Zajawki sprzętowe - multitool i inne narzędzia kieszonkowe

O szpeju od A do Z
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 30 lis 2020, 22:44

No to pochwal się w końcu, no... Ehh Ty Ty Ty... :lol: :lol:


A co do taniego a dobrego narzędzia, to ja wybierałbym między Roxonem Spark CM1349, a Topexem 98Z053. Tego drugiego już opisywałem, na ten pierwszy przyjdzie czas jeszcze, jednakże... ... już teraz mogę napisać Ci, że jest to taki chiński odpowiednik Leathermana SIgnala i to wcale nie najgorzej wykonany. Co prawda gwoździa nie przegryzł, ale z bardziej miękkim drutem poradził sobie. Ma wszystkie narzędzia blokowane, Duży nóż, piłę, wkrętaki, szydło, otwieracz do konserw kombinowany z otwieraczem do kapsli, krzesiwo, gwizdek i oczywiście szczypce z przecinakami. Jest bardzo wygodny i kosztuje mniej niż 100zł. Topex tylko 50 zł. Także jeśli chodzi o budżetowe multi-narzędzia, te są w czołówce mojej stawki.

Roxon_Topex.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 01 gru 2020, 07:35

BowHunter pisze:
pn 30 lis 2020, 22:44
No to pochwal się w końcu, no... Ehh Ty Ty Ty... :lol: :lol:
Link wstawiłem przeca :P
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

wt 01 gru 2020, 09:30

Dobra to ja niemądre pytanie zadam; da się kupić multitoola bez noża? Wolałbym zamiast tego coś innego...
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 01 gru 2020, 09:53

1411 pisze:
wt 01 gru 2020, 07:35
Link wstawiłem przeca :P
Ah tam. Pokaż go w akcji.
BoldFold pisze:
wt 01 gru 2020, 09:30
Dobra to ja niemądre pytanie zadam; da się kupić multitoola bez noża? Wolałbym zamiast tego coś innego...
Ależ oczywiście, producenci robią także narzędzia z myslą o tych, którzy nóż targają ze sobą w ramch EDC.

Leatherman miał przez pewien czas (a niektóre wciąż ma) w ofercie takie modele beżnożowe jak Fuse Knifeless, Rebar Knifeless, Raptor, Tread, Style PS. Poza tym możemy kupić Gerbera MP600 Bladeless, Gerbera Dime Travel. Niektóre swiss+techy, CRKT chyba też jakieś takie wyrabiał kiedyś.

Ogólnie ciężko trafić, ale coś tam jest.
Obrazek
SŁAWEK
Posty: 345
Rejestracja: czw 06 gru 2018, 20:53
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

wt 01 gru 2020, 11:12

Wiesz co kol Wilk, młody jesteś, w związku z tym mam dla Ciebie dużą porcję cierpliwości. Postaram Ci się co nie co wyjaśnić w temacie bycia przygotowanym. Są w zastosowaniu dwie opcje, mieć albo być. Ja staram się stosować łącznie z przewagą być. O czym mówię ? Powiedzmy będziesz musiał spier....ć z własnego domu wprost z łóżka na którym śpisz. Zasadnicze pytanie, jak śpisz ? W pidżamie, w majtkach, czy na tzw waleta ? Bo w wersji pesymistycznej będziesz miał to co masz na sobie.
Ucz się, nie magazynuj gadżetów. Ucz się jak pozyskać (ukraść. zrobić, zachachmęcić, wymienić) sprzęt który jest Ci potrzebny. Mogą Cię z całego szpeju gromadzonego latami okraść w minutę. To co masz w głowie nikt Ci nie ukradnie.
Decyzja Twoja.
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

wt 01 gru 2020, 11:49

Dzięki no faktycznie dostępność żadna Gerber fajny tylko 1 - waga 250 gram
Rebar chyba lepszy będzie bo ceny podobne, ale rebar to 190 gram. Takie pytanie się nasuwa; ile powinien ważyć "porządny" multitool?
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 01 gru 2020, 12:09

Tyle, aby Ci kieszeni nie urwał :lol:

To tak jak z nożem. Są osoby którym ciężki nóż nie przeszkadza przy spodniach. Są też takie, które jego wagę odczuwają, wtedy najczęściej ląduje on troczony do plecaka. Użytecznośc takiego noża jest w takim momecie praktycznie zerowa, bo potrzebując go musisz się wracać do tego plecaka, a nie chcąc robić dwa razy tej samej drogi na darmo, znajdujesz inne rozwiązanie, które pozwala Ci się bez noża obejść.

Podobnie jest z multinarzędziami. Jest to mała skrzynka narzędziowa. Jej waga zależna jest od ilości zawartych w niej narzędzi. Ciężkie będą bardzo wypasione, jednakże nie będą nadawć się do noszenia na codzień, ze względu na swoje gabaryty i wagę. Lżejsze mają tylko kilka funkcji, z czego połowa jest "na wyrost". Do większości multinarzędzi dodawana jest ładownica z możliwością przymocowania na pasie. Problem w tym, że nie wszyscy noszą pas do spodni. W tym wypadku pochewki Leathermana, czy Victorinoxa nie będą miały swojego zastosowania. SOG i Gerber (w niektórych modelach) natomiast zamiast standardowej szlufki do pasa zastosowali klips, dzięki czemu możesz zamocować sobie ładownicę wsuwając ją klipsem po prostu "za pazuchę". Tak naprawdę zaopatrując sie w takie narzędzie należy sobie zadać pytanie - czego od niego chcę wymagać i co powinie zawierać. Dla mnie tool o wadze do 300 gram jest znośny do edecowania, pod warunkiem że będzie przenoszony w ładownicy na pasie, a nie w kieszeni złapny za klips.



PS> WIem Bold że to wszystko wiesz, ale zależało mi na tym, by inni niewiedzący także jakieś wyobrażenie tego mieli.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

wt 01 gru 2020, 14:45

Załóżmy, że spersonifikuję multitool dla siebie;
1 kombinerki czyli wszystko to co dobre kombinerki mają
2 śrubokręt -
3 -//- +
4 piła
5 pilnik, najlepiej 3 lub 4-stronny
6 nożyczki?
7 pęseta?

pozycja 6 i 7 może być ale nie musi. Tyle mi wystarczy, reszta to gadżety. Faktem jest że używam multitoola na wyprawach z plecakiem, dlatego waga. Niepotrzebny mi do roweru, motocykla, auta, chyba, że jako uzupełnienie wyposażenia w pojazdach.

Ciekawe, czy rynek coś takiego oferuje :?:
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 01 gru 2020, 19:05

Bez noża ciężko cokolwiek znaleźć, a już z pewnością ja takowego nie znam. Z nożem natomiast znacznie łatwiej, ale postarałem się wybrać te egzemplarze, aby nożyczki były możliwie jak największe. Zaczniemy zatem od markowych znanych, aż po markowe chińskie.


Markowe znane:


Victorinox:
SwissTool X - 680 zł dostępny z 3 rodzajami ładownicy
SwissTool Spirit X - 630 zł w zestawie z skórzaną pochewką
SwissTool Spirit XC - 630 zł z dwoma rodzajami ładownicy
a także wszystkie droższe

Leatherman Surge - 499zł na dzień dzisiejszy dostępny tylko z nylonową kaburą (wymienne przecinaki do drutu)

Gerber Diesel Multi-plier (podstawowy) - 399zł z dostarczany z nylonowym pokrowcem / ostatnie sztuki

Chińskie markowe:

Roxon Storm S801 - 150zł z nylonową sztywną kaburą
Splitman GHK6 - 30 $ z nylonową kaburą na aliexpress

- wszystkie powyższe są z wymiennymi przecinakami do drutu, wraz z dodatkowym kompletem przecinaków, śrub i kluczyka w zestawie!


To wszystkie jakie znam które spełniają Twoje oczekiwania bez pensety.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”