Doktryna kontrolowanego chaosu. Tańsza i wygodniejsza dla agresora jak okupacja.

Informacje dotyczące zdarzeń na świecie, zagrożenia, sytuacje kryzysowe
ODPOWIEDZ
Ramzan Szimanow
Posty: 1861
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

czw 24 lut 2022, 15:54

Okupacja kontra strategia "Kontrolowanego" chaosu .

Wielu nadal ma przed oczami obrazy następstw wojny z lat 1939-45 i kilku późniejszych .
Okupacji niemieckiej i hitlerowskiego terroru a potem jego odpowiednika stalinowskiego . Patroli tyłowców Wehrmachtu na motocyklach z bocznymi przyczepami czy wysypujących się z ciężarówek by zrobić kipisz w jakiejś wsi czy dzielnicy miasta . Wywalających drzwi z kopa w poszukiwaniu konspiratorów , partyzantów , broni , radiostacji czy choćby prasy podziemnej . Wywożących podejrzanych w nieznanym kierunku gdzie słuch o nich zaginie .
Lub po prostu rozstrzeliwujących ich na miejscu . Często razem z rodzinami i najbliższym sąsiedztwem .
Zamiennie "subtelniejsze" wizyty gestapo/nkwd/ub prowadzonych do domu ofiary przez zdrajcę , kolaboranta .

Opisy z wojny Wietnamskiej , Radzieckiej Interwencji w Afganistanie , tłumienia separatyzmów kaukaskich przez Rosje , drugiej wojny w zatoce perskiej czy nadużyć w czasie interwencji koalicji w Afganistanie , armii izraelskiej w strefie gazy itd utrzymują te obrazy nadal żywymi .
Ale istnieje też inny sposób neutralizacji wrogiego kraju.
Z którego ostatnich ofiar możemy wymienić Libię, nadal broniącą się Wenezuelę czy Syrię.
Choć zdarzało się w historii zmiękczanie w ten sposób państw neutralnych czy wręcz sojuszniczych , w celu łatwiejszej eksploatacji gospodarczej i wyeliminowania potencjalnego zagrożenia z ich strony w przyszłości .
Są teorie spiskowe o stosowaniu go nawet ... w skali mikro , w polityce wewnętrznej niektórych państw w celu dyskredytacji wrogiej partii i ułatwienia sobie przejęcia władzy
(Np na temat zamieszek BLM przed ostatnimi wyborami prezydenckim w USA ).

Sposób nie mniej groźny dla jego ludności cywilnej .
Za to o wiele tańszy i wygodniejszy z punktu widzenia agresora .
"Kontrolowany chaos" zaczyna się od demoralizacji społeczeństwa i ataków gospodarczych .
Jednocześnie wspiera wszelkie grupy separatystyczne , antyrządowe czy po prostu przestępcze , cynicznie gra na napięciach między grupami etnicznymi w celu ich pogłębienia .
Potęguje to problemy gospodarcze i społeczne tworząc trudną do zatrzymania , samonapędzającą się spiralę .
Jeśli mimo to nie udaję się obalić niesprzyjającego reżimu fala wzbiera aż do kolejnego etapu .
Wywołania wojny domowej .
W tym momencie dokonuje się też ataków na infrastrukturę krytyczną i jeszcze działające łańcuchy zaopatrzenia .
Miliony ludzi tracą dostęp do czystej wody , prądu , możliwość zakupu jedzenia . Przestaje działać kanalizacja , nikt nie wywozi śmieci .
Co gorsza wszelkiej maści bandyci i grupy przestępcze podnoszą głowę . Rozzuchwalone niemocą służb i zewnętrznym wsparciem . Rabują i terroryzują , często narzucając swoje rządy na całych obszarach takiego kraju . Osłabiona wcześniejszymi etapami władza , nie jest zdolna temu przeciwdziałać .
A jej funkcjonariusze są często skorumpowani przez bandytów .
Co ciekawe , ustalenie rządów zależnych od siebie wcale nie obliguje agresora do zaprowadzenia na danym terenie porządku . Ochrona pól naftowych / kopalń / montowni oraz ich sieci logistycznych wydaje się być dzisiaj tańsza niż przywrócenie porządku na całym obszarze .
Zwłaszcza że potencjalnym przeciwnikiem nie jest zorganizowany ruch oporu a jedynie jakaś bandycka grupka która postanowiła ugryźć więcej niż jest w stanie przełknąć . Siły okupacyjne zakamuflowane często jako najemne siły porządkowe danej korporacji mogą taką grupkę bez problemu rozbić .
A likwidacją niedobitków zajmą się jej bandyccy konkurenci .
Oczywiście wszystko pod warunkiem że chaos nie wymknie się jego animatorom z pod kontroli .
Tak było z wspieraną przez Anglię rewolucją francuską która ostatecznie wyniosła reżim Napoleona Bonaparte .
Czy rewolucją rosyjską która skończyła się powstaniem ZSRR pod żelaznymi rządami Józefa Stalina .
Ale w tym felietonie chciałem się skupić na bezpośrednim zagrożeniu przez celowo wywołany chaos , odróżnieniu jego specyfiki od klasycznej wojny i okupacji . Gdzie agresor przynajmniej udaje próby utrzymania jakiegoś porządku i podtrzymania działania infrastruktury która nie jest mu bezwzględnie potrzebna .

Mój stary felieton opublikowany na pierwotnie na pewnej grupie fb.
Bardzo aktualny w obecnym czasie.
Osobiście tego typu atak na Polskę że strony Rosji wydaje mi się bardziej prawdopodobny niż klasyczne uderzenie pancerno zmechanizowane.
Zwłaszcza póki "nie przetrawią" Ukrainy.
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1089
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

czw 24 lut 2022, 21:50

Cześć

Ramzan - szacunek :) Mówiłem ci już żebyś poszedł na studia ? ;)

Ale koniec lechtania naszego ego ….. pora do konkretów.

Co do szwów narodowościowych w PL to mamy między innymi:
-Ślązaków
-Kaszubów
-Mazurów
-Łemków

A co do szwów ideologicznych, cóż ostatnimi czasy mieliśmy piękne „rozpoznanie bojem” na naszych ulicach, przez różnych demonstrantów i aktywistów… Którzy „walczyli za wolność” różnych grup …..Niektórzy nawet nie ukrywali swoich celów ……

Doktryna Jurija Biezmenowa ,i jego wykład „atak na państwo” jest cały czas aktualny ……..


Pozdrawiam
~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Ramzan Szimanow
Posty: 1861
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pt 25 lut 2022, 10:03

Ukraińcy.
Teraz wszyscy jak leci wklejają sobie w zdjęcia profilowe na portalach społecznościowych ukraińskie flagi.
A sami Ukraińcy widzą w Polsce bezpieczną wyspę.

Nie wiadomo ile milionów ich przyjmiemy.

Część zapewne będzie trzeba stłoczyć w obozach dla uchodźców. Podobnych do tych które Liban stworzył dla uciekinierów z Syrii.
Mimo starań warunki bytowe mogą tam być marne.
A Rosjanie nie byliby sobą gdyby nie podgrzewali sytuacji.

Rozdmuchując oskarżenia Polaków względem przybyszów o odbieranie pracy i chleba, załamanie gospodarki, drożyznę niewdzięczność, nieróbstwo, wzrost przestępczości.
(Jakby nie były wzajemnie sprzeczne, w inżynierii społecznej to bez znaczenia, przykładem metody walki politycznej naszych dwóch głównych sił politycznych)

Ukraińców względem Polaków o brak natychmiastowego wsparcia militarnego, niedostateczną pomoc dla uchodźców, warunki w miejscach ich ulokowania, bezwzględny wyzysk ukraińskich pracowników itd.

Plus oczywiście klasyczna gra banderowskim rezunem/polskim panem krwiopijcą obejmująca licytacje krzywd minimum od czasów powstania Nalewajki włącznie.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2579
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 25 lut 2022, 12:14

Wklejanie sobie pierdół w profilówki to już mnie wykańczają. Flaga taka, flaga sraka, błyskawica SK czy inne bzdety. Ja się pytam, ile osób wkleja naszą flagę? Orła w koronie? Albo gdzie ci protestujący i oburzeni, którzy gdy rząd zabierał OFE, rozbrajał armię, podnosił podatki, gdzie wtedy były ich dodatki do profilowego? Gdzie były ich demonstracje? Ważniejsze są "wolne media". Koń by się uśmiał. Ale ludzie dają się manipulować. Sam widziałem mapkę Ukrainy sprzed najazdów, z podpisem pewnej pani "to są jedyne granice na jakie się zgadzam i nikt nie ma prawa ich zmieniać!" Dobrze że siedziałem, bo bym się przewrócił.
Ale ok, pierdoły w profilowym można zrozumieć. Trochę jak szalik własnego klubu dla kibica, jak bluza z okładką ulubionej płyty, ulubionej kapeli metalowej - jak barwy wojenne Indian. Każdy chce się z czymś identyfikować. Szkoda że głupio i bezrozumnie.
Obrazek
Ramzan Szimanow
Posty: 1861
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pt 25 lut 2022, 16:03

Ludzie uwielbiają puste gesty.
Wklejenie pierdoły na portalu społecznościowym nic nie kosztuje.
A co poniektórym daje poczucie dobrze spełnionego obowiązku.
On przecież solidaryzuje się z napadniętą Ukrainą, zniszczonym przez huragan Haiti, Francją w żałobie po kolejnym zamachu terrorystycznym z dziesiątkami ofiar itd.

A za tydzień nowa nakładka na profilowe.

Modniejsza.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2579
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 25 lut 2022, 18:46

Niestety...

Z innej beczki, teraz rząd mógłby spiać dupsko i ruszyć mózgiem. Skoro kryzys uchodźców z Ukrainy nas nie minie, zorganizować pomoc humanitarną, dokarmiać, dostarczać opatrunki, wodę, żarcie. Kuchnie polowe na granicy i przyjmowanie z otwartymi rękami. Opozycja straci argument do srania we własne gniazdo a i UE będzie musiało się odczepić.
Tak szybko pomyślałem.
W ten sposób odbijamy potencjalny atak na nas jako ksenofobów, nietolerancyjnych, nieczułych, nie solidarnych. Chyba można.
Obrazek
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

pt 25 lut 2022, 20:55

Rzad? TEN rzad? Zaiste zacnie byloby, gdyby ta banda pijanych nawigatirow zrobila cos tak wspanialego, jak proponujesz.
Tylko ze jakos brak mi wiary i nadziei.
Oni predzej wykorzystaja sytuacje, by przykryc jakas kolejna kumoterska aferke, o ktorej jeszcze nie wiemy.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2579
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 25 lut 2022, 22:56

Ja wiem Pietrow. To tylko taka moja burza mózgu, jakby odwrócić czy chwilowo zatrzymać ten chaos. W taki scenariusz natomiast nie wierzę. Ale dyskutujemy, po to jest forum.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Scenariusze zagrożeń”