Długotrwałe przechowywanie.

Warunki przechowywania żywności
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

wt 25 wrz 2018, 20:46

Chociaż istnieje wiele produktów, które będą trwać przez (w stanie jadalnym) dziesięciolecia, kiedy prawidłowo są przechowywane (pszenica, fasola, makaron, itp), istnieją pewne rodzaje żywności, które trwać będą wiecznie bez konserwacji, mrożenia lub liofilizacji. Technicznie rzecz biorąc, większość z nich to składniki, ale można z nich korzystać, aby zrobić pełnowartościowe posiłki, jeśli wiesz jak to zrobić, a jak nie wiesz to się nauczysz. Następnym razem kiedy będziesz w sklepie, należy kupić niektóre z tych środków spożywczych / składników, nawet jeśli uważasz, że nie są potrzebne. Wystarczy zamknąć je w szczelnej torbie, butelkce lub pojemniku, przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu, i zapomnieć o nich. Kiedy nadejdzie czas, będą gotowe...

1. Ocet jabłkowy (najlepiej robiony samemu w domu) - ma wiele korzyści dla zdrowia i będzie trwać w nieskończoność, tak długo, jak zachowasz go szczelnie zamknięty. Oczywiście należy się zaopatrzyć w korki i lakę, no i wiadomo ocet można zakorkować najwcześniej po ok pół roku.

2. Kostki bulionowe - tak długo, jak będą te suche, powinny pozostać stabilne w nieskończoność. Z nich można zrobić pyszne zupy dodając kilka innych składników, więc miej ich mnóstwo.

3. Skrobia kukurydziana - jak długo jest w stanie suchym, skrobia kukurydziana może trwać w nieskończoność, więc zaopatrz się. To nie tylko idealne do gotowania, ale może być również wykorzystywane do innych rzeczy jak, kojące oparzenia słoneczne i puder dla dzieci.

4. Syrop kukurydziany - substytut cukru. Można go używać do ciastek, ciasteczek i cukierków...

5. Ghee - Ten rodzaj masła gotuje się, aż cała wilgoć zniknie, dlatego nigdy się nie psuje. Tak długo, jak jest szczelny i przechowywany go w chłodnym, suchym miejscu (podobnie jak w przypadku każdej pozycji w tej liście) może trwać setki lat. Masło Ghee to wynalazek sprzed tysięcy lat z Indii, u nas jest to masło klarowane i można zrobić samemu w domu, nie trzeba kupować produktu wątpliwej jakości w sklepie. Jak zrobić można się dowiedzieć z internetu na hasło; masło klarowane/ghee.

6. Wysokoprocentowy alkohol - alkohol destylowany, nawet po jego otwarciu się nie zepsuje i nie tylko do picia, jest również ważny dla dezynfekcji ran i robienia lekarstw ziołowych/nalewek łagodzeniu bólu fizycznego i duchowego też.

7. Hardtack - Jest to mieszanina mąki i wody w twarde ciasto/suchar, który utrzymuje się przez dziesięciolecia. Żołnierze używali w wojnie domowej/secesyjnej. Jest bardzo twardy i nie smakuje świetnie, ale będzie na bieżąco używany w sytuacjach awaryjnych. Przepis w następnym poście.

8. Miód - Archeolodzy odkryli starożytny miód w egipskich piramidach i nadal był jadalny! Krystalizuje się po czasie, ale wszystko, co musisz zrobić, to go ogrzać i mieszać, by przywrócić do właściwej konsystencji.

9. Syrop klonowy - jak syrop kukurydziany i miód, ten syrop trwa długo ze względu na dużą zawartość cukru. A jakie są dobre naleśniki bez syropu klonowego?

10. Sól-ten minerał trwa wiecznie, czy to zwykła sól morska lub sól kuchenna. Jest to również bardzo przydatna. Wystarczy upewnić się, że nie zawiera dodatków.

11. Sos sojowy - tak długo jak pozostaje zamknięty w opakowaniu, sos sojowy trwa również w nieskończoność. Dzieje się tak głównie z powodu wysokiej zawartości sodu.

12. Cukier - brązowy, biały, cukier puder trwa wiecznie. Problem z cukrem jest taki, że twardnieje w miarę upływu czasu, ale można oderwać kawałki ogrzewając je i mieszając, podobnie jak z miodem.

13. Vanilia Ekstrakt – Jest jak dobre wino, czysty ekstrakt waniliowy rzeczywiście poprawia się z czasem, ponieważ jest to forma likieru. Jest to droższe niż sztuczna wanilia, ale warto.

14. Biały ryż - Każdy rodzaj ryżu wyjątkiem brązowego ryżu przechowuje się na zawsze, jeśli przechowywać go prawidłowo. Ryż brązowy, ma dużo oleju więc psuje się po kilku miesiącach.

15. Ocet (spirytusowy)- Oprócz gotowania, destylowany ocet może być stosowany do czyszczenia, polerowania, dezodoryzacji, dezynfekcji (mycie, sprzątanie) i innych rzeczy.

Link do oryginału; http://urbansurvivalsite.com/foods-that ... ign=buffer
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pt 05 paź 2018, 20:37

Esther Dickey w swojej książce " Passport to Survival" opisuje i wynosi na kulinarne wyżyny tzw wielką czwórkę czyli;
Ziarna pszenicy
Mleko w proszku (odtłuszczone)
Miód
Sól.

Jej książka (niestety nie ma tłumaczenia) zawiera setki przepisów na wszystkie okazje od śniadania/obiadu/kolacji po desery i lody.

Faktem jest, że można te produkty przchowywać latami w odpowiednich warunkach więc;
1/oszczędzamy czas
2/ nie musimy sprawdzać często zapasów
3/ co podnosi ich bezpieczeństwo.
4/a to z kolei nas zabezpiecza.

Są również inne produkty, a właściwie półprodukty do przyrządzania posiłków które właściwie przechowywane mogą leżeć po kilkanaście lat.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 22 sty 2019, 02:50

Ostatnio przeszperałem trochę internet i odnalazłem bardzo ciekawy zapis. Tym zapisem okazał się Duński raport na temat sposobów marnowania żywności. Przełożony on został na język polski przez MSN. Wybrałem kilka tylko pozycji by nie za bardzo nie szaleć. Opisywane w nim były produkty, a raczej czasy po upływie których produkty nadal mogą zostać spożyte. Wszystko co niżej opisane jest przełożone dokładnie z tego raportu. Chciałbym poruszyć dyskusję, gdyż temat być może kontrowersyjny, jednakże uważam że niezwykle istotny. A zatem które produkty można jeść po ukończeniu daty ważności?

- Suchy makaron - Można go jeść nawet do roku po upływie terminu przydatności do spożycia. ważne jedynie, by przechowywać go w suchym i chłodnym miejscu. Nie w lodówce!

- Woda butelkowana - Woda w szklanej butelce nadaje się do picia nawet rok po upływie daty przydatności. Opakowanie ma tu jednak znaczenie - woda w "plastiku", na skutek ciepła, wchodzi z nim reakcje i może zawierać szkodliwe substancje.

- Mąka - Odpowiednio przechowywana może być użyta nawet 3 lata po upływie daty przydatności.

- Sól - Jeśli będzie odpowiednio przechowywana (bez dostępu wilgoci) może być używana w zasadzie bez ograniczeń

- Miód - Przechowywany w suchym i ciemnym miejscu może wytrzymać nawet kilka lat po dacie przydatności do spożycia. Najbardziej szkodzą mu słońce i ciepło, ale nie warto przechowywać go też w lodówce.

- Herbata - Także herbata trzymana w suchym i ciemnym miejscu może być użyta do roku po dacie przydatności. Dostęp powietrza może spowodować jedynie, że zwietrzeje, więc nie będzie aż tak smaczna... ale nam nie zaszkodzi.

- Cukier - Jeśli jest przechowywany w chłodnym i suchym miejscu, w szczelnym opakowaniu, nie grozi mu zepsucie. - można go użyć bezterminowo.

- Ryż - wymaga przechowywania w suchym i chłodnym miejscu. Wtedy można go użyć nawet do roku po dacie przydatności.

- Fasola, groch, soczewica - Ziarna suchych warzyw strączkowych (takich jak fasola, groch, soczewica czy soja) można przechowywać maksymalnie do 10 lat.

- Kukurydza - Suche ziarna kukurydzy mogą być przechowywane nawet do 12 lat. Ważne by trzymać je w suchym i chłodnym miejscu.

- Ziarna zbóż - Suche zboża (owies, jęczmień i żyto) można przechowywać maksymalnie do 10 lat. ziarna pszenicy, orkiszu, gryki i prosa mogą być przechowywane nawet do 12 lat.

- Masło orzechowe - To jeden z produktów bardziej popularnych na zachodzie Europy, a zwłaszcza w USA, niż w Polsce. Ale też jeden z długowiecznych. Odpowiednio przechowywane może być użyte nawet do 5 lat od daty produkcji.

- Kakao - Odpowiednio przechowywane (w suchym, chłodnym miejscu) zachowuje świeżość nawet do 15 lat.

- Mleko w proszku - Mleko w proszku (bez dodatków) w szczelnym suchym opakowaniu może być przechowywane nawet 15 lat.

Macie jakieś dodatkowe pozycje, bądź sprostowania tej listy?
Obrazek
Narayaan

pn 06 sty 2020, 22:25

Jakie jest Wasze zdanie na temat pakowania próżniowego? Czy np. produkty sypkie jak mąka, cukier, kasze itp. mają szansę przetrwać dłuższy czas w takich opakowaniach? Macie z tym doświadczenie?
Romeo

wt 07 sty 2020, 01:38

Produkty sypkie ,jak najbardziej , u mnie w sklepie zapakowali próżniowo dla żony ze dwa miesiące temu kawałek szynki ,spokojnie doczekała do świąt i pewnie poleżała by śmiało jeszcze dłużej ,ale oczywiście w lodówce ,ale produkty sypkie o panie...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 07 sty 2020, 06:41

Sypkie jak najbardziej wytrzymają. Próżniowe opakowanie i ryże, kasze, fasole, mogą leżakować latami. Amerykańce w swoich przygotowaniach często pakują próżniowo w ten sposób. Taka zgrzewarka próżniowa fajna sprawa, zwłaszcza jak się powiedzmy samemu produkuje np. kiełbasy z kupionego mięsa, wędzi i pakuje częściowo a dodatkowo można sobie przygotować porcje sypkich. Im więcej zastosowań w naszym gospodarstwie, tym bardziej urządzenie pożyteczne. Niedawno opowiadano mi o takiej zgrzewarce nie firmowej, wyprodukowanej dla pewnego marketu - szerokość folii od 20 do 28 cm, odsysa powietrze i zgrzewa. Koszt około 150 zł. Jadłem właśnie kiełbasy domowego wyrobu z takiego opakowania.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

czw 09 sty 2020, 12:45

Obiecałem przepis na hardtack i zapomniałem :oops: Ale przy okazji alternatywa dla piastowskich pancerwafli Su;

link;https://www.frisco.pl/pid,135/n,lu-san- ... tn,product

link;https://allegro.pl/oferta/suchary-biesz ... 7978567268

Bardzo podobne do SU podobno produkowane jeszcze przed II WŚ. Czy w tej samej fabryce? któż to wie...
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Romeo

pt 30 paź 2020, 18:05

Przykładowe okresy przechowywania produktów żywnościowych:
Poniższe zestawienie, zawiera przybliżone okresy przechowywania produktów żywnościowych, przy założeniu, że znajdują się one w oryginalnych, szczelnych opakowaniach i przechowywane są w chłodnym, ciemnym miejscu.
1-3 lat
• Drożdże (w temperaturze pokojowej)
• Masło orzechowe
• Orzechy
3-5 lat
• Oleje i tłuszcze roślinne
• Mieszanki do napojów
• Kakao instant
• Kawa
• Brązowy ryż
• Masło orzechowe w proszku
• Produkty puszkowane i w słoikach (owoce, warzywa i mięso)
5-7 lat
• Jaja w proszku
• Bulion
• Drożdże (w zamrażarce)
• Brązowy cukier
• Jęczmień
10 lat
• Mąka
• Śmietana w proszku
• Teksturat sojowy
• Ser w proszku
20 lat
• Suszone warzywa i owoce
• Sery liofilizowane
• Mleko w proszku
• Komosa ryżowa
• Żyto
25 lat
• Owoce liofilizowane
• Warzywa liofilizowane
• Mięsa liofilizowane
• Fasole instant
30 lat i dłużej
• Suche nasiona fasoli
• Soczewica
• Owies
• Płatki owsiane
• Kasza jęczmienna
• Makaron
• Płatki ziemniaczane
• Kakao
• Biały ryż
• Kukurydza
• Pszenica
Bezterminowo
• Cukier
• Miód
• Sól
• Proszek do pieczenia
• Skrobia kukurydziana

Okres przydatności do spożycia zależy w dużym stopniu od warunków przechowywania i zostanie znacznie skrócony przez przechowywanie żywności, w której jest ona narażona na ekstremalne ciepło, duże wahania temperatury, wilgoć lub działanie szkodników. Najlepszym sposobem, aby okres przechowywania żywności nie miał tak dużego znaczenia, jest obracanie przechowywanej żywności i używanie jej w codziennych posiłkach. Jeśli dobrze wykorzystuję swoją żywność, nie będę miała jej w spiżarni przez trzydzieści lat, ponieważ zostanie zużyta i wymieniona na długo przed wygaśnięciem! Wtedy nie ma znaczenia, czy moje masło orzechowe utraci ważność za 2, czy za 30 lat, odkąd użyłem go w ciągu roku od zakupu.

Copyright © 2016 - Przechowywanie i przetrwanie żywności - Przeczytaj więcej na: http://foodstorageandsurvival.com/food- ... helf-life/
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 29 lis 2021, 12:27

W kwestii drożdży to raczej chodzi o suche? Próbowałem zamrożonych drożdży i po kilku miesiącach jakoś nie wydawały się zdatne do użycia... Z drugiej strony, czy suche trzeba mrozić? Kompletnie nie znam się na tym...

Gdzieś widziałem przepis na zakwas chlebowy, który wykonujący suszył i przechowywał właśnie wysuszony latami. Jeszcze nie próbowałem ani nie pamiętam gdzie to znalazłem. Poszukam.
Obrazek
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

pn 29 lis 2021, 12:53

Szepne, ze przechowuje ratunkowe startery zakwasu chlebowego w formie zamrozonej (wymaga to zamrazalnika, wiec to wada w razie W).
Dobrze rozrosniety, aktywny zakwas rozrabiam z sucha maka zytnia razowa (taka sama, na jakiej ciagne hodowle zakwazu) na twarda pol-sucha plasteline. Z tego robie kulki tak ze 4 cm srednicy. Te kulki zamrazam na talerzu (zeby sie nie skleily) a potem, jak juz zamarzna, wsadzam do woreczka razem i trzymam zamrozone. W razie padu podstawowej kultury bakterii w zakwasie - wyjmuje taka kulke, rozmrazam, dodaje wody i maki. Zakwas rusza z tego po 2-3 dniach. Nie za szybko, ale zawsze szybciej, niz gdybym probowal wystartowac zakwas od zera.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob 23 kwie 2022, 06:02 przez Pietrow, łącznie zmieniany 1 raz.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przechowywanie”