Folia aluminiowa.

Metody osiągalne dzięki współczesnym narzędziom i wiedzy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1099
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

pt 04 sie 2023, 22:22

Cześć

„To jest amelinium, tego nie pomalujesz!”

Dziś przedstawię wam :) Do czego można zastosować folie aluminiową? Jest wszędzie, dostępna praktycznie od ręki w każdym dyskoncie spożywczym. W większości ludzi nie wzbudza żadnych emocji, poza funkcją zapakowania przysłowiowej kanapki do pracy. Ale ta rolka cienkiego aluminium ma bardzo wiele zastosowań :) Spożywczych jak i typowo gospodarskich.

Zaczniemy :) Do możliwości aluminiowej folii jako jednego z składników autolizy. Przy oczyszczaniu mocno zardzewiałych elementów. W jednym miejscu musimy doczyścić metalowy element, do nie skorodowanego metalu. Mocno owijamy czyszczony element w folie aluminiową. Możemy jeszcze poprawić owiniecie, drutem aluminiowym. Szykujemy roztwór wody i „Kreta” do rur (do kupienia w sklepie z chemią domową). Wrzucamy czyszczony element do roztworu, nie zapominajmy o odciągu do wyciągania elementu z roztworu. Ponieważ roztwór jest bardzo żrący. Po chwili, z oczyszczonego elementu będą uchodziły malutkie bąbelki i będzie odchodziła powoli rdza. Im większe stężenie „Kreta” tym reakcja będzie szybsza, a zarazem trudniejsza do kontrolowania. Nie dokonujemy autolizy w zamkniętym pomieszczeniu, ponieważ podczas reakcji wytwarza się bardzo łatwopalny gaz. Jest nim wodór! Co pewien czas sprawdzamy, proces przez wyciąganie oczyszczonego elementu, żeby proces nie zaszedł zbyt daleko. Kiedy jesteśmy zadowoleni z efektu, element czyścimy w czystej wodzie.

Ale najbardziej przydatna folia jest podczas przyrządzania posiłków. Opisywać przyrządzanie potraw przez zawinięcie składników i wrzucenie w żar lub różnego rodzaju pięcie ziemne. Opisywać nie zamierzam, bo chyba każdy próbował ziemniaka lub kiełbaski białej prosto z żaru ogniska?

Ale folia może być elementem z którego w sytuacji trudnej lub bardziej wymagającej podróży sporządzimy substytut garnka , patelni lub piekarnika stojącego na powierzchni ziemi.

Stworzenie prostej patelni nie jest trudne. Musimy odszukać w terenie gałąź w kształcie litery Y, najlepiej żeby była mokra lub pochodziła prosto z drzewa. Między ramionami , rozciągany folie aluminiową. Umieszczamy produkty które zamierzamy usmażyć na folii aluminiowej, oraz opalamy folię od spodu naszej improwizowanej patelni. Mokre drewno dłużej będzie opierać się, płomienią ogniska.

Garneczek. Z folii aluminiowej możemy uformować prosty mały garneczek. Formowanie garneczka zdecydowanie ułatwi nam, kikut pieńka lub gałęzi. O rozmiarach jaki chcemy osiągnąć. Tak uformowany garneczek stawiamy, delikatnie na podeście z świeżych gałązek, na ogniu.

Piekarnik :) Wpierw budujemy tacę. Wbijajmy cztery kije lepiej żeby były dłuższe , oraz budujemy blat naszego piekarnika z folii aluminiowej. Blat znajduje się w połowie wysokości naszych kijków. Potem budujemy reflektory w kształcie obróconej na lewo litery V. Gdzie blat nasz jest dwusieczną kąta literki V. Najlepiej zobrazuje, zamysł tego piekarnika załączona rycina. Ognisko rozpalamy z lewej strony piekarnika, w niedużej odległości.

Niech każdy na zlot zabierze rolkę lub dwie folii aluminiowej :) To będziemy działać ;)

Pozdrawiam
~Bart
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
BoldFold
Posty: 1429
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

sob 05 sie 2023, 11:01

Ja stosuję folię w zimie do utrzymania ciepła kawy czy herbaty owijam kubek ile się da, kiedyś pomyliłem baterie aa z aaa i pomiędzy sprężynę a - włożyłem kawałek folii, zadziałało. Tu jeszcze dodam, że folia ma 2 strony; błyszczącą i matową. Jak robimy piekarnik i np piec słoneczny to wtedy błyszcząca strona w kierunku potraw. Jak owijam kubek z kawą, bądź ziemniaczki do pieczenia to też błyszcząca strona do środka a matowa na zewnątrz. Gdybym chciał zimny napój utzrymać w termosie/butelce to wtedy owijamy błyszczącą stroną folii na zewnątrz.

Błyszcząca strona odbija ciepło, zaś matowa strona ją pochłania, tak to działa...
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Ramzan Szimanow
Posty: 1868
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

sob 05 sie 2023, 14:26

I tu dochodzimy do kwestii improwizowanej "folii NRC". Błyszczącą stroną do siebie i będzie dobrze.
Inne zastosowanie które widziałem, uszczelnienie jej zwitkami szpar w kominach improwizowanych piecyków.
Czym dalej od paleniska tym lepiej to działało. :lol:
Szebora
Posty: 137
Rejestracja: śr 12 lip 2023, 12:31
Kontakt:

ndz 20 sie 2023, 09:19

Nawet rolety można okleić, bądź same okna.
Przydatne w lato. Różnica to jakieś 5-8stopni.

Z solą morska w wodzie, fajnie czyści srebra z osadów.

Zastępuje dobrze druciak.

No i moja ukochana.. Do ziemniorów z ogniska! 😂
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1099
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

ndz 20 sie 2023, 12:24

Cześć!
Szebora pisze:
ndz 20 sie 2023, 09:19
Nawet rolety można okleić, bądź same okna.
Przydatne w lato. Różnica to jakieś 5-8stopni.
O kurde :) nie wpadłbym na to.
Szebora pisze:
ndz 20 sie 2023, 09:19
Z solą morska w wodzie, fajnie czyści srebra z osadów.
Nie wiedziałem ;)
Szebora pisze:
ndz 20 sie 2023, 09:19
Zastępuje dobrze druciak.
Tak, chodź przyznaje że rzadko wykorzystuje tą metodę.
Szebora pisze:
ndz 20 sie 2023, 09:19
No i moja ukochana.. Do ziemniorów z ogniska! 😂
Klasyka :D

Pozdrawiam
~Bart
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
BoldFold
Posty: 1429
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

ndz 20 sie 2023, 15:06

Niedługo będziemy polary nosić, a one się elektryzują... Więc kulka folii aluminiowej do prania pomaga aby się nie elektryzowały polary.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Szebora
Posty: 137
Rejestracja: śr 12 lip 2023, 12:31
Kontakt:

ndz 20 sie 2023, 19:27

SilesiaSurvival pisze:
ndz 20 sie 2023, 12:24

O kurde :) nie wpadłbym na to.
15 lat mieszkania w bloku na ostatnim piętrze, z kotami.. (czytaj bez otwierania okien pod moją nieobecność - tak wiem, są siatki i kratki zabezpieczające, proszę uświadomić mojego 8kg kota, że nie powinien się zachowywać jak taran, przestawia mnie w łóżku a co dopiero taka watla siateczkę )
36 stopni w nocy w mieszkaniu uczy ;-)
BTW na gorączkę w nocy (jak nie da się spać) polecam zmoczyć ręcznik i się nim nakryć ;-) mega ulga. Taki drobny oftopik
BoldFold pisze:
ndz 20 sie 2023, 15:06
Niedługo będziemy polary nosić, a one się elektryzują... Więc kulka folii aluminiowej do prania pomaga aby się nie elektryzowały polary.
O proszę.. A ja się zawsze wieszakiem rolowalam 😂
ODPOWIEDZ

Wróć do „Współczesny survival”