Polowy wypał cegieł

Filmy i filmiki o tematyce wiadomej
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2593
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 25 kwie 2023, 07:54

Film z 1959 roku na serwisie youtube
https://youtu.be/UuL86DDVLmI
Obrazek
Ramzan Szimanow
Posty: 1869
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

wt 25 kwie 2023, 12:40

1411 pisze:
wt 25 kwie 2023, 07:54

Film z 1959 roku na serwisie youtube
O wiele mniejsze ilości węgla niż się spodziewałem. Z tym że "węgiel pośledniej" jakości z tamtych czasów może być dzisiaj najlepszym na składzie. W wielu rejonach może być dzisiaj trudniej o odpowiedniej jakości glinę. Bo po prostu najłatwiej dostępne pokłady dawno wyeksploatowano. Moje rodzinne strony obfitują w ruiny dawnych cegielni a spora część stawów i bajorek powstało przez wybieranie gliny. Więc warto z góry wiedzieć gdzie można jeszcze znaleźć jakieś złoże którym wzgardzono nie że względu na jakość a nie opłacalną dla przemysłu wielkość.

Grzebiąc po tym kanale znalazłem też dwa ciekawe materiały na temat lekkich ciągników Ursusa. Wrzucę linki do właściwego tematu. :)
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2593
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 26 kwie 2023, 19:30

A na zdrowie :D warto wspomnieć że jeszcze nasi dziadkowie (mówię z autopsji rodziny żony) sami wypalali cegły na swoje domy. Formy drewniane napełniali gliną, suszyli itd. Nie tak odległe czasy, jak i zamieszczona kronika. A jednak teraz niewyobrażalne prawda?

P.S. filmy warto pobrać i zarchiwizować sobie na zewnętrznych dyskach. Wiedza nie utrwalana (a nie ma na to szans obecnie) siłą rzeczy ginie.
Obrazek
Maślak13
Posty: 266
Rejestracja: wt 20 lip 2021, 22:07
Lokalizacja: 21-300
Kontakt:

czw 27 kwie 2023, 21:56

Film bardzo rzeczowy, ale sama produkcja wymaga mnóstwo ręcznej pracy
Ramzan Szimanow
Posty: 1869
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pt 28 kwie 2023, 18:43

Maślak13 pisze:
czw 27 kwie 2023, 21:56
Film bardzo rzeczowy, ale sama produkcja wymaga mnóstwo ręcznej pracy
Tylko jakie masz alternatywy przy braku materiału? Budować z bali uszczelnianych mchem z drzew lub cegły z darni.
Jest też tzw "szachulec" i jego różne pochodne. Gdzie też masz sporo gliny do wyrobienia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szachulec
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2593
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 29 kwie 2023, 06:55

Mamy jeszcze technologię straw bale ale osobiście nie znam nikogo, kto by się mógł nią pochwalić. No i też wymaga pracy także :lol:
Przypomniałem sobie jednak materiał, który raczej jest na forum, ale nie umiem go odnaleźć. A wrzucałem na pewno. Dokument o człowieku żyjącym na wysypisku gruzu, który starą zaprawę z gruzowisk wybierał, rozmaczał w wodzie z rzeczki i murował od nowa. Wklejam tutaj zatem.
https://youtu.be/5-FFVcHlT9k
Obrazek
Maślak13
Posty: 266
Rejestracja: wt 20 lip 2021, 22:07
Lokalizacja: 21-300
Kontakt:

sob 29 kwie 2023, 10:57

No jasne że cegła jest optymalnym budulcem tylko jeszcze cement potrzebny. Chyba że murować na glinę?
Ramzan Szimanow
Posty: 1869
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

sob 29 kwie 2023, 13:05

Maślak13 pisze:
sob 29 kwie 2023, 10:57
No jasne że cegła jest optymalnym budulcem tylko jeszcze cement potrzebny. Chyba że murować na glinę?
Przez setki jak nie tysiące lat podstawą była zaprawa wapienna gdzie wapno wzbogacano białkiem.
Wrzucając do dołu jaja, krew bydlęcą, padlinę itd. Wytrącające się białko uszlachetnia przyszłą zaprawę, tak jak tłuszcze zwierzęce zmieniające się w nierozpuszczalne w wodzie mydło wapniowe.
Używano też glinianej, glina musiała być tłusta. Ale nie wiem czym ją uszlachetniano.
Słyszałem o mieszaniu z drobnym żwirem ale niezbyt temu dowierzam.
1411 pisze:
sob 29 kwie 2023, 06:55

Mamy jeszcze technologię straw bale ale osobiście nie znam nikogo, kto by się mógł nią pochwalić. No i też wymaga pracy także :lol:
Bez pracy nie ma kołaczy :D Trochę nie wierze w te parametry niepalności dla "straw bale" podawane w wiki.
Widziałem jak suche kostki z prasy się palą. W ogrzewanym, nie zawilgoconym domu byłyby po kilku latach suche jak pieprz.
Szachulec często mylony z "pruskim murem" jest tu chyba rozsądniejszy.
A materiały w sumie są podobne. Różnią się proporcje.
Ostatnio zmieniony pn 01 maja 2023, 02:03 przez Ramzan Szimanow, łącznie zmieniany 1 raz.
BoldFold
Posty: 1432
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

sob 29 kwie 2023, 13:11

Na szybko to chyba technologia earthbag houses najlepsza? We USA ją namiętnie stosują w miejscach gdzie nie ma możliwości transportu i też chyba chodzi o niższe koszty budowy.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Ramzan Szimanow
Posty: 1869
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

sob 29 kwie 2023, 13:52

BoldFold pisze:
sob 29 kwie 2023, 13:11
Na szybko to chyba technologia earthbag houses najlepsza? We USA ją namiętnie stosują w miejscach gdzie nie ma możliwości transportu i też chyba chodzi o niższe koszty budowy.
Kwestia dostepności worków i drutu. Ale nie bez powodu u nas widzi się to głównie na poligonach.

"Bardzo ważne jest aby zbudować obudowę z workami ziemnymi w odpowiednim klimacie. Nie każdy region nadaje się do budowy domu z worków z ziemią.

Najlepszym miejscem do budowy domu z worków z ziemią jest ciepły, suchy klimat.
Praktyczną zasadą jest budowanie struktury z masy pochłaniającej ciepło na wyższe temperatury i konstrukcji izolowanej na chłodniejsze klimaty.

Masa konstrukcji z worków z ziemią pomoże latem utrzymać chłód we wnętrzu.

Nie chcesz jednak budować budynku z worka z ziemią w zimnym, wilgotnym klimacie.
Ziemia lub piasek wewnątrz toreb nigdy nie będą miały szansy wyschnąć, co może powodować pęcznienie i falowanie w ujemnych temperaturach.

Zimny, wilgotny klimat sprzyja również powstawaniu pleśni i pleśni, które mogą zjadać poszycie worków. Jeśli budujesz dom z worków z ziemią w wilgotnym środowisku, upewnij się, że materiał wypełniający jest całkowicie suchy przed napełnieniem worków.
Będziesz także musiał zapewnić odpowiedni drenaż odprowadzający wilgoć z dala od konstrukcji."

https://www.homedit.com/earthbag-homes/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy”