Drastyczny wzrost cen energii.

Informacje dotyczące zdarzeń na świecie, zagrożenia, sytuacje kryzysowe
Ramzan Szimanow
Posty: 1869
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pn 20 mar 2023, 16:47

Do tematu zainspirowała mnie obserwacja dyskusji pod postem pewnego influencera gdzie ten próbował udowadniać nie tylko że własne auto jest dla preppersa (i człowieka ogółem) tak naprawdę kulą u nogi i obiektywnym złem.
Tak jak mieszkanie poza dużym ośrodkiem miejskim jest "złe i niszczące dla perspektyw rozwoju".
Poza propagandą żywcem zapożyczoną od "aktywistów miejskich" w rodzaju powielaniu mitów że w Polsce rozwój mniejszych miejscowości wpłynęło rozpowszechnienie się aut, infrastruktura drogowa jest głównie pod nie budowana a nie jako logistycznych krwiobieg gospodarki, zwyczajowych dla niego próbach manipulacji, odwracania kota ogonem i zarzucania krytykom "ideologicznego zaślepienia" padł jeden argument wart omówienia.
Wzrost obecnej ceny paliw o 200-300%.
Oczywiście miałby o wiele szerszy wpływ na życie Polaków niż taki wzrost kosztów dojazdu do pracy autem.
Cena transportu jest zawarta w wszystkich towarach na sklepowych półkach.
Z reguły kilkakrotnie, dzisiaj mało jest wielkich kombinatów produkujących dany towar od podstawowych surowców pochodzących z najbliższej okolicy do gotowego produktu nadającego się na sklepowe półki.
Oznaczałoby to wściekły skok cen produktów.
Oraz inflacji, kosztów wynajmu, mediów czy rat.
Gdy już teraz w metropolii potrafią być makabryczne.
Więc cieszący się z niedoli "tych właścicieli blachosmrodów" miejski aktywista błyskawicznie by zapłakał.
Nie tylko nad wzrostem cen biletów zbiorkomu i kasowaniem jego nierentownych linii.
Lawina bankructw i zubożenie społeczeństwa nie jednego takiego pozbawiłoby dochodów, lub zmusiło do pracy za o wiele mniejsze pieniądze.
Czyli do spółki z galopującymi cenami do drastycznego ograniczenia wydatków.
Przy życiu wcześniej ciut ponad stan i zmiany lokum.
Z wygodnego, spokojnego i strzeżonego osiedla na takie gorzej skomunikowane.
I o wiele mniej bezpieczne, zwłaszcza w takich czasach.
Czy wręcz najgorszy nocny koszmar takiego, "Skruszony słoik wraca do rodzinnej miejscowości z podkulonym ogonem."
Fachowiec z branży pozwalającej na pracę zdalną nie ma się w sumie czego bać.
Byle mieć dobre łącze internetowe.
Gorzej z "fachowcami" dla których w kryzysie "nie będzie pracy dla ludzi z ich wykształceniem".
Tak w mieście jak i na prowincji.
Chyba że w lokalnym tartaku lub sortowni śmieci.
Straszliwy upadek?
Czy rzeczywistość tej 1/3 polskich rodzin nie posiadających auta?
Gdzie tylko kulawy zbiorkom ratuje ich od zmów płacowych lokalnych oligarchów i łapania się jakiejkolwiek pracy by przetrwać.
A taki wzrost cen paliw oraz energii przetrąci mu i drugą nogę.
W przeciwieństwie do slumsów dużego miasta z dala od jego rogatek mogą jednak ratować swój biologiczny byt.
Zbierając chrust na opał, ratując się wodą ze studni.
Urozmaicając dietę warzywami z swoich grządek, jajami od swoich kur, mięsem królików itd.
Po prostu ograniczając zewnętrzne wydatki by ochronić się przed hiperinflacją.
Zamiast czekać z wyciągniętą ręką i "Dej!" na ustach.
Bo przy krachu gospodarczym nikt może nie dać nowych autobusów i częstszych kursów.
Zasiłków i odzieży z darów by nie wybierać czy opłacić czynsz czy mieć co jeść.
Nie zamrozić cen w większych miastach ( z resztą kto by i z czego wyrównał stratę kamienicznikom sklepikarzom i siecią handlowym? Dodruk?)
I tutaj uzależnianie się od innych nie ma nic wspólnego z preperingiem.
Jest mu wręcz przeciwne.

Dość daleki wywód od obalania twierdzenia że "preppers nie potrzebuje blachosmroda bo od czego jest zbiorkom" czy "uzależniasz się od auta poza dużym miastem z zbiorkomem! w moich ulubionych scenariuszach to o wiele gorsze od polegania w 100% na miejskiej infrastrukturze!".
Ale niestety, temat jest głębszy i dotyka ideologicznego zacietrzewienia niektórych "nowoczesnych surwiwalowców".

Na zdjęciu jedne z Łódzkich osiedli, słynące z dawania o wiele lepszych perspektyw niż jakiekolwiek małe miasteczko czy wieś.
Jak w takiej dzielnicy wyglądałyby "Gorsze czasy"?
https://plus.expressilustrowany.pl/na-b ... r/11847775
Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1101
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

ndz 26 mar 2023, 17:37

Cześć

Podsyłam fajnego screena z fan peja Warszawskiego ZDM (Zarządu Dróg Miejskich).
Niech każdy sam wyciągnie wnioski……

~Bart
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Ramzan Szimanow
Posty: 1869
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

ndz 26 mar 2023, 18:40

SilesiaSurvival pisze:
ndz 26 mar 2023, 17:37
Cześć

Podsyłam fajnego screena z fan peja Warszawskiego ZDM (Zarządu Dróg Miejskich).
Niech każdy sam wyciągnie wnioski……

~Bart
Zarząd Dróg Miejskich Warszawy dziwnie skojarzył mi się z tym łódzkim graffiti wyżej.
Bolszewia coraz mniej się kryje. I w sumie dobrze.
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1101
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

pn 27 mar 2023, 06:31

Cześć

Współczesna „zielona bolszewia” coraz bardziej JAWNIE mówi, co chce zrobić. I jak chce to zrobić. To dobrze, bo ludzie w końcu widzą „o co toczy się gra”.

https://youtu.be/C8bgTWUy3Vk
Materiał YT , z kanału Zlomnik o samochodzie Nissan Leaf. Polecam obejrzeć cały materiał, a jak nie mamy czasu, to przynajmniej ostatnie 5 minut. Wnioski niech każdy sam wyciągnie……

Pozdrawiam
~Bart
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Ramzan Szimanow
Posty: 1869
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pn 27 mar 2023, 12:31

SilesiaSurvival pisze:
pn 27 mar 2023, 06:31

Materiał YT , z kanału Zlomnik o samochodzie Nissan Leaf. Polecam obejrzeć cały materiał, a jak nie mamy czasu, to przynajmniej ostatnie 5 minut. Wnioski niech każdy sam wyciągnie……
Właśnie to o czym mówił, raz upierdliwość tej technologii, dwa jej fizyczne ograniczenia których myślenie życzeniowe nie pokona.
Oraz trzecie. Najważniejsze.
Celem niektórych jest "zero" aut w miastach niezależnie od ich napędu. Na szczęście ludzie są coraz bardziej świadomi.
Wyśmiewają pisk aktywistów, których wbrew pozorom nie ma tak wielu.
TheHorde
Posty: 31
Rejestracja: pn 06 mar 2023, 20:25
Kontakt:

wt 28 mar 2023, 21:49

Trochę odbiegając od tematu i jednocześnie się do niego zbliżając - nie wiem tak naprawdę, gdzie te wielkie podwyżki, itp.

Prąd listopad-grudzień 380zł. Dom 160m, komputer, telewizor, kuchnia na prąd, światła wszędzie, w szopie grzeję farelką, jak coś robiłem.
Gaz za grudzień niecałe 900zł. W miesiącach ciepłych około 250zł. Mówimy o grzaniu 160m domu, z piecem, bez sterownika, który robi co mu się podoba i ustawia jak chce, bo nie mam czasu ani ochoty do podłączenia sterownika - który notabene leży metr dalej ;)

Mieszkając wcześniej w mieszkaniu płaciłem czynsz + woda + gaz kuchnia miesięcznie po 500-700zł, zależy jaki miesiąc, do tego ze 150-200zł za dwa miesiący prądu, wiecznie jakieś gówniane składki spółdzielcze itp. Za 32m kawalerkę.

Aaa, jeszcze się nie zagłębiłem do końca w ten temat, tylko pobieżnie przeczytałem, i naszła mnie potężna potrzeba uzewnętrznienia się :P
Ramzan Szimanow
Posty: 1869
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

śr 29 mar 2023, 21:30

TheHorde pisze:
wt 28 mar 2023, 21:49

Trochę odbiegając od tematu i jednocześnie się do niego zbliżając - nie wiem tak naprawdę, gdzie te wielkie podwyżki, itp.
Po prostu rozebranie na czynniki pierwsze pewnego scenariusza który ktoś próbował używać jako ideologicznego młotka.
Tylko po wniknięciu w szczegóły okazuje się do tego kiepski ;)
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

czw 30 mar 2023, 07:53

Tia... A Tauron oglasza straty...
https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/grupa-t ... ch-6876377
Przy poteznych marzach produltowych! No zesz qrva, jakim sposobem? Gdziez im wyciekla ta gorka kasy? Czyzby skarb panstwa przytulil w celach promocyjnych?

Przyznam, ze ten news zauwazony dzis rano po prostu zepsul mi glowke...
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Ramzan Szimanow
Posty: 1869
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

czw 30 mar 2023, 16:13

Pietrow pisze:
czw 30 mar 2023, 07:53
Tia... A Tauron oglasza straty...

Przyznam, ze ten news zauwazony dzis rano po prostu zepsul mi glowke...
Zyski Orlenu i Tauronu finansują zakupy broni, zbrojenia. Tylko tyle i aż tyle.
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

pt 31 mar 2023, 05:22

Ramzan, czy Ty przypadkiem nie ujawniasz informacji opatrzonych klauzukami najwyzszej tajnosci?

Pytam, gdyz informacji takiej nie znalazlem w sieci publicznej. Nie wiedza tez nic w temacie (albo trzymaja sie klauzuli tajnosci) dwaj moi kumple pracujacy dla Tauronu.

Inna rzecz, ze nie wiem jak raportuja finansowo spolki skarbu panstwa. Czy jesli skarb panstwa zabierze spolce czesc zysku, to taka spolka zataja ten zysk w bilansie czy wyjazuje go i odpisuje jako "darowizne". Wydaje mi sie, ze nie powinno miec miejsca utajnianie przeplywow finansowych, bo to zafalszowuje obraz sytuacji finansowej przedsiebiorstwa.

W mojej prymitywnej wizji swiata firmy raportuja przychody, przychody generuja wysokosc podatku, podatki skladaja sie na PKB, a PKB jest przez panstwo przeznaczany na cele wlasciwe. W tej wizji wykazanie fikcyjnej straty przez firme, ktora zarabia ciezka kase oznacza mniejsze opodatkowanie, mniejsze PKB - generalnie jest destruktywne dla standardowych mechanizmow finansowych panstwa.
Myle sie bardzo?

Czy moge prosic o wskazanie weryfikowalnego zrodla informacji na temat zakresu i sposobu finansowania zakupow broni przez Tauron i Orlen?
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Scenariusze zagrożeń”