Ser domowy w 20 minut

Pasteryzacja, tyndalizacja, wekowanie, suszenie i co tam jeszcze
ODPOWIEDZ
Romeo

czw 16 kwie 2020, 18:40

Siedzimy w domu więc warto wiedzieć co z czego można zrobić ,mamy dużo zapasów jedzenia ,jednak może być tak,że nie będziemy mogli wyjść a zabraknie nam czegoś na chleb ,no i szybki przepis, i mamy serek, natknąłem się na ten filmik ,i postanowiłem sam zrobić takowy ser ,muszę przyznać ,że czegoś takiego szukałem ,szybko się robi ,mało produktów a efekt kolosalny,jeśli ktoś z was się zdecyduje zrobić ,to polecam wziąć większy garnek taki ze 3L i wiekszą miskę do mieszania jajek ze śmietaną ,wbrew pozorom na filmiku wydaje się że to małe porcje , do odcedzenia użyłem wiaderka po kapuście i również przycisnąłem słoikiem ,stygło 5 godzin ,serdecznie polecam ;
https://www.youtube.com/watch?v=ommmdugchlA
IMG_20200416_141037713.jpg
IMG_20200416_174936403.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
CYKLOP

pt 17 kwie 2020, 14:21

Zawsze w domu robiony był z czystego mleka .
Aż spróbuje odmiany . Pozdrawiam . :P
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 25 kwie 2020, 12:35

Dzięki za wpis, pogoniłeś mnie do pracy nad serem i właśnie konsumuję własnej roboty pisząc :D
Przepis który podam, dotarł do mnie z lubelskiego i był w rodzinie "od pokoleń" czyli obecnie już chyba prawnuki zajadają się tak wykonanym serem. Przepis podaję z głowy bom gdzieś zgubił mój stary notatnik. Gdy znajdę, zmodyfikuję opis.
Potrzebujemy litr mleka - może to być mleko UHT, zaczynałem na takim, jednak swojskie od krowy to jest to, co warto upolować bo różnica jest wyczuwalna. Kto ma możliwości oczywiście.
Kilogram białego sera, twarogu - i znów, lepszy jest swojski, z gospodarstwa ale patrz mleko... Sklepowy najlepiej z jakiejś małej mleczarni lokalnej a nie koncernu bo nawet przy wyrobie sernika przekonacie się co to za syf czasami sprzedają...
Kostka masła - używam swojskiego natomiast różnic wielkich nie zauważyłem pomiędzy nim a sklepowym w gotowym produkcie (serze)
Jajko kurze - wiadomo, jak można swojskie ;)
Łyżka soli - to nie jest za dużo, ser powinien być lekko słony, choć dla każdego to "lekko" oznacza co innego. Musicie sami spróbować, mnie łyżka na te proporcje odpowiada.
Łyżka octu - dawniej dawałem spirytusowy, obecnie domowy z jabłek lub z gruszek (obecnie jem ser na occie z dzikich gruszek)
Łyżeczka sody oczyszczonej
Ser domowy żółty 1.jpg
Mleko podgrzewamy, nie pozwalamy się zagotować (bulgotać), poprzez ciągłe mieszanie. Kiedy już jest na granicy wrzenia, dodajemy pokruszony biały ser i znów mieszając podgrzewamy na małym ogniu. Ile to ma trwać? Ano, jedni mówią 20 minut, inni dłużej. Ja zwracam uwagę na to ile serwatki się pojawia w naszym garnku. Po zakończeniu procesu i odcedzeniu sera przez pieluchę tetrową na sicie, w garnku powinna zostać prawie sama serwatka, czyli "żółtawa woda". Jeśli pozostały płyn jest wciąż zbyt biały, znaczy że można było podgrzewać i mieszać dłużej. Zwykle wykonuję proces mieszania przez 40min i dopiero odcedzam. Gdy nasz ser obcieka, rozpuszczamy kostkę masła. Dodajemy je do garnka do którego wrzucamy odsączony ser i mieszamy na małym ogniu aż się połączy. Kiedy ser zacznie się lekko ciągnąć, dodajemy całe jajko, łyżkę soli, łyżkę octu i mieszamy mieszamy. Dodanie łyżeczki sody powoduje rośnięcie całej masy i zwiększenie jej kleistości a więc lepiej mieć wszystko równomiernie wymieszane nim sypniemy sodę. Kiedy już wszystkie składniki wymieszane i połączone, ser się klei i wygląda na gotowy, przerzucamy z garnka do naczynia. Na szybko może to być obcięta butelka pet, miseczka wyłożona folią spożywczą (ta przezroczysta) i pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie wyjmujemy z formy i przechowujemy w lodówce. Jak długo? Nie wiem, zawsze jak zrobię taki swojski ser to szybko znika :lol:
Smacznego!

Można do takiego sera dodać posiekanych na drobno lub plastry oliwek, ziół czy co tam kto lubi i chce mieć wewnątrz sera.

Ser domowy żółty 2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
CYKLOP

ndz 26 kwie 2020, 19:16

Wzbudziłeś moją ciekawość . Mam i ja .
Delikatny , świeżutki i wiem co jem . Ja zrobię jeszcze wersje z różnymi dodatkami np. zioła , suszone pomidorki itd...
IMG_20200426_184624_resized_20200426_065150941.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 27 kwie 2020, 09:09

Ten który robię, nie uciskam słojem, dlatego wychodzi go więcej optycznie. Wagowo musi być tyle samo, wiadomo. W moim po prostu zostają niewielkie dziurki.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przetwarzanie”