O dozymetrach...

Maski, kombinezony, filtry itd.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1166
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 31 paź 2022, 23:26

Buła pisze:
ndz 30 paź 2022, 18:03
A ten klips na Soeks to skąd ? Bo fabrycznie chyba było...
Nie było.. Pasuje zarówno od latarki Kodak Pen flashlight, MacTronic Black Eye mini i innych podobnych. No nie jest to dozymetr którego polecałbym z czystym sumieniem. Jego jedynymi zaletami są:

- fakt, że oparty jest na tubie SBM 20
- nie zajmuje dożo miejsca w BOBie.

Na tym zalety się kończą. Dziś kosztuje masakryczne pieniądze, ja w 2020 kupiłem go za 390 zł za sztukę. Proste, kieszonkowe urządzenie dla niewymagających na awaryjne sytuacje.

Maślak13 pisze:
wt 18 paź 2022, 18:40
Kuźwa chciałem dobrzea chińczyk przysłał gówna. Nawet prz xray pokazał zero

Z tymi BR-9 to jest taki myk, że model BR-9A mierzy tylko promieniowanie elektromagnetyczne, BR-9B to typowy dozymetr, a BR-9C łączy funkcje obu poprzednich. Kiedy po spotkaniu z Arcyszczurem u Sławka, ten pokazał swój BR-6, zapragnąłem mieć taki także. Kupiłem BR-9'tkę reklamowaną jako nowszy model, a także jako dozymetr. Na szczęście zakup był przez Allegro i po zgłoszeniu sprawy w dyskusji, sprzedawca pod groźbą kar ze strony platformy został zmuszony do zwrotu kosztów. Także uważajcie co kupujecie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

wt 01 lis 2022, 17:54

BowHunter pisze:
pn 31 paź 2022, 23:26
Buła pisze:
ndz 30 paź 2022, 18:03
A ten klips na Soeks to skąd ? Bo fabrycznie chyba było...
Nie było.. Pasuje zarówno od latarki Kodak Pen flashlight, MacTronic Black Eye mini i innych podobnych. No nie jest to dozymetr którego polecałbym z czystym sumieniem. Jego jedynymi zaletami są:

- fakt, że oparty jest na tubie SBM 20
- nie zajmuje dożo miejsca w BOBie.

Na tym zalety się kończą. Dziś kosztuje masakryczne pieniądze, ja w 2020 kupiłem go za 390 zł za sztukę. Proste, kieszonkowe urządzenie dla niewymagających na awaryjne sytuacje.
Dzięki za namiar.
Literówka, miało być "nie było". Mi wpadł w ręce w tym roku używany finalnie za 350 i tylko z uwagi na rozmiary i funkcję dozymetru go kupiłem. Sprzedałem chińczyka na fali paniki i jeszcze kilka pln zostało z tej zamiany. Wskazania ma zbliżone do sosny. Przy większym promieniowaniu jednak się rozjeżdżają. Teraz dorabiam do SOEKS-a przesłonę stalową by nie mierzył wszystkiego jak leci i był prawdziwą przenośną alternatywą dla sosny.
Ten soeks do EDC jest idealny, nie wyobrażam sobie nosić na co dzień czegoś większego.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1166
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 01 lis 2022, 18:59

No właśnie sam zastanawiam się, czy mu z tyłu nie dopasować jakąś rynienkę z blachy, lub taśmy aluminiowej tłumiącą emisję beta. Niestety jest to problem większości Soeksów. Quantum, Ecovisior, 112 mają otwory przy tubach, bez żadnych przesłon, czy klapek. Kolejnym problemem, tego modelu jest brak jakiejkolwiek szczelności, nawet bryzgowej typu IP55. Sprawia to, że próba jakiejkolwiek dekontaminacji może spowodować uszkodzenie elektroniki wewnątrz. Przez szczelinę wokół przycisków widać elementy płytki. Dioda sygnalizująca to też dziura w obudowie tylko. W mojej ocenie, być może przesadzonej (nie wiem, z powodów zbyt dużych wymagań?) dozymetr ten jest bardzo dobrym kieszonkowym urządzeniem dla entuzjastów poszukiwań radioaktywnych gratów na bazarze. Łapiesz, wrzucasz w kieszeń, wyciągasz, skanujesz i kupujesz lub nie.

Natomiast, jeśli cała ta sytuacja z inflacją się uspokoi i ceny zaczną wracać w okolice tych z 2019 roku, to chciałbym zakupić jeszcze radexa one. Bardzo ciekawi mnie. Głównie intryguje mnie ten wyświetlacz, lub bardziej precyzyjnie jego umiejscowienie. Można go zawiesić za szlufkę szelki plecaka i włączyć a także odczytać pomiar bez potrzeby wyciągania go. W tym celu właśnie poszukuję dozymetrów tego typu. By móc wyjąć go z BOBa i przytroczyć do szelki, by w razie potrzeby monitorować otoczenie. W moim rozwiązaniu ze 112'tką wyświetlacz zawsze jest zakryty, gdy dozymetr jest schowany. Oczywiście możemy wywiesić go za klips na zewnątrz ale łatwo go zgubić. Obudowa nie jest przystosowana do klipsa, nie ma żadnego rowka. Klipsy z których korzystam są przystosowane do obejmowania walca o średnicy 18 mm. Soeks 112 ma 20 mm, więc wchodzą dosyć ciasno, ale z racji tego że korek baterii jest tej samej średnicy klips nie ma zaparcia. Co prawda nie zsuwa się teraz, ale mam wrażenie że w sytuacji awaryjnej jak nic zawiedzie. U mnie szczelina między korkiem a obudową wynosi na całym obwodzie ok 0,3 mm. Myślałem o jakiejś podkładce, która po zamknięciu korka tworzyłaby kołnierz uniemożliwiający klipsowi przesunięcie się wyżej.


Dla osób zastanawiających się o co chodzi z tą klapka dla dozymetru tłumiącą emisję beta.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

wt 01 lis 2022, 20:18

BowHunter pisze:
wt 01 lis 2022, 18:59
No właśnie sam zastanawiam się, czy mu z tyłu nie dopasować jakąś rynienkę z blachy, lub taśmy aluminiowej tłumiącą emisję beta. Niestety jest to problem większości Soeksów. Quantum, Ecovisior, 112 mają otwory przy tubach, bez żadnych przesłon, czy klapek. Kolejnym problemem, tego modelu jest brak jakiejkolwiek szczelności, nawet bryzgowej typu IP55. Sprawia to, że próba jakiejkolwiek dekontaminacji może spowodować uszkodzenie elektroniki wewnątrz. Przez szczelinę wokół przycisków widać elementy płytki. Dioda sygnalizująca to też dziura w obudowie tylko. W mojej ocenie, być może przesadzonej (nie wiem, z powodów zbyt dużych wymagań?) dozymetr ten jest bardzo dobrym kieszonkowym urządzeniem dla entuzjastów poszukiwań radioaktywnych gratów na bazarze. Łapiesz, wrzucasz w kieszeń, wyciągasz, skanujesz i kupujesz lub nie.

Natomiast, jeśli cała ta sytuacja z inflacją się uspokoi i ceny zaczną wracać w okolice tych z 2019 roku, to chciałbym zakupić jeszcze radexa one. Bardzo ciekawi mnie. Głównie intryguje mnie ten wyświetlacz, lub bardziej precyzyjnie jego umiejscowienie. Można go zawiesić za szlufkę szelki plecaka i włączyć a także odczytać pomiar bez potrzeby wyciągania go. W tym celu właśnie poszukuję dozymetrów tego typu. By móc wyjąć go z BOBa i przytroczyć do szelki, by w razie potrzeby monitorować otoczenie. W moim rozwiązaniu ze 112'tką wyświetlacz zawsze jest zakryty, gdy dozymetr jest schowany. Oczywiście możemy wywiesić go za klips na zewnątrz ale łatwo go zgubić. Obudowa nie jest przystosowana do klipsa, nie ma żadnego rowka. Klipsy z których korzystam są przystosowane do obejmowania walca o średnicy 18 mm. Soeks 112 ma 20 mm, więc wchodzą dosyć ciasno, ale z racji tego że korek baterii jest tej samej średnicy klips nie ma zaparcia. Co prawda nie zsuwa się teraz, ale mam wrażenie że w sytuacji awaryjnej jak nic zawiedzie. U mnie szczelina między korkiem a obudową wynosi na całym obwodzie ok 0,3 mm. Myślałem o jakiejś podkładce, która po zamknięciu korka tworzyłaby kołnierz uniemożliwiający klipsowi przesunięcie się wyżej.


Dla osób zastanawiających się o co chodzi z tą klapka dla dozymetru tłumiącą emisję beta.
Obrazek
Szczelność to nie problem - wsadzasz dziada w torebkę strunową i tyle. Potem zamiast dekontaminacji wywalasz torebkę.
Radex jest super na oporządzenie. Ale myślę że będzie ten sam problem ze szczelnością. Mnie jeszcze ciekawi ten, cena jest bardzo zachęcająca pytanie co z jakością:
ge.jpg
Aby zamocować klips porządnie po prostu go podgrzej - lekko zapadnie się w obudowę i będzie się trzymał.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1166
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 01 lis 2022, 21:10

Tak z rozgrzanym klipsem byłoby to rozwiązanie, jednakże chciałbym jak najmniej go uszkodzić. Może okazać się, że znajdę coś lepszego i wtedy będę tego się pozbywał. Z racji tego że klips od Mactronica ma otwory, chciałem nawiercić w miejscach tych otworów obudowę delikatnie wiertełkiem 1,5 mm a potem zalać je klejem. No ale to znowu uszkodzenie mechaniczne. Co do woreczka strunowego, to w plecaku trzymam dozymetr w nim, ale tu bardziej chodziło o zarzut w kierunku projektanta - sprzęt do użytku outdoorowego bez jakiejkolwiek ochrony.

Soeks112.jpg

Co do tego z Ali, to znalazłem zdjęcia środka.

ObrazekObrazekObrazek


Na tubie widnieje napis HH 614. Nie udało mi się znaleźć informacji na jej temat. Znalazłem natomiast bliźniaczą typu J 614. Może to to samo. Ciekawe jak z jakością tego urządzonka. Ma USB-C do ładowania, ciekawe czy istnieje do tego oprogramowanie i możliwość zapisu rejestrowanego poziomu promieniowania, czy prezentacji zgromadzonych danych w postaci graficznej tak jak jest to w Radexie One. Do tego nie potrzeba dużo filozofii. Wystarczy pamięć 64 MB do zapisywania plików tekstowych i oprogramowanie na PC zdolne zczytywać i analizować dane z tych plików, a nastepnie przedstawiać je nawet w formie tabeli.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środki ochrony osobistej”