Przygotowanie domu na trudne czasy -jak zniechęcić nieproszonych gości.

Własne i merytoryczne artykuły uczestników forum
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

pn 26 wrz 2022, 03:57

Mole? Co2 ? Mało skuteczny pomysł i dużo babrania. Zboża jak i inne sypkie najlepiej odrobacza się ozonem w domowych warunkach. Działa też na owady, myszy itp.
Nawet grzyba i pieśń potrafi zabić.
Stosuję taki patent z dwoma generatorami i 1.5 godziny gazowania pomieszczenie po pomieszczeniu. Sypkie zanim zapakuje stawiam otwarte. Zero problemów z robactwem.
Jak już bardzo co2 chcesz to wrzucasz po prostu suchy lód na górę do beczki.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2595
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 26 wrz 2022, 16:44

Ok ale ozon to O³ czyli ozonując, przyśpieszamy utlenianie - rozpad. W pierwszym kolejności gumy, naturalna skóra. Na innych materiałach nie zauważyłem. A jak sie zachowa mąka poddana ostremu utlenianiu?
Obrazek
Mr Nobody
Posty: 154
Rejestracja: sob 18 gru 2021, 23:42
Kontakt:

pn 26 wrz 2022, 22:00

Mąka szybko sie zepsuje ,jesli podda sie ja szybkiemu natlenieniu ,jesli nie ma się zamiaru jej przerobić ,niech leży .

Zastanawiam sie ostatnio ,nad kupnem kilku tanich urzywanych paneli foto ,jednak po co mi one jak nie mam akumulatora ,więc pierwsze trzeba kupić jakąś akumę , jak patrzę na ceny to nie wiem czy nie lepszym pomysłem będzie za te pieniadze zakupić benzyny do agregatu ...
..."wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie."
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

pn 26 wrz 2022, 22:28

1411 pisze:
pn 26 wrz 2022, 16:44
Ok ale ozon to O³ czyli ozonując, przyśpieszamy utlenianie - rozpad. W pierwszym kolejności gumy, naturalna skóra. Na innych materiałach nie zauważyłem. A jak sie zachowa mąka poddana ostremu utlenianiu?
Nijak. Kwestia czasu oddziaływania. Ozon ulegnie samozniszczeniu w większości w kilkanaście godzin. Zamknięcie pojemnika nie zatrzyma rozpadu. Ozonuję często też wszystkie pomieszczenia w domu i nie zauważyłem żadnego negatywnego wpływu. No może raz załatwiłem kwiatki bo zapomniałem wynieść z pomieszczenia ale o dziwo połowa przetrwała. Za to myszy nie przetrwały - to szybsze, lepsze i tańsze w użyciu niż trutki czy pułapki.
Ozonowanie używa się przecież m.in. w przemyśle do zboża w elewatorach. Ale i tak przy przechowywaniu najważniejsze szczelne zamknięcie.
U mnie optymalnym rozwiązaniem okazały się plastikowe, prostokątne wiadra z atestem do spożywki o pojemności 10L. Kształt ułatwia przechowywanie, pojemność i uchwyt przenoszenie, szczelne wieczko zapobiega dostępowi powietrza i szkodników. Niby prymitywne ale nawet rączki idealnie się składają jak stawiasz wiele pojemników jedne na drugi. Kupowałem je po 8 zł i to był naprawdę dobry deal.

wiadro.jpg
Ostatnio zmieniony pn 26 wrz 2022, 22:37 przez Buła, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

pn 26 wrz 2022, 22:33

Mr Nobody pisze:
pn 26 wrz 2022, 22:00
Mąka szybko sie zepsuje ,jesli podda sie ja szybkiemu natlenieniu ,jesli nie ma się zamiaru jej przerobić ,niech leży .

Zastanawiam sie ostatnio ,nad kupnem kilku tanich urzywanych paneli foto ,jednak po co mi one jak nie mam akumulatora ,więc pierwsze trzeba kupić jakąś akumę , jak patrzę na ceny to nie wiem czy nie lepszym pomysłem będzie za te pieniadze zakupić benzyny do agregatu ...
Policz na ile dni Ci starczy tej benzyny :( 1-2 dni blackoutu to nie problem. Można bez zasilania żyć. Ale co potem ? Utrzymanie dużego zapasu paliwa jest stosunkowo kosztowne z uwagi na konieczność rotacji - no chyba że masz duże gospodarstwo. Większość z nas poszła w jakiś model foto najczęściej z magazynowaniem. Raczej z kompromisu niż z realnej chęci.
Ja zdecydowałem się na rozwiązanie działające głownie w normalnych czasach i tylko rozbudowałem je o moduł SHTF wersji DIY po niskich kosztach.
Mr Nobody
Posty: 154
Rejestracja: sob 18 gru 2021, 23:42
Kontakt:

wt 27 wrz 2022, 15:38

Oby jak najkrócej , liczę litr benzyny na godzinę , mam już 30l i chcę jeszcze 30 , ubezpieczam sie ,bo w tamą zimę miałem awarię ,z resztą ta infrastruktura energetyczna jest tak poje...chana , że byle wiaterek i nie mam prądu , więc wole dmuchać na zimne ...
..."wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie."
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

wt 27 wrz 2022, 18:38

Mr Nobody pisze:
pn 26 wrz 2022, 22:00
[...]
Zastanawiam sie ostatnio ,nad kupnem kilku tanich urzywanych paneli foto ,jednak po co mi one jak nie mam akumulatora ,więc pierwsze trzeba kupić jakąś akumę , jak patrzę na ceny to nie wiem czy nie lepszym pomysłem będzie za te pieniadze zakupić benzyny do agregatu ...
Ja jutro będę miał agregat (HONDA EA6000 AVR moc nom. 5,7KW), zostanie przeróbka instalacji. Ale też myślałem nad jakimś małym zestawem solarnym. Ceny zestawów trochę chore, niewiele lepiej wychodzi samemu składać...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2595
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 27 wrz 2022, 19:41

Moment, to jak w końcu jest? Ozonujesz mąkę czy zamknięte szczelnie opakowania z tworzywa z mąką wewnątrz?
Obrazek
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

wt 27 wrz 2022, 20:06

Mr Nobody pisze:
wt 27 wrz 2022, 15:38
Oby jak najkrócej , liczę litr benzyny na godzinę , mam już 30l i chcę jeszcze 30 , ubezpieczam sie ,bo w tamą zimę miałem awarię ,z resztą ta infrastruktura energetyczna jest tak poje...chana , że byle wiaterek i nie mam prądu , więc wole dmuchać na zimne ...
Czyli masz zapas docelowo na kilka dni. My przy PV i magazynach liczymy czas działania ciut w większym zakresie. Kilka dni to można w zasadzie przetrwać bez niczego elektrycznego na luzie. Nawet dom się porządnie nie wychłodzi.
1411 pisze:
wt 27 wrz 2022, 19:41
Moment, to jak w końcu jest? Ozonujesz mąkę czy zamknięte szczelnie opakowania z tworzywa z mąką wewnątrz?
Najpierw wyparzam puste, potem ozonuję otwarte z mąką i na koniec regularnie ozonuję pomieszczenie gdzie to pozamykane stoi. Jak dotąd nic się nie zalęgło.
mar_kow pisze:
wt 27 wrz 2022, 18:38
Mr Nobody pisze:
pn 26 wrz 2022, 22:00
[...]
Zastanawiam sie ostatnio ,nad kupnem kilku tanich urzywanych paneli foto ,jednak po co mi one jak nie mam akumulatora ,więc pierwsze trzeba kupić jakąś akumę , jak patrzę na ceny to nie wiem czy nie lepszym pomysłem będzie za te pieniadze zakupić benzyny do agregatu ...
Ja jutro będę miał agregat (HONDA EA6000 AVR moc nom. 5,7KW), zostanie przeróbka instalacji. Ale też myślałem nad jakimś małym zestawem solarnym. Ceny zestawów trochę chore, niewiele lepiej wychodzi samemu składać...
Tylko DIY. Gotowe zestawy to straszne ździerstwo przy najczęściej podłych parametrach. Dlatego potrzebują tyle reklamy. Jak zrobisz sam to zyskasz niezależność i wiedzę z własnego doświadczenia. Zaprocentuje to potem w wielu innych projektach.
Mr Nobody
Posty: 154
Rejestracja: sob 18 gru 2021, 23:42
Kontakt:

wt 27 wrz 2022, 21:44

Akurat z agregatami już mam trochę doświadczenia , mój pierwszy który nadal mam to dwu sów ,mieszanka ,odpalany na szarppankę , litr na godzinę , przy obciązeniu takim, że cały dom ciągnął ,piec z podajnikiem ,lodówkę ,zamrażarkę , i żarówki ,tv nie odpalałem , minusy to własnie bardzo awaryjna szarpanka , zwykle urwany sznurek i potem kuźwa mordega w wymianie tego sznurka kurdę miałem dość , obecnie czterosów odpalany z kluczyka , do tego wejście na siłę , super , i też przy obciążeniu litr na godzinę czystej .
Na chwile obecną to będzie najlepszy plan na ta zimę i w ogóle na awarie , ale docelowo też samemu będę robił swój własny offgrid ...
..."wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Artykuły”