OC

Informacje dotyczące zdarzeń na świecie, zagrożenia, sytuacje kryzysowe
ODPOWIEDZ
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pt 25 wrz 2020, 11:47

OC czyli Obrona Cywilna poważnie traktowana w doktrynie obronnej PRL-u w tej chwili zdaje się po macoszemu, zresztą u na forum też, więc trzeba to poprawić. Nie mam dostepu do nowych instrukcji OC, ale wyprzedaże masek MC1 czyli masek cywilnych, dały mi do myślenia. W miarę postaram się przyblizyć tematykę w oparciu o jedną zostatnich pozycji OC dla ludności cywilnej-lc z 1988 r nazwanej dumnie "Obroną Cywilną PRL" Nie sądzę, aby w tej doktrynie coś się zmieniło, a jeśli tak to możliwy atak tak jak poprzednio ze strony NATO na Okręg Kaliningradzki-OK i pośrednio na nas, + atak Rosji. Pomiędzy wierszami da się zrozumieć, że linią obrony w takim wypadku będzie Wisła, więc tereny na wschód są stracone, dodatkowo znacznym zniszczeniom ulegną tereny wokół OK. Ztego wynika, że teatrem walki będą tereny od zachodu Wisły do Odry, nic optymistycznego, ale tak to wygląda.

Ja tu chciałem zwrócić uwagę o czym już dużo wcześniej wspominałem, po wybuchu wojny/wprowadzeniu stanu wojennego prawa cywilów, konstytucję można powiesić na kołku, razem z prawem do nieruchomości. Doktryna OC mówi/mówiła o tzw ROZŚRODKOWANIU lc, oznacza to mniej więcej ewakuację ludności z dużych aglomeracji zagrożonych atakami chemivcznymi, jądrowymi, bądź bronią biologiczną; "Mieszkańcy wsi przyjmujących ludność ewakuowaną powinni znać liczbę osób przydzielonych do dokwaterowania w ich mieszkaniach (nie domach?) Na ogół do jednej rodziny wiejskiej będzie kierowana jedna rodzina ewakuowana z miasta. Średnia norma zakwaterowania wynosi w zasadzie 2-3 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę. Ponadto na pomioeszczenia dla przybyłej ludności można wykorzystać budynki uzyteczności publicznej" tyle książka str 22.

Książeczkę da się kupić w 1988 roku kosztowała uwaga 85 zeta
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 25 wrz 2020, 11:51

Prosim więcej. Czyli dobrze szukałem domu za linią Odry? :D A tak poważnie, w razie konfliktu zbrojnego będzie masę ech, uprzykrzeń i trzeba być na to gotowym niestety. Wolność jako taka zostaje zawieszona. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pt 25 wrz 2020, 13:34

Obcokrajowców się albo deportuje, albo internuje, najgorszy z możliwych jest podwójne obywatelstwo i wojna pomiędzy krajami któych obywatelem jesteś. Jak myslisz, że za granicą będziesz bezpieczny, to nie, nie miej złudzeń... Po prostu będziesz; kolaborantem V kolumną, szpiegiem, dywersantem, celem, który można wykorzystać aby dać przykład grozy, a straty nikłe, bo kto się upomni?

Ale mnie tu bardziej chodziło o zapasy, a raczej ich ukrycie, a nie karmienie dodatkowych gąb.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Romeo

pt 25 wrz 2020, 13:46

Jak juz przy tym temacie jesteśmy , polecam przeczytać sobie coś świeżego ,nie wygląda to dobrze ,tak jak wyżej napisane ,po macoszemu jest to traktowane , ocena OC na 2018 r
https://www.ock.gov.pl/obrona_cywilna_k ... c_w_polsce
no i OC obecnie
https://www.ock.gov.pl/obrona_cywilna_k ... na_obecnie
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 30 wrz 2020, 08:54

Przeleciałem z grubsza rok 2018. Heh, no jakież wnioski można wysnuć po pobieżnym tylko zapoznaniu się? Umiesz liczyć, licz na siebie. A ilość gładkich sformułowań i urzędowego bełkotu skutecznie odstręcza od zagłębiania się w lekturę. Jest słabo ale chyba o tym wszyscy zgromadzeni tutaj wiedzą. Coś tam interesującego (w sensie wiedzy) jednak można znaleźć. Kto ma czas, niech przeczyta jakiś raport.

P.S. Zainteresował mnie system informatyczny Promień i można poczytać co nieco tutaj https://archiwum-coas.wp.mil.pl/pl/1_85.html
Obrazek
Romeo

śr 30 wrz 2020, 12:13

chce miec dostep do tego systemu , może jakas apikacja będzie czy co , bardzo ważna informacja .
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 30 wrz 2020, 12:51

Chyba nie będzie takiej opcji
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

śr 30 wrz 2020, 15:48

No więc wybuch jądrowy i tak po wybuchu 30-40% przypada na promieniowanie cieplne wyzwalane w 8-15 sekund po wybuchu (szybkość rozprzestrzeniania 300 tys km/sekundę) rozprzestrzenia się na duże odległości i jest szybsze od fali uderzeniowej na którą przypada 40-60% energii wybuchu. Powoduje zapalenie materiałów palnych, topienie materiałów niepalnych, u ludzi/zwierząt oparzenia i porażenie oczu i chwilową ślepotę. Na kulę ognistą nie wolno patrzeć. Skażenie promieniotwórcze to ok 10-15% jest spowodowane opadem pyłu promieniotwórczego, pył promieniotwórczy wymieszany z ziemią opada i prowadzi do skażenia całego terenu i wszystkich istot żywych. Impuls elektromagnetyczny, wywołuje albo zakłócenia w pracy wszelakich urządzeń elektrycznych lub trwałe uszkodzenia. Wreszcie promieniowanie przenikliwe (natychmiastowe) to 1-5% energii wybuchu i powstaje w 10-15 sekund i jest poważnym zagrożeniem dla organizmów żywych, powoduje właśnie chorobę popromienną. Są 4 dawki promieniowania I-lekka widoczne po kilku godzinach/dniach, II-średni widoczny po 203 godzinach, III-ciężki widoczny po 30 minutch do 2 godzin, i IV- b.ciężki widoczny po 30 minutach. Intensywność tego promieniowania szybko maleje wraz ze wzrostem odległości od miejsca wybuchu, zas 10 cm betonu osłabia jego działanie 2 krotnie, 20 cm betonu 4krotnie a 30 cm betonu 8krotnie. Analogicznie 14-28-56 granitu, 25-50-75 drewna, i 50-100-150 śniegu.

Po wybuchu reakcja musi być natychmiastowa, bo czasu jest; kilkanaście/kilkadziesiąt sekund, (rozumiem to w ten sposób, że da się przeżyć mając kilkanaście sekund) należy się położyć twarzą do ziemi za nasypem drogowym, kolejowym, w rowie, w zagłębieniu terenu i zamknąć i zasłonić oczy-ważne, aby nie być ślepym po wybuchu, dlatego że po przejściu fali uderzeniowej, należy wstać zabezpieczyć się w środki ochrony oddechowej i skóry. Dalej to na dwoje babka wróżyła; bo jeżeli mamy bunkier pod ręką to do niego, ale to mało prawdopodobne, więc albo w/g wskazówek służb, a jeżeli takowych brak to spie.... jak najdalej. W przpadku wystąpienia opadu pyłu radioaktywnego, należy go bezzwłoczie usunąć, no nie wiem, kilka warstw odzieży? Można się ukrywać w piwnicach budynków w których zastał nas wybuch, ale odradzane jest ukrywanie się ZA budynkami ze względu na możliwość ich zawalenia. Fundamenty budynków, nasypy i wykopy mogą uchronić przed promieniowaniem cieplnym i przenikliwym.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 30 wrz 2020, 23:22

Dużo też zależy od odległości od epicentrum wybuchu. Wcześniej to nawet ludzie nie zdawali sobie sprawy z zagrożenia.

https://youtu.be/BlE1BdOAfVc

https://youtu.be/mP3bcPvgIG8

Smugi widoczne obok wybuchu to wystrzeliwane rakiety. Miało to na celu określenie wielkości eksplozji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Scenariusze zagrożeń”