Film "Zrodzeni do szabli"

Filmy i filmiki o tematyce wiadomej
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2595
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 11 sie 2023, 11:00

Przypomniałem sobie wczoraj, aby obejrzeć ten film. Dokument fabularyzowany, chyba tak to trzeba nazwać. Reżyseria Paweł Deląg - tu mnie zaskoczenie dopadło :o
Film jest sfinansowany ze zrzutek i... Chciało by się rzec, lepiej składać się jako obywatele na jakąś twórczość, niż paść spasione koty, które produkują tandetę. Oczywiście odpalając go, obawiałem się trochę dykty i amatorki (nie czytałem przed seansem kto jest za co odpowiedzialny w tej produkcji) a dostałem pozytywnie spędzoną godzinę przed ekranem.
Film przyblizać ma historię polskiej szabli i tutaj zapewne osoby niezainteresowane taką tematyką pomyślą, po co zatem wpis na forum przygotowanych? Bo historia uczy, jeśli się do niej wraca i wyciąga wnioski. Nie będę rozwijał, kto ma rozum, ten ogarnie. Skupię się jednak na wątku nauczyciela młodego szlachcica. W czasach minionych, jak sam film nam przedstawia, często na preceptora, wybierało się weterana wojennego, aby nauczył młodego walki, fechtunku itd, bo był to zwykle człek doswiadczony życiowo a czasy niespokojne. Więc nadawał się idealnie. I tu nawiażę do współczesności. Że nasi weterani nie są na tyle doceniani przez społeczeństwo. Może za wyjatkiem Navala, jednak on pisze książki i dał się poznać. Udziela się w wywiadach, prowadzi media społecznościowe a w nich zachęca do sportu, dbania o kondycję, strzelectwa czy przygotowania sobie plecaka ewakuacyjnego. Jakości nie oceniam - świetnie że zwraca uwagę na pewne zagadnienia, które leżały i mimo wszystko wciąż leżą odłogiem. Powinniśmy iść tym torem, czyli samemu budować jakość w swoim otoczeniu, organizować się i nie oglądać na władzę. Taka refleksja.

Film "Zrodzeni do szabli" obejrzycie chyba na każdej dostępnej platformie strimingowej.
Obrazek
Ramzan Szimanow
Posty: 1873
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pt 11 sie 2023, 13:08

Temat weteranów wojennych jest trudny od kilkudziesięciu lat. O ile zawsze nie był.
Ludzie lubią żyć w swoich bańkach informacyjnych, miękkich i wygodnych.
Weteran będący żywym dowodem istnienia świata który oglądali w telewizji z wygodnej kanapy jest tu dysonansem. Czymś co dla nich powinno pozostać po drugiej stronie ekranu.
Do tego "Janusze Biznesu" nie przepadają za byłymi wojskowymi których uważają za nierobów. Weteran wojenny jest do tego dla nich potencjalnym, nieprzewidywalnym źródłem problemów przez zespół stresu pourazowego. Tutaj popkultura zrobiła wiele złego.
Trzeci problem dla "Janusza" to że weteran często nie ma tak ukochanej przez nich u pracowników folwarcznej mentalności.
Zirytowany do maksimum nie zwiesi głowy tylko poszuka lepszej pracy w miejscowości 15 km dalej.
Dla kogoś kogo Ministerstwo Odbierania Nadziei rzucało po kraju i świecie jak worek kartofli nie jest to mentalny problem.

Co do szabli, może się trochę uwsteczniła ale cały czas jest "w pobliżu".
W formie popularnego narzędzia do karczowania drzewek i innych chaszczy.
Zaborcy niestety wytępili w Polsce tradycje treningów na palcaty, czyli kije zabezpieczone dodatkowo płótnem czy nawet słomianą owijką.
Saracen
Posty: 148
Rejestracja: ndz 29 sty 2023, 15:45
Kontakt:

ndz 13 sie 2023, 16:00

W kwestii szabli fajny jest też film o Diable łańcuckim. Nie jest już takim dokumentem ani instruktarzem jak ten o zrodzonych o szabli ale jeśli ktoś lubi tematykę broni białej to powinno się spodobać.
Co do weteranów, państwo nie wykorzystuje ich umiejętności a zarazem nie daje im dodatkowego zarobku. Co lepszy żołnierz z głową na karku otwiera swoje biznesy które opierają się na wiedzy zdobytej podczas służby, jedni organizują szkolenia medyczne i w tematyce ratownictwa, inni szkolenia surwiwalowe na które jest moda. Sam mam brata który na emeryturze wykorzystuje swoje umiejętności prowadząc kursy ze strzelania taktycznego.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2595
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 13 sie 2023, 18:38

O "Diable (...)" wspomniałem w temacie kanałów yt. Całość działalności twórców filmu jest warta polecenia.
Obrazek
Oudeemann
Posty: 24
Rejestracja: ndz 13 lut 2022, 15:47
Kontakt:

czw 17 sie 2023, 02:13

O weteranach umieją mówić tylko i wyłącznie weterani. Wszystkie inne wypowiedzi, to tylko opinie. Koniec.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy”