Maski - ogólna pogadanka.

Maski, kombinezony, filtry itd.
ODPOWIEDZ
CYKLOP

pn 09 wrz 2019, 10:10

Nawiązując do półmasek oraz gogli ochronnych które współpracują .
Właśnie odebrałem przesyłkę . Naprawdę są przystosowane do ludzi w okularach korekcyjnych .https://allegro.pl/oferta/nowoczesne-go ... 7972041047
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 04 paź 2020, 15:24

Zastanawiało Was kiedyś jak wyglądają ABEKi w środku? Bo mnie tak... Więc nie wytrzymałem, musiałem dowiedzieć się. Ogólnie wiemy, że jest to węgiel aktywny, ale jak on wygląda? Otóż normalnie, ku mojemu zdziwieniu XD.

ABEK1P3-w-srodku.jpg

Spodziewałem się jakiś dodatkowych komór w filtrze, coś na kształt budowy filtra do wody, A tutaj garść węgla w pojemniku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Romeo

ndz 04 paź 2020, 15:42

No i jeszcze warstwa jakiejś włókniny filtracyjnej ...
W sumie ,jak by ją wygrzebać ,to i wodę by można przefiltrować od biedy ...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 04 paź 2020, 18:33

Ta włókniną to nie HEPA?
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 04 paź 2020, 19:22

Bardziej wydawało mi się, że jest to po prostu warstwa włókniny aby się węgiel nie sypał. Ale to takie łopatologiczne moje myślenie. Nie jestem mocny w tym temacie, być może ktoś zechciałby uzupełnić na ten temat nasze dumania.

Tutaj link do specyfikacji wyżej ukazanego filtropochłaniacza: Oczywiście na www.icd.pl. Ciekawe czy zapłacą mi kiedyś za to... :? :? :?

Poniżej sekcja filtra z typowej maski antysmogowej, czyli jak piszą na aukcji FPP3 N99. Mamy 6 warstw filtrujących: Warstwę włókniny, flaneli, syntetycznej bawełny, węgla aktywnego, flanela i znów włóknina.

filtr-smog.jpg

W najbliższym czasie rozkroję ABEK1 od 3M. Są to filtropochłaniacze, których mam całkiem sporo, gdyż maski jakich używam wyposażone są właśnie z takie bagnetowe przyłącze.

filtr-abek1-3M.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

ndz 04 paź 2020, 21:40

No cóż mam parę wojskowych, trzeba rozkroić, dodatkowo, chociaż będzie szkoda, filtry z Maskpolu i wtedy będzie coś więcej wiadomo.

Prywatnie, mam duży dystans do filtrów bagnetowych, niż do tych z połączeniem Rd40x1,7"
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 04 paź 2020, 22:13

U mnie są ogólnie dostępne prkatycznie w każdym sklepie lakierniczym, czy rolniczym. Większość sklepów w okolicy sprzedaje filtropochłaniacze 3M właśnie. Od kiedy 3M udostępnił swój wzór bagnetowy coraz więcej firm przechodzi na ten standard (Jak na przykład Honeywell, która do tej pory współpracowała ze Scott'em). Maska Honeywell Fenzy Panoramasque jest dostępna w dwóch wersjach na przyłącze natowskie i bagnety 3M i właśnie taką widziałem u naszych strażaków. Zakupię ją w przyszłym miesiącu, trapezowe filtry są płaskie i ustawione po bokach, dzięki czemu nie ograniczają mi ruchów głowy, czy spoglądania w dół, są też tanie a duża powierzchnia filtracyjna ułatwia oddychanie. Jeszcze nigdy mi się żaden nie urwał (w przeciwieństwie do Secury), ani nie wyrobił. Ale wiem, że w czasie kryzysu mogą trafiać się też filtry z gwintem NATOwskim. Dlatego stworzyłem sobie w CAD'zie redukcję z gwintu RD na bagnet 3M. Nakręca się ją na fitropochłaniacz i wklikuje do maski.

3M-NATO.jpg

Muszę tylko ogarnąć kogoś z drukarką 3D, lub po prostu kupić takową i przetestować zarówno wytrzymałość jak i szczelność połączenia. Z drugiej strony jeśli ktokolwiek woli maski z gwintem natowskim, to jak najbardziej jestem za. Przedstawiam tutaj moje przemyślenia tylko i dlaczego wybrałem taki system a nie inny - dostępność. Mimo wszystko w takim wypadku rozważcie zakup takiej redukcji jak ta niżej. Pozwala ona zastosować filtropochłaniacze 3M do masek konwencjonalnych. Moje wnioski wyciągam z hipotezy, że w momencie krachu gdy nasz zapas filtropochłaniaczy zacznie się uszczuplać a pod ręką będą bagnetowe, to czemu je zostawiać skoro mogą uratować życie...

nato-to3m.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 05 paź 2020, 06:40

Bardzo logiczny wywód. Jeśli potrzebujesz większej liczby zainteresowanych na takie drukowanie reduktora, to ja się piszę. Nigdy nie wiadomo co się przyda.

Edit: rzut oka na HEPA wewnątrz filtra Climax. Mając dostęp do połaci HEPA, np z wentylacyjnych kratek, filtrów do rzutników, etc. można myśleć o samodzielnym wykonaniu.
Climax.jpg

Edit2: filtry węglowe, jako dodatek do naszych samoróbek (nie, nie uważam że należy na nich polegać ale jeśli nic innego nie będzie, lepiej wiedzieć co można zastosować), można nabyć w sklepach... zoologicznych :)
Kuweta życia.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 05 paź 2020, 08:57

No właśnie, podobnie było u nas; używaliśmy masek przciwpyłowych i pierwsze co się stało po wybuchu covida to kompletny brak masek zwykłych przeciwpyłowych, dodatkowo bagnetowych i innych. Lub cena za przciwpyłową pp2 (teraz przeciwwirusową) z poziomu kilku złotych do 30 zeta i więcej.

Po rozeznaniu rynku kupiliśmy o dziwo dostępne maski z maskpolu z wkładami ślimakowymi... wkłady co prawda kosztują koło 12 zeta, ale nijak się to ma do maseczki przeciwpyłowej lub filtru bagnetowego jeżeli chodzi o wytrzymałość, bo (nie mam zdjęć niestety, ale wyciągasz filtr ślimakowy są 2 w masce, przedmuchasz i dalej da się oddychać przez kolejny dzień lub dwa :o . W zwykłej pp2 to 2 na dzień zużyjesz w tym czasie a maskpol 4 dni na ślimakach chodzi, w dużym zapyleniu.

Nie mam nic do różnych producentów, ale chcę mieć pewność, że kupując maskę dostanę filtry, a tu boleśnie się przekonałem że nie, mają nas w doopie... jak wrócę zamieszczę zdjęcia, bo wyrzuciłem chyba 3 lub 4 maski i kupiliśmy te z Maskpolu.

Dla mnie logicznym i zrozumiałym jest, że po wybuchu konfliktu, zakłady przestawią się na produkcję wojskową, a produkcja dla wszelkiego rodzaju służb oznacza filtry z normą NATO Rd40x1.7" To też jest najważniejszy argument dla zakupu masek MC1, lub innych chodzących w standardzie z w/w filtrami.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 05 paź 2020, 09:34

A widzisz, u nas filtropochłaniacze były ogólnie dostepne. Fakt cena ich była nieproporcjonalna ale była i nawet kiedy był bym i krach na wykup filtropochłaniaczy to i tak miałem zapas. Z chłopakami na grupie telegramowej żartowaliśmy, że trzeba przeczekać ich i zaraz będą wyprzedawać. W lombardzie zaopatrzyłem się w zapas kolejnych 6 par za 15zł za komplet. Na co dzień, czy to przy opryskach, czy przy lakierowaniu używam takich filtrów które mogę tanio kupić w sklepie. Nie widzę powodu bym musiał się przestawiać na inne. Są wygodne, lekkie, mam dobre pole widzenia. Gdy zyżywam dwa komplety idę do sklepu i kupuję, z racji prowadenia działalności mam 10% rabatu więc to dla mnie kolejna zachęta. A jeśli podczas wojny zakłady przestawią się na produkcję filtropochłaniaczy z gwintem NATOwskim, to dla mnie bez różnicy, gdyż będę wtedy posiadał odpowiedni adapter. Ponadto podczas wojny otrzymanie gdzieś filtropochłaniacza z gwintem RD 40, czy jakimkolwiek innym przyłączem będzie bardzo ciężkie. COVID poklazał nam, że ludzie w okresie zagrożenia panikują i wariują. Wykypują co popadnie, dlatego mój zapas fitrów się powiększył z 12 kompletów na 20. I to wszystko, nie mam najmniejszego zamiaru powiększać go, dlatego że na bieżąco uzupełniam wykorzystane komplety. Używam ich kilka razy w tygodniu, pracuję przy amoniaku, pestycydach, rozpuszczalnikach, lakierach, gazach. Są szybko dostępne w okolicznych sklepach, a pieniądze zaoszczędzone na przesyłce mogę wykorzystać na coś zupełnie innego, chociażby na zakup trunków na walutę wymienną. Mało tego w razie wybuchu wojny, wojsko może skonfiskować Ci filtry które będą im pasowały, a bagnetowych już nie bardzo skoro nie będą kompatybilne z ich maskami.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środki ochrony osobistej”