mesh

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stres
Posty: 39
Rejestracja: wt 13 cze 2023, 13:37

wt 20 cze 2023, 12:46

Czy ktoś zna się na konfiguracji openwrt i mesh? Próbowałem sam zrobić ale wymiękłem. Jest sieć w berlinie ale nie przetłumaczyli instrukcji i nie wiem czy warto wspierać 'nazistów'.

Może ktoś by pomógł zrobić na razie zwykłą sieć a potem się pomyśli o zasilaniu.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

śr 21 cze 2023, 15:37

A w czym problem ? Jeden router pracuje jako AccessPoint a pozostałe routery w ustawieniu mesh. Oczywiście należy sobie odpowiednio dobrać routery. Natomiast nie bawiłem się za bardzo OpenWrt, ustawienie takiej sieci jest bardziej efektywne od automatu standardowych ustawień. Poszperaj na forum tutaj (ewentualnie zapytaj):

https://forum.openwrt.org/t/meshing-wit ... tals/12221

Poza tym, ja nie korzystałbym z takiej ogólnej sieci chyba że używasz VPN. Nawet byle jaki haker/dzieciak będzie widział co przeglądasz w sieci...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Awatar użytkownika
stres
Posty: 39
Rejestracja: wt 13 cze 2023, 13:37

czw 22 cze 2023, 12:22

Problem jest oczywiście od początku, nie istnieje żaden router nadrzędny.

Chodzi o sieć w razie w. Nie zakładamy że ktos będzie miał działający sprzęt. Poczytaj https://en.wikipedia.org/wiki/Freifunk albo podobne https://siteslike.com/similar/freifunk.net
Rzucanie linkiem jest po prostu dziecinne. Jeśli umiesz to pokaż że to działa, jeśli nie to nie zakładaj, że ktoś nie spróbował tego robić wczęsniej (a próbowałem co napisałem, że mi sie nie udało).

Jeśli chcesz zatem wspomóc stworzenie takiej sieci w której będzie z milion routerów to zapraszam do merytorycznej wymiany informacji. Chętnie stworzę stronę lub gotowe rozwiązanie offline by można było zainstalować wszelkie potrzebne rzeczy bez dostępu do sieci.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

czw 22 cze 2023, 20:42

stres pisze:
czw 22 cze 2023, 12:22
[...]
Chodzi o sieć w razie w. Nie zakładamy że ktos będzie miał działający sprzęt. Poczytaj https://en.wikipedia.org/wiki/Freifunk albo podobne https://siteslike.com/similar/freifunk.net
Rzucanie linkiem jest po prostu dziecinne. Jeśli umiesz to pokaż że to działa, jeśli nie to nie zakładaj, że ktoś nie spróbował tego robić wczęsniej (a próbowałem co napisałem, że mi sie nie udało).
[...]
Wrzuciłeś dwie linijki tekstu na początku z pytaniem i jedną ze stwierdzeniem nie wyjaśniając o co chodzi i masz pretensję że ktoś nie zrozumiał intencji ? Równie dobrze pytanie mogło dotyczyć domowej sieci z powodu problemu z zasięgiem...
stres pisze:
czw 22 cze 2023, 12:22
[...]
Jeśli chcesz zatem wspomóc stworzenie takiej sieci w której będzie z milion routerów to zapraszam do merytorycznej wymiany informacji. Chętnie stworzę stronę lub gotowe rozwiązanie offline by można było zainstalować wszelkie potrzebne rzeczy bez dostępu do sieci.
Ukończone kierunki informatyczne + 2 kursy CISCO "dają ogólne pojęcie" - ale nie wiem czy szczególnie chciałbym się angażować w temat. Tak jak napisałem, nie bawiłem się OpenWRT - więc - nie, nie umiem.
Natomiast nie jest to "coś" czego nie można rozgryźć. Po zainstalowaniu oprogramowania OpenWRT np. na kultowym Linksysie WRT54G w tym dziecinnym linku masz proste ustawienie 6 x AP z jednym LAN. Przy czym jeden SWITCH będzie miał adres Twojego serwera www/plików/itp.

W razie "W" niekoniecznie chciałbym w takiej sieci uczestniczyć. Faktycznie w razie "W" te milion a nawet tysiąc routerów jest mało realne nawet jeżeli działa to eksperymentalnie w Berlinie... Zasilanie tego w czasie GWWW wcale nie jet takim drugorzędnym problemem. Tym bardziej że w Twoim linku berlińskiej sieci freifunk.net masz połączenia radio/DSL pomiędzy węzłami. Może w małym miasteczku w ograniczonym zakresie można byłoby coś takiego zrobić ale nie w skali kraju.
Poza tym w czasie GWWW wszystkich cechuje nieufność, każdy chciałby raczej wiedzieć z kim się łączy, od kogo są te informacje itp. Nawet jak tworzą się grupy wzajemnego wsparcia to lokalnie w dość ograniczonym zakresie. Każdy raczej będzie chciał być anonimowy.
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Awatar użytkownika
stres
Posty: 39
Rejestracja: wt 13 cze 2023, 13:37

pt 23 cze 2023, 12:24

Chcesz pomóc to pomagaj nie chcesz to się nie lansuj i nie wypinaj co to ty nie potrafisz bo zaśmiecasz wątek.
Nie dam się wciągnąc w osobiste wycieczki.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

pt 21 lip 2023, 02:32

@stres: "milion routerów to zapraszam do merytorycznej wymiany informacji"


Twój pomysł to na dziś odpada. MESH w większej skali to pomyłka wydajnościowa. Im większa sieć tym gorzej działa. Miałem swego czasu dość dużą i wywaliłem wszystko w diabły zastępując PTP i PTW co było dużo wydajniejsze i o dziwo mniej niestabilne. I to w skali ledwie kilkuset sztuk. A Ty o milionach myślisz. Wieczny problem był z nieoczekiwaną zmianą tras, znikającym węzłami w wyniku zakłóceń itp. Ale to doświadczenia sprzed parunastu lat.
Obawiam się że za mało masz wiedzy w temacie by coś tu zdziałać. Miliony ? Tyle to dziś nawet nie ma aktywynych wpisów w całym światowym BGP (<1mln), ścieżek unikalnych do AS jest koło ćwierć miliona. Ja będziesz rozumiał praktyczne różnice pomiędzy tym co proponujesz a tym co jest stosowane w intrenecie to możemy wrócić do tematu.
Zresztą od d.. strony zaczynasz. Najpierw określ po co to robisz, jakim celom ma służyć i komu, a potem dobieraj technologię. Są juz dużo skuteczniejsze gotowe rozwiązania i to w praktyce wykorzystywane przez szerokie grono użytkowników do działania bez Internetu. Osobiście preferuje kombinację winlink po KF. Jeśli niewielka prędkość nie jest problemem to może być dla Ciebie rozwiązanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci”