Rodzaje gaśnic

Krótkie instrukcje z zasadami postępowania
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 29 gru 2021, 09:53

Rodzaje-pożarów-i-gaśnice.png
Podstawowy podział pożarów wyróżnia pięć grup i oznaczane są one symbolami literowymi od A do F. Szczegółowe informacje na temat rodzajów pożarów można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z niniejszym Rozporządzeniem, grupy pożarów prezentują się następująco:

grupa pożarów A to pożary materiałów stałych, najczęściej pochodzenia organicznego, których spalanie zwykle zachodzi wraz z tworzeniem się żarzących węgli, na przykład drewna, papieru czy tkanin
grupa pożarów B dotyczy pożarów cieczy i materiałów stałych ulegających topnieniu, między innymi tworzyw sztucznych, paliw oraz olejów
grupa pożarów C to zapłony spowodowane gazem, do najczęstszych zalicza się pożary metanu, propanu, acetylenu i gazu ziemnego
grupa pożarów D to pożary metali, zapłonowi mogą ulec na przykład magnez, sód, potas, karbid, elektron
grupa pożarów F dotyczy zapłonów tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych

Pod kątem grup pożarów i ich oznaczeń powinien zostać dobrany odpowiedni rodzaj gaśnicy przeciwpożarowej. Grupy pożarów i środki gaśnicze stosowane do ich zwalczania mają ze sobą bardzo ścisły związek.
Rodzaje gaśnic – czym różnią się od siebie i jak dobrać odpowiednią do sytuacji?

Podczas wyboru i zakupu gaśnicy nie należy sugerować się wyłącznie ceną. Różnice w cenie wynikają z wielkości gaśnicy, ale także ze względu na rodzaj użytej w niej substancji gaszącej. Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie są ściśle od siebie uzależnione. Natomiast konstrukcja gaśnicy, niezależnie od rodzaju gaśnic BHP, została pomyślana w taki sposób, aby możliwe było jej łatwe użytkowanie przez każdego, kto zauważy pożar.

Gaśnice pod względem rodzaju substancji gaszącej, dzielą się na gaśnice proszkowe, pianowe, wodne, śniegowe oraz halonowe. Tak szeroki wybór wiąże się z rodzajem gaśnic i ich przeznaczeniem. Najbardziej uniwersalna jest gaśnica proszkowa. Wynika to z faktu jej przetestowanej skuteczności w gaszeniu wszystkich pięciu grup pożarów. Gaśnice pianowe natomiast doskonale sprawdzają się przy gaszeniu pożarów grupy A i B, czyli tych, wywołanych przez materiały stałe, które spalają się z udziałem żarzących się węgli (A) oraz pożary cieczy i materiałów stałych ulegających topnieniu (B).

Gaśnice wodne mają dość ograniczone działanie, gdyż wykazują skuteczność w gaszeniu pożarów wyłącznie należących do grupy A. Natomiast gaśnice śniegowe sprawdzą się w przypadku pożaru typu B, C oraz F. Najnowocześniejszym i najbardziej skutecznym rodzajem gaśnic są gaśnice halonowe. Właśnie przez wzgląd na swoją wysoką skuteczność i wydajność są najczęściej stosowanymi gaśnicami w takich przestrzeniach, jak samoloty, łodzie czy serwerownie. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu zamiennika halonu, który pozostaje bez wpływu na warstwę ozonową. Dzięki temu w okolicy pożaru następuje niemal natychmiastowe wyparcie tlenu niezbędnego w procesie spalania. W ten sposób ogień niejako się dusi, a pożar zostaje skutecznie stłumiony.

Grafika oraz cytat pochodzą ze strony https://blog-glovex.pl/rodzaje-gasnic-o ... e-pozarow/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Tagi:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instrukcje”