Morski poradnik medyczny - praca zbiorowa, pod redakcją

Pozycje papierowe lub pdf
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 23 paź 2022, 11:07

Czołem

Wybaczcie kulawy tytuł, ale pozycja książkowa o jakiej będzie tutaj mowa, jest autorstwa 14 (przypadek? :lol: ) lek. med., dr med., prof. dr hab. med., lek. stom. i mgr farm., pod redakcją 3 osób, Romana Dolmierskiego, Andrzeja Krynickiego i Stanisława Tomaszunasa. Nabyłem wydanie II poprawione i uzupełnione. Jak mówi nam wstęp tej pozycji, wydanej w 1987 roku, wydanie II powstało w osiem lat po napisaniu pierwszego tekstu wydania książki i zostało zmodyfikowane w oparciu o uwagi pracowników morskiej służby zdrowia oraz opinie marynarzy.

"Morski poradnik medyczny" kupiłem po rozmowach z chłopakami BowHunter, Silesia Survival i Mr. Nobody. Tak sobie przerzucaliśmy linki do starych książek na Allegro i bodajże Bow podrzucił "Jachtowy poradnik medyczny", również z kategorii starej książki. Wlazłem na portal aukcyjny i zacząłem się rozglądać. Wpadł mi w oko morski i pomyślałem sobie, chyba w morskim powinno być więcej wiedzy niż w jachtowym? Głupiec ze mnie, kierowałem się skrótem myślowym o jachtach bagienno-szuwarowych czyli śródlądowych, a przecież jachty pływają i po morzach. Być może kiedyś skonfrontujemy z Bow treści obu książek.

Rozdział pierwszy mówi nam, jak się posługiwać poradnikiem i do czego ma on nam służyć. Jest to dobry opis i zachęta do posiadania takiej książki (przypominam, współczesne książki mają więcej obrazków niż treści, niektóre praktyki opisywane dawniej, zostały usunięte - z różnych powodów, czy to odkryć na polu nauki i medycyny, czy ukrycia pewnych zabiegów przed coraz głupszymi ludźmi, aby sobie krzywdy nie zrobili. Dla nas jednak, myślących w inny sposób, będzie to ciekawa pozycja i stwierdzam to jedynie po przestudiowaniu przy kawie, przez dwa dni).
Wypunktuję więc założenia działania poradnika:
- ma on pomóc w rozpoznaniu chorób, uszkodzeń ciała a także umiejętnym sformułowaniu obserwacji badanego obiektu, aby móc drogą radiową opisać lekarzowi na lądzie konkretny przypadek, w celu otrzymania porad, podpowiedzi, wskazówek dalszego postępowania etc.
- pomoc w samodzielnym leczeniu niektórych schorzeń i urazów
- podręcznik podstawowy dla członków załogi, którzy na służbie okrętowej zajmują się pomocą medyczną i przedmedyczną
Jasno widzimy, że dzięki tej książce, mała społeczność na pokładzie okrętu, musiała sobie dać radę z problemami zdrowotnymi. Oczywiście wiedza oficera medycznego swoją drogą, jednak zawsze to ten człowiek mógł zginąć, zachorować ciężko i ktoś musiałby uzupełnić swoją własną wiedzę o konkrety. Po to ta książka. Wydaje mi się to dość zachęcające.

Teraz skrót treści. Jako że pierwszy zajawiłem powyżej, zaczniemy od kolejnego.
2. Udzielanie pierwszej pomocy
3. Zabiegi stosowane w urazach bądź zranieniach. Powikłania zranień
4. Zatrucia
5. Badanie chorego. Ogólne objawy choroby
6. Opieka nad chorym na statku. Zabiegi pielęgniarskie (coś co obecnie w szpitalach już nie istnieje - pacjent jest pozostawiony sam sobie)
7. Choroby układu oddechowego
8. Choroby serca i naczyń krwionośnych
9. Choroby przewodu pokarmowego
10. Choroby nerek i układu moczowego
11. Choroby stawów i mięśni
12. Choroby uszu, nosa i gardła
13. Choroby oczu
14. Choroby zębów i jamy ustnej
15. Choroby nerwowe i psychiczne
16. Choroby skóry
17. Choroby weneryczne
18. Choroby zakaźne, pasożytnicze i tropikalne
19. Niebezpieczne zwierzęta i owady w krajach tropikalnych
20. Różne stany chorobowe
21. Choroby występujące u rybaków
22. Choroby kobiece
23. Poród na statku
24. Higiena życia na statku i zapobieganie chorobom
25. Radiowe porady lekarskie. Pomoc z zewnątrz i ewakuacja chorego
26. Ratowanie rozbitków
27. Narodziny i zgon na statku
28. Dezynfekcja. Dezynsekcja. Deratyzacja
29. Zaopatrzenie statku w wodę słodką
30. Ścieki i odpadki na statku
31. Przepisy sanitarne w portach i żegludze
32. Szpital okrętowy i dokumentacja
33. Apteczka okrętowa
34. Leki w apteczce okrętowej i ich zastosowanie
35. Opis sprzętu medycznego
Aneks. Anatomia i fizjologia

Wydaje mi się że same tytuły rozdziałów dają do myślenia. Na szybko dowiedziałem się jak metodą okrętową (domową) nastawić zwichnięty bark, jak się pozbyć haczyka wędkarskiego, co nieco o zatruciach gazami na statku i przeczytałem że pogrzeb morski wpisany jest w art. 16 ust. 1 tj. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku - nie wiem czy jeszcze aktualna ale... Ilość ustaw i zapisów zaczyna mnie już drażnić. Jeśli grzebią nas wg. ustawy JPRD :lol:
To tak bardzo w skrócie. Cena - różnie. Ja kupiłem za 8,10 PLN.


morski poradnik medyczny.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Ramzan Szimanow
Posty: 1834
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

ndz 23 paź 2022, 14:50

Mam, "Poradnik medyczny kapitana statku" z lat 60". Już tu kiedyś opisywałem.
Czyżby to było to samo tylko nowsza wersja pod ciut inną nazwą? Nowsza wychodzi taniej. Ciekawe....
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 23 paź 2022, 16:00

Faktycznie, teraz sobie przypominam że podrzucałeś. Hm, trzeba porównać.
Co do ceny, pewnie więcej egzemplarzy na rynku, stąd niska stawka za tę pozycję. Tak sobie na chlopski rozum kombinuję.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki”