Czy warto .

Nasłuch, sprzęt, częstotliwości, anteny etc.
CYKLOP

pt 04 sty 2019, 19:38

Mam pytanie związane z cb ,
Co byście polecili z modeli tzw. ręczniaków CB ?
Interesuje mnie model taki do użytku w aucie oraz po za nim np. teren leśny ?
Myślałem o Alan lecz czy to ma sens .
Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
Arcyszczur
Posty: 115
Rejestracja: śr 26 wrz 2018, 22:34
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

pt 04 sty 2019, 20:24

Nie.

Żeby korzystać z ręczniaka w samochodzie musisz wystawić antenę na zewnątrz. Pasmo jest takie, że karoseria ekranuje. Taniej i prościej wyjdzie Ci kupić proste CB-radio samochodowe i antenę. Jeśli chcesz to sam zainstalować, to anteny ani kabla nie wolno skracać (są dobrane do długości fali). Anteny są różne. Każdy fanatyk zasięgu będzie Ci wciskał 1,5m bat, z którym np. na parking podziemny nie wjedziesz. Pytanie po co Ci to jest? Bo jeśli w razie "W" to zasięg jest istotny i na dobrej antenie samochodowej osiąga kilkanaście kilometrów. Do rozmów między samochodami wystarczy jednak krótka antena, której nikt nawet nie posądzi o CB (kumpel ma taką) ale też dostrojona, czyli nie skracana! Kupujesz od razu krótką (sprzedawca-pasjonat CB będzie załamywał ręce z rozpaczy :mrgreen: że takie g...no kupujesz :mrgreen: )
Ręczniaka najlepiej mieć osobno. Ew. kupić mu małą antenę zaczepianą na opuszczaną boczną szybę samochodu lub magnetycznie. Pamiętaj, że ręczniak ma akumulator, który zajmuje połowę jego długości. Ten sprzęt trochę żre prądu...

Proponuję zadzwonić np. do tych gości:
konektor5000.pl/index.php?k1,radia-zestawy-cb-radio-cb-i-antena
i popytać. Przy okazji, podpisuję się w 100% pod tymi trzema radami jakie umieścili na stronie. Moje radio służy mi już 15 lat, wygląda jak nowe i nic nie wskazuje na to żeby miało dość. No, ale to radio samochodowe - (bez baterii, która po 2-3 latach zdechnie) z bardzo solidną anteną. Niestety upierdliwie długą.

A stare przysłowie radiowców mówi: "jak nie wiesz co zrobić, zrób antenę"....
Nigdy nie postępuj wbrew prawom przyrody i staraj się je jak najlepiej zrozumieć.

Arcy
softnet
Posty: 44
Rejestracja: pt 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

sob 12 sty 2019, 11:30

Ja tylko dopowiem, że ręczniaki na pasmo CB są drogie. Pierwszy z brzegu przykład: radiotelefon Alan 42 za 439 zł https://allegro.pl/oferta/cb-radio-alan ... 7396174687
Podczas gdy urządzenia mobilne kosztują połowę tej kwoty: https://allegro.pl/kategoria/sprzet-cb- ... 58?order=m

Tak więc, powiedziałbym, że to jest zabawka dla pasjonatów. A jeżeli pasjonatów, to ja bym zdecydował się na budowę prostego systemu łączności:

1. Stacja bazowa, czyli inaczej domowa. Radiotelefon w domu, a antena z dobrym zyskiem na dachu. Zapewni Ci to łączność na dalekie dystanse. Tutaj wziąłbym pod uwagę - w miarę możliwości finansowych, urządzenie wyższej klasy z modulacjami AM, FM oraz SSB (LSB, USB). Dodatkowo z zabezpieczeniem na wypadek braku zasilania tj. z możliwością podłączenia do akumulatora samochodowego oraz z możliwością obniżenia mocy np z 4 do 1 Wata (zużywasz mniej energii). Dodatkowo, zasilacz podłączony do oddzielnego UPS.

2. Radiotelefon + antena w każdym samochodzie.

3. Radiotelefon przenośny dla każdego członka rodziny/grupy.

Najważniejsze są pierwsze dwa punkty. Trzeci, ze względu na wysokie koszty - do realizacji w przyszłości. Jak finanse pozwolą.
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

sob 12 sty 2019, 14:28

Nasza trójka korzysta z Boafengów, tanie, bezproblemowe w eksploatacji i zakupie, również z pozwoleniem. Byłem latem na wyprawie z kolegą, pożyczyłem 2 radio od Goofiego u mnie antena na dachu i nie ma porównania co do jakości i odległości do CB którego używam jeżdżąc w większej grupie.

Tutaj podziękowania dla kol. Softnet i prośba o fachowe ukierunkowanie wszystkich użytkowników forum do łączności tej bliższej i tej dalszej (jak ktoś będzie chciał) w oparciu o radiotelefony.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

sob 12 sty 2019, 15:55

Chcemy, chcemy...
Obrazek
Awatar użytkownika
Arcyszczur
Posty: 115
Rejestracja: śr 26 wrz 2018, 22:34
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

sob 12 sty 2019, 19:23

Dawaj, dawaj! Przecież można kupić duobandery 2m/70cm wraz z pozwoleniem "klubowym". Tylko trzeba jakąś koncepcję zestawu stworzyć. Dobrze by było to przemyśleć tak abyśmy wszyscy mieli kompatybilny sprzęt...
Nigdy nie postępuj wbrew prawom przyrody i staraj się je jak najlepiej zrozumieć.

Arcy
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 13 sty 2019, 00:16

Arcyszczur pisze:
sob 12 sty 2019, 19:23
Dawaj, dawaj! Przecież można kupić duobandery 2m/70cm wraz z pozwoleniem "klubowym".
Przybliż proszę koncepcję. W jakim sensie pozwoleniem klubowym, czy potrzebna byłaby wtedy zarejestrowana organizacja z naszej strony, czy związek po prostu?
Obrazek
CYKLOP

ndz 13 sty 2019, 09:59

Po wysłuchaniu opinii waszej postanowiłem wyposażyć się w zestaw samochodowy CB z dobrą anteną oraz zapas energii w razie W . Jeżeli chodzi o radiotelefon to jestem zielony w tych sprawach i sądzę ze to sprzęt dla grup .
Tak jak dla mnie pojedynczego osobnika to chyba jako łączność z domem jak pojadę do lasu lub w teren .
Za daleko mam do was żeby taki sprzęt działał , nie wiem , nie znam się . A takie rozwiązanie zapewni mi jakąś alternatywę jako dodatek do mojego radia globalnego nasłuchowego. Proszę tylko was fachowców o doradzenie sprzętu a w szczególności anteny samochodowej która dobrze funkcjonuje w terenach leśnych .
Dziękuje z góry za porady i pozdrawiam Paweł. :ugeek:
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 13 sty 2019, 10:43

Dużo jest ofert na pozwolenie radiowe na dwie częstotliwości. Głównie chodzi o moc. Takim baofengiem nie można legalnie nadawać nawet w paśmie PMR gdzie jest dopuszczalne 0,5W a baofeng leci na 5W

W terenach leśnych będzie ciężko uzyskać jakieś sensowne zasięgi. W otwartej przestrzeni to już dużo dalej można polecieć. I czym wyżej tym lepiej.
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

ndz 13 sty 2019, 12:17

Przy radiotelefonie nie chodzi o daleki zasięg, a normalną rozmowę załóżmy do 1,5km jak jesteśmy w terenie, pieszo/rower/auto, wtedy radiotelefon jest idealny w grupie oczywiście. Jak Boafengiem chcesz uzyskać większe odległości w domu to dodatkowe anteny na komin, np dla naszej grupy. Jak do auta to jak już pisałem 1 auto antena ręczna ok 30 cm i u mnie antena na dachu komunikacja idealna, lepsza niż cb i nikt się nie wcina, najczęściej z przekleństwami.


CB samochodowe jest bardzo popularne też je mam i korzystam, głównie nasłuch w czasie jazdy, bo jak coś się dzieje to od razu wiadomo, idzie w eter, i nie muszą to być jakieś duże odległości wystarczy 20 km na ogół, bo pytasz kierowcę z naprzeciwka który w ciągu 30 min przejechał 40 km, dalsze odległości nie mają sensu bo są nieaktualne odległościowo i czasowo, czyli po 10-20km znowu pytasz, bo sytuacja na drodze jest dynamiczna. Głównie na autostradzie, żeby uciec w porę i nie stać w korku, bo na zwykłej drodze, zawracasz i objazd. Radiotelefon tu nie jest popularny, oprócz takich gości jak my i offroadu. Kanał nasłuchowy CB w kraju to kanał 19, za granicą Polacy używają zdaje się kanału 28, ofroadowcy zwykle używają kanału 4x4=16.

Jeszcze taka uwaga u mnie antena cb na aucie ma ze 35 cm i daje radę a nie muszę o niej pamiętać i bać się że uszkodzi mi szybę. Chodzi raczej o jakość anteny co jest ważne przy antenie, a radio cb to już co tam komu pasuje.

Kupowanie CB do domu, tu mam wątpliwości, bo cb służy głównie do wymiany informacji na drogach. Wiadomo również, że cb nadaje otwartym tekstem dla wszystkich którzy sa na danym kanale, z radiotelefonem to już nie jest takie proste, bo nie jest tak popularny i wybierasz konkretne pasmo do rozmowy.

Tu przechodzimy do sedna :idea: jeżeli mamy CB lub radiotelefony/radiostacje to aż dziw :?: bierze, że nikt nie wpadł na to, żeby po W ustalić dla wszystkich przygotowanych jednego pasma/kanału do wywoływania o określonych godzinach, oczywiście dopóki będzie elektronika działać.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zakres CB”