019 i są zjadane na bieżąco.
Własne przepisy proszę dorzucać.

Edit: chyba jednak nie dawałem octu, bo nie czułem wczoraj zajadając. Czyli samą wodą zalewałem i kapkę oleju na wierzch.
Obrazek
Romeo

pn 30 mar 2020, 16:48

już gdzieś to wrzucałem tylko nie pamiętam ,czy tu czy na starym forum ale wrzucę tu jeszcze raz ,i jest przepis na solankę :

Czosnek kiszony - przepis

Składniki:

• 10 główek czosnku polskiego
• korzeń chrzanu
• kilka ziarenek ziela angielskiego
• łyżeczka pieprzu ziarnistego
• 3 liście laurowe
• suszone kwiaty i łodygi kopru
• łyżeczka gorczycy
• 1 łyżka soli kamiennej niejodowanej
• 1 litr wody
• małe słoiczki z nakrętkami

Wykonanie:

Czosnek podzielić na ząbki, obrać. Chrzan obrać, pokroić na kawałki. Słoiki umyć i wyparzyć wrzątkiem.
Na dno każdego słoika ułożyć 2 kawałki korzenia chrzanu, 5-6 ziarenek pieprzu, ziele angielskie, ½ liścia laurowego, i ¼ łyżeczki gorczycy. Ząbki czosnku ułożyć w słoiku, na wierzch dodać kilka kawałków kopru i zalać gorącą solanką przygotowaną w proporcji podanej poniżej.

Solanka:

Na 1 litr wrzącej wody dodać 1 łyżkę soli z lekką górką (koniczynie kamienna niejodowana - sprawdź dlaczego) . Całość gotować kilka chwil, odstawić.
Wypełnić słoiki mocno ciepłą solanką i szczelnie zakręcić. Tak przygotowane przetwory należy pozostawić w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej do kiszenia/fermentacji przez 2 -3 tygodnie.

Po tym czasie, gdy ustanie proces fermentacji/kiszenia, a woda w słoiku będzie już klarowna, należy jeszcze raz dobrze dokręcić słoiki.
Po ustaniu fermentacji można kiszonkę pasteryzować, ale wówczas wysoka temperatura pozbawi zawartość słoika wielu cennych składników.
Czosnek kiszony przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przetwarzanie”