Starlink - awaryjne łącze w DSP

O łączności na falach eteru
Krzysztof Lis
Posty: 108
Rejestracja: sob 19 lut 2022, 16:36
Kontakt:

śr 28 wrz 2022, 19:38

Buła pisze:
pn 26 wrz 2022, 11:09
nauczyłem się jak wykrywać "prepersów" posiadających starlinka więc jak mam czas to jeżdżę po okolicy i nanoszę na mapę takie bonusy na SHTF :)
I dużo masz użytkowników w okolicy? Po czym rozpoznajesz użytkowników Starlinka?
1/2 redakcji Domowego Survivalu.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

czw 29 wrz 2022, 02:39

Krzysztof Lis pisze:
śr 28 wrz 2022, 19:38
Buła pisze:
pn 26 wrz 2022, 11:09
nauczyłem się jak wykrywać "prepersów" posiadających starlinka więc jak mam czas to jeżdżę po okolicy i nanoszę na mapę takie bonusy na SHTF :)
I dużo masz użytkowników w okolicy? Po czym rozpoznajesz użytkowników Starlinka?
Kilku się znalazło. Wykrywam ich po sprzętowym ID sieci bezprzewodowej. SpaceX stosuje sprzęt brandowany przez korporację-podwykonawcę Tibro. Więc jak wykrywam wifi wyprodukowane przez Tibro=Starlink. Na SSID nawet nie patrzę bo "bystrzaki" zmieniają domyślny by czuć się bezpiecznie :)
Dwóch jest w Twojej okolicy na Połczyńskiej koło Selgrosa kolejny przy BlueCity.
Myślę powoli też nad lepszą metodą wykrywania ale mam strasznie mało czasu na te sprawy obecnie. Sytuacja w naszym regionie robi się nieciekawa i nie ma czasu na bzdury.
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

czw 29 wrz 2022, 06:57

A co to jest "sprzetowy ID sieci bezprzewodowej"? Czy za tym madrym okresleniem nie kryje sie po prostu adres MAC karty sieciowej?
Faktycznie, wiele osob nie wie, ze ten MAC identyfikuje vendora na trzech najmlodszych oktetach. I faktycznie, wiele urzadzen nie pozwala sobie tego adresu zmienic (chyba, ze modyfikuje sie po bajtach caly wsad firmware - tak kiedyz dla zabawy przeoralem SW na TP-Linka WR-702, kiedy portowalem go na HW z WR-703. Po zmianie 3 oktetow z odpowiedniego MACa pokazywal sie w powietrzu jako Linksys :)

Tak tylko szepne, ze MAC (MAC-48 / EIU-48) nie jest identyfikatorem sieci (trzecia wartswa ISO-OSI), lecz identyfikatorem interfejsu w warstwie danych (druga w ISO-OSI). Wiec jesli juz uzywamy madrej terminologii, to uzywajmy jej zgodnie z przeznaczeniem. Albo nie uzywajmy wcale pozostajac przy prozie jezyka potocznego :)

Czy moge ponowic pytanie o kosumpcje energii po stronie terminala abonenckiego mocno obciazonego uplinkiem? No dobra... Zamiast energii poprosze o moc pobierana pod obciazeniem. Po co sie w calkowanie bawic :) Ale calkiem serio pytam.
Dzieki
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

czw 29 wrz 2022, 19:54

Pietrow pisze:
czw 29 wrz 2022, 06:57
A co to jest "sprzetowy ID sieci bezprzewodowej"? Czy za tym madrym okresleniem nie kryje sie po prostu adres MAC karty sieciowej?
Faktycznie, wiele osob nie wie, ze ten MAC identyfikuje vendora na trzech najmlodszych oktetach. I faktycznie, wiele urzadzen nie pozwala sobie tego adresu zmienic (chyba, ze modyfikuje sie po bajtach caly wsad firmware - tak kiedyz dla zabawy przeoralem SW na TP-Linka WR-702, kiedy portowalem go na HW z WR-703. Po zmianie 3 oktetow z odpowiedniego MACa pokazywal sie w powietrzu jako Linksys :)

Tak tylko szepne, ze MAC (MAC-48 / EIU-48) nie jest identyfikatorem sieci (trzecia wartswa ISO-OSI), lecz identyfikatorem interfejsu w warstwie danych (druga w ISO-OSI). Wiec jesli juz uzywamy madrej terminologii, to uzywajmy jej zgodnie z przeznaczeniem. Albo nie uzywajmy wcale pozostajac przy prozie jezyka potocznego :)

Czy moge ponowic pytanie o kosumpcje energii po stronie terminala abonenckiego mocno obciazonego uplinkiem? No dobra... Zamiast energii poprosze o moc pobierana pod obciazeniem. Po co sie w calkowanie bawic :) Ale calkiem serio pytam.
Dzieki
Tak całkiem serio to w mądry sposób zmierz sobie sam. Nie udostępnię ani odrobiny więcej z wyników moich testów. Szkoda czasu.
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

pt 30 wrz 2022, 05:34

No i foszek strzelony. I o co? O wypalonego w krzemie MACa? Dobrze, ze tematu vMACow nie tknalem... A uzytecznych dla pampersa testow jak nie bylo, tak nie ma. Wgryzles sie w trudne aspekty security, ktore w zasadzie mozna wzmocnic po swojemu, chowajac sie za dodatkowym routerem z przyzwoitymi zabezpieczeniami. Ale nie sprawdziles, ile czasu da sie pobiegac na bateryjkach.

Zrobie to, co powinienem zrobic dla dobra forum. Padam na kolanka i robiac oczy jak taki jeden kot z wiadomej bajki uderzam w blagalny ton:
"Panie Bula... Testuj Pan dalej! Publikuj Pan wyniki! Nie zostawiaj Pan ludzi w polowie drogi! Tak nie uchodzi! Plis, plis, pliiiisss!"
Uff... Przeszlo przez klawisze...
Pozdrawiam
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Krzysztof Lis
Posty: 108
Rejestracja: sob 19 lut 2022, 16:36
Kontakt:

ndz 02 paź 2022, 15:51

Pietrow pisze:
czw 29 wrz 2022, 06:57
Czy moge ponowic pytanie o kosumpcje energii po stronie terminala abonenckiego mocno obciazonego uplinkiem? No dobra... Zamiast energii poprosze o moc pobierana pod obciazeniem. Po co sie w całkowanie bawic :)
Do tej pory jak próbowałem (przy teście wrzucania dużego pliku), to wychodziło kilkadziesiąt watów, ale jeszcze będę to dokładniej sprawdzał.
1/2 redakcji Domowego Survivalu.
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

ndz 02 paź 2022, 20:53

Dziekuje!
Mysle, ze mimo szerokich widelek "dziesiat" (50-90), pobor mocy przez urzadzenie moze byc zbyt duzy dla ciaglej pracy w sytuacji "akumulatorowej".
Oczywiscie rozumiem, ze nadajnik urzadzenia potrzebuje tej mocy zeby doleciec do satelity transmisja szerokopasmowa.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Krzysztof Lis
Posty: 108
Rejestracja: sob 19 lut 2022, 16:36
Kontakt:

pn 03 paź 2022, 22:18

To jest trudne pytanie, bo o ile jeden z użytkowników mi pisał, że pobór prądu rośnie przy transmisji wychodzącej, to ja nie zauważyłem dużej różnicy między poborem przy ściąganiu i wysyłaniu danych.

Muszę to jeszcze dokładniej przebadać.
1/2 redakcji Domowego Survivalu.
Maślak13
Posty: 265
Rejestracja: wt 20 lip 2021, 22:07
Lokalizacja: 21-300
Kontakt:

sob 08 paź 2022, 22:09

Tak sobie myślę że nie mamy żadnej gwarancji że starlink będzie działał wtedy gdy będziemy go potrzebować. Czy Rosjanie nie mogliby załatwić sobie trochę tego sprzętu? Uważam że bez problemu, ale nie nie wielki brat pozwala korzystać z niego drugiej stronie.
Ramzan Szimanow
Posty: 1862
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

ndz 09 paź 2022, 15:47

Maślak13 pisze:
sob 08 paź 2022, 22:09
Tak sobie myślę że nie mamy żadnej gwarancji że starlink będzie działał wtedy gdy będziemy go potrzebować.
Teoretycznie jest dość trudny do "załatwienia" przez mnogość satelitów.
Nie wiem jak kwestia zakłócenia lub położenia od strony software, zhakowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikacja”