Kataklizm atomowy - czy można się przygotować?

Informacje dotyczące zdarzeń na świecie, zagrożenia, sytuacje kryzysowe
ODPOWIEDZ
Ramzan Szimanow
Posty: 1861
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pt 09 wrz 2022, 19:31

West_End pisze:
pt 09 wrz 2022, 10:13
My tu o zagrożeniach stanowiących nieokreślony promil a tu proszę... jest jakiś dział pod takiego newsa? 🤯
https://wgospodarce.pl/informacje/86892 ... zniszczony
To ogółem zasługuje na osobny temat... Można wydzielić.
Sprawie z tego co pamiętam ukręcono łeb po śledztwie informując enigmatycznie o "awarii instalacji elektrycznej".
Amerykańska agencja bezpieczeństwa ruchu drogowego twierdzi że auta elektryczne mają ulegać pożarom rzadziej względem ilości przejechanych kilometrów.... a jednocześnie Chevrolet w wypadku swoich bateryjkowozów zaleca nie parkować ich bliżej jak ciut ponad 15 metrów od innych aut i łatwopalnych zabudowań.
Piękny dupochron pod system prawny USA.
Można tu przypomnieć jak różne agencje i korporacyjne pieniądze kiedyś kryły pewną przypadłość Forda Pinto gdy inne auto wjechało mu w tył.
W Paryżu zawieszono kursy prawie 150 elektrycznych autobusów. Po ich pożarach, oficjalnie mówi się o dwóch przypadkach.
Polacy mieszkający w tym mieście wspominają o minimum siedmiu.

Co robić?
W miarę możliwości nie parkować obok wynalazków na zielonych blachach.


https://magazynauto.pl/wiadomosci/masz- ... t,aid,1444

Tagi:
Ramzan Szimanow
Posty: 1861
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pt 09 wrz 2022, 19:41

Maślak13 pisze:
pt 09 wrz 2022, 15:48
No wszystko fajnie , to dozymetr jest niepotrzebnym nikomu gadżetem i szkoda na niego PLN,
Jak nie szkoda ci 350-400 pln to jest teraz wysyp DP 75 z demobilu.
W sumie tylko dorwać sprawny, skalibrować i niech sobie leży nabierając wartości.
Jeść to nie woła. https://promieniowanie.blogspot.com/201 ... enzja.html
West_End
Posty: 261
Rejestracja: pt 18 lut 2022, 21:11
Kontakt:

pt 09 wrz 2022, 21:09

A kto może coś takiego skalibrować? W garażu raczej nie trzyma się źródeł promieniowania 🤪
Ramzan Szimanow
Posty: 1861
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pt 09 wrz 2022, 22:02

West_End pisze:
pt 09 wrz 2022, 21:09
A kto może coś takiego skalibrować? W garażu raczej nie trzyma się źródeł promieniowania 🤪
Koszulka Aurera od lampy gazowej, szkło uranowe itd. I pożyczyć inny, już skalibrowany dozymetr. Tyle.
West_End
Posty: 261
Rejestracja: pt 18 lut 2022, 21:11
Kontakt:

pt 09 wrz 2022, 22:53

To że taka koszulka sieje to wiem ale nie miałem pojęcia że można kalibrować na niej sprzęt. A skąd wiadomo jaką wartością sieje bo chyba chodzi o to aby pomiary wartości był w miarę rzeczywisty ? 🤔
Ramzan Szimanow
Posty: 1861
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

sob 10 wrz 2022, 09:09

Jak pisałem wyżej. Porównujesz z wskazaniami już skalibrowanego.
Są goście którzy zbierają taki sprzęt, firmy go używające itd.
Zagadać, wręczyć załącznik i do przodu.

Jak sam pisałeś, to tak marginalnego zastosowania sprzęt że nie warto się nad tym mocniej pochylać czy inwestować większych środków.
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1090
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

ndz 11 wrz 2022, 21:28

Cześć

Tak może napisze czemu w moim przypadku (niekoniecznie twoim) ja w sposób minimalny przygotowuje się na „bombę A”

Pomijam Warszawę , tutaj raczej na 99.9 % nie mam szans na przeżycie jeżeli zostanie użyta bomba A o sile większej niż taktyczna.

W mojej 50 tysięcznej gminie na Śląsku, wcale lepiej nie jest :) Mowa o gminie Czechowice-Dziedzice.

Ważne cele na terenie gminy z punktu widzenia ewentualnego przeciwnika.

1.Kopalnia PG Silesia (prywatna) wraz z małą elektrownią działającą na rzecz zakładu i dawnej kolonii górniczej. Do zakładu mam w linii prostej niecałe 3 km, z mojego domu rodzinnego.
2.Elektrociepłownia zasilająca moje miasto i kilka dzielnic Bielka-Białej.
Do elektrociepłowni mam 7 km w linii prostej.
3. Zakłady metalurgiczne bazie dawnej Walcowni Metali Dziedzice. Do pracujących hal mam 700 metrów. Do wydziału metali nieżelaznych 1.5 kilometra od domu.
4. Mała stacja przeładunkowa kolejowa Czechowice-Dziedzice , oraz duża stacja przeładunkowa Zabrzeg-Czarnolesie. Obsługujące kierunek na Ostravę - Cieszyn. Do pierwszej mam 500 metrów w linii prostej, do drugiej 10 km w linii prostej od domu.
5.Rafineria Czechowice (aktualnie magazyny Lotos) kilka silosów magazynowych o pojemności 10 000 m3. Są przymiarki do odbudowy nowoczesnej wierzy technologicznej do produkcji paliwa. W linii prostej 2.5 km od domu.
6. Droga DK 1 odcinek Bielsko-Biała - Katowice :) Jedna z najważniejszych dróg krajowych w PL. Do drogi mam 1.5 km w linii prostej.
7.Zakłady produkcyjne Valeo , Trelleborg , TRW itp :) odległości miedzy 800 metrów do 6 km. Mówię tylko o tych co zatrudniają więcej niż 500 osób.
8. Linia energetyczna o napięciu 110 KV , odcinek Bielsko-Biała - Katowice . Raptem 100 metrów od domu. Koło domy duża stacja transformatorowa…..


Na domiar złego , graniczą z moją gminą trzy ważne obiekty…..

1. Jezioro Goczałkowickie , największy powierzchniowo sztuczny zbiornik na górnym biegu Wisły. Cała aglomeracja Katowicka od Tychów w górę pije z tego zbiornika wodę. Około 12 km od domu rodzinnego w linii prostej.
2. Duże lotnisko Bielskiego Parku Lotniczego ….. 950 metrów pasa betonowego o szerokości 30 metrów. Niecałe 4.5 km od domu rodzinnego.
3. Tuż przy granicy gminy , od strony Bielska-Białej :) Fabryka Fiat Auto Poland :) Niecałe 10 km od domu rodzinnego :)

Dlatego w razie wojny A, jakbym zastała mnie ona, w moich rodzinnych stronach. Mogę tylko wstać i zasalutować do grzybka 🫡

W czasie ostatniej wojny światowej, front oszczędził miasto , ale w okolicznych wsiach dochodziło nie raz do bardzo zaciętych walk. Dowództwo strategiczne USAF , nie szczędziło pilotów , samolotów i bomb. Na bombardowanie rafinerii , kopalni i węzłów kolejowych.

Dlatego trochę olewam przygotowania na scenariusz „bomby A” ;) Sami widzicie dlaczego :D

~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

pn 12 wrz 2022, 20:03

Z ciekawisci przeszukalem krajowy portal aukcyjny pod katem dostepnosci licznikow Geigera. Zajrzalem tez do Chinczykow. Jest tego masa w cenach ponizej 300 PLN.
Tylko czesc tych licznikow podaje wynik w ciekawych jednostkach. Zamiast Sievertow sa tam Tesle i mV/m.
Nie ma to jak sprzedawac mierniki natezenia pola elektromagnetycznego jako liczniki Geigera. 🤦‍♂️
Potem rozni znawcy chrzania w sieci, ze telefon komorkowy jest radioaktywny 😁
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Ramzan Szimanow
Posty: 1861
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

wt 13 wrz 2022, 00:45

Pietrow pisze:
pn 12 wrz 2022, 20:03
Nie ma to jak sprzedawac mierniki natezenia pola elektromagnetycznego jako liczniki Geigera. 🤦‍♂️
Potem rozni znawcy chrzania w sieci, ze telefon komorkowy jest radioaktywny 😁
Jak mawiają ruskie, "Nie oszukasz, nie sprzedasz" :D
Lepiej już kombinować z przeróbką starego dobrego DP 75 na baterie i zasilacz od laptopa.
Skalibrować i tyle.
Przynajmniej ciekawy projekt garażowy.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

wt 13 wrz 2022, 14:31

Dzięki poruszeniu tematu przez kolegę M., zrobiłem przegląd sprzętu i wpadł mi nieoczekiwanie w ręce SOEKS 112 w cenie chińczyka :) Nie mogłem się oprzeć.
Porównałem na szybko z posiadanym dotąd chińskim FS-600 i nawet wskazania są zbliżone. 112 reaguje szybciej, z wad to nie udało mi się "cykania" w nim znaleźć [edit: znalazłem]. Ten mały SOEKS jest dla mnie idealny, działa całkiem szybko, ma dozymetr i co najważniejsze tam małe wymiary że mogę umieścić go w EDC, nawet w warstwie 0 :) Wiem że to nie jest sprzęt specjalistyczny ale zdecydowanie bardziej mi pasuje od większości towaru z PRC.
Cena rynkowa tego sprzętu jest jednak nie do przyjęcia i wg mnie zostaje polowanie na okazje. 2-3 lata temu kosztował ~350pln.
Tu jest w miarę fajny i dokładny test porównawczy, jeśli potrzeba więcej informacji: https://promieniowanie.blogspot.com/201 ... s-112.html <- są tam jeszcze inne testy więc warto przed zakupem się zapoznać.

Cytat: "Jeśli chcesz mieć zawsze przy sobie mały dozymetr o dobrej czułości, którego wagi i gabarytów wcale nie odczujesz - nie wahaj się. Szczególnie jeśli potrzebujesz alarmu o przekroczeniu pewnego poziomu promieniowania lub zliczania dawki skumulowanej. Jeśli jednak noszenie 300-gramowej "cegły" nie stanowi problemu, a chcesz mieć szybką odpowiedź nawet przy bardzo słabych źródłach, duży wyraźny wyświetlacz i łatwość w lokalizowaniu źródeł w terenie, to szukaj Polarona. Przy odrobinie szczęścia nabędziesz ten stary miernik za niewiele wyższą cenę niż Soeks 112."
soe.png
Temat możliwego uderzenia nuklearnego analizowaliśmy jeszcze w marcu, jak ktoś jest zainteresowany podaję linka do moich oszacowań siły uderzenia wynikającego z posiadanego przez FR uzbrojenia. https://forum.przetrwamy.pl/Thread-Jak- ... 83#pid2883
ODPOWIEDZ

Wróć do „Scenariusze zagrożeń”