Starlink - awaryjne łącze w DSP

O łączności na falach eteru
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

ndz 28 sie 2022, 17:31

Jako że Starlink postanowił znacząco obniżyć ceny zdecydowałem się na wypróbowanie usługi w ramach Domowego Systemu Przetrwania.
Podstawowa wersja przywiązana do adresu to teraz 230/mc a mobilna 280/mc. Sprzęt 2300pln.
Obecnie mamy 2 łatwo dostępne usługi z którymi możemy porównać techniczne SL - są to TOOWAY (i wszelkie VIA) i Internet przez satelitę w sieciach typu Irydium.
Te pierwsze są tańsze bo za nieco wolniejsze łącze zapłacimy ok 120pln/mc + sprzęt za 999pln ale nie mamy możliwości wstrzymania płatności a ponowny rozruch zakończonej usługi nie jest wygodny. Do tego musimy dość starannie ustawić ręcznie antenę co jak zauważyłem dla większości pampersów jest mega problemem.
Irydium itp. jest mega wolne i na tyle drogie że nawet już nie sprawdzam cen. O ile sprzęt można przeboleć to miesięczny koszt utrzymania jest niefortunny.

Szybkie podsumowanie jakie mamy opcje Internetu w razie SHTF na obszarze większym niz kilka-kilkanaście km:

1. Starlink
2. Tooway itp.
3. Irydium itp. - wg mnie nieporównywalna do SL
4. AMPRNet (Radiówka dla licencjonowanych KF, choć jedynie co mi ładnie pykło to emaile przez Winlink, prędkość jak na modemach na przełomie lat 80/90).

W obecnych czasach darowałbym sobie Tooway, szczególnie że sieć została skutecznie zaatakowana podczas inwazji na UA. https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/ty ... a-ukraine/

Ponieważ dostawa jest za darmo a usługę można testować 30 dni zdecydowałem się na próbę :D Jak się sprawdzi kupię sprzęt z drugiej reki - bedzie taniej.
Wybrałem wersję RV (dla kamperów) z uwagi na możliwość zawieszania i odwieszania usługi praktycznie od ręki - rozwiązanie nie będzie generowało kosztu poza naprawdę potrzebnym okresem. Przy dużym obłożeniu sieci prędkość może spaść bo mamy niższy priorytet niż wersja Residential ale rzut oka na mapę pokazał że takie obszary są na razie w tylko USA.
Pomimo tego że SL nie występuje na razie w wersji dla firm, to można go wrzucić w koszty, co prawda bez VAT-u ale zawsze coś.

Opisze krok po kroku jak to zrobić:
1. Wchodzimy na starlink.com
Obrazek
2. Wybieramy "Kamper"
Obrazek
3. Podajemy adres, który w zasadzie niczemu nie służy wg mnie. Forma to Ulica, Miasto, Kraj. Mozna użyć prawdziwego chcąc kiedyś zmieniać usługę na Residential (co na razie nie jest możliwe).
Obrazek
4. Podajemy dane, email, telefon, adres dostawy i dane karty kredytowej.
Obrazek
5. sprawdzamy czy wszystko się zgadza i klikamy "Złóż zamówienie".
Obrazek
6. Powinien pojawić się komunikat potwierdzenia.
Obrazek
7. Na mail otrzymamy również takie potwierdzenie:
Obrazek
8. Nigdzie nie ma hasła więc dajemy na starlink.com przypomnij hasło by zalogować się do panelu (tu nazywa się zablokowane):
Obrazek
9. Otrzymamy kolejny mail:
Obrazek
10. Po zalogowaniu ukaże się panel użytkownika, ze stanem zamówienia, saldem i możliwością zarządzania stanem usługi (zaznaczyłem na czerwono).
Obrazek
11. Mamy teraz też dostęp do sklepu z akcesoriami (dziwne że bez konta nie można sobie nic oglądać). Akcesoria są pieruńsko drogie i w większości kupowanie ich nie ma sensu. Mamy tam dostępne:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



I na koniec zasady zwrotu sprzętu i oddawania pieniędzy w wypadku rezygnacji z usługi:

Obrazek
i dla dociekliwych
Warunki korzystania z usługi Starlink - Starlink.pdf
Z materiałów w sieci proces reaktywacji i deaktywacji wersji RV powinien wyglądać tak (jak sprzęt dotrze to przetestuję):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1086
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

ndz 28 sie 2022, 18:15

Cześć

Ciekawa opcja :) Celebryta/influencer też to już ponoć ma, będzie film o tym kręcił :) Ciekawa opcja dla osoby która MUSI mieć dostęp do sieci ;)

Pozdrawiam
~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Ramzan Szimanow
Posty: 1861
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

ndz 28 sie 2022, 21:14

Dla kogoś pracującego zdalnie, potrzebującego stałego dostępu do sieci może to być w gorszych czasach ( ale jeszcze nie kompletne GWWW) kwestia życia i śmierci.
Pozwalać na dalsze zarabianie pieniędzy mimo lokalnych i krajowych problemów z działaniem infrastruktury.
Pod warunkiem posiadania też odpowiednio stabilnego źródła prądu dla laptopa i routera.
Choćby paneli i ups,ów.
Dla "zwykłego zjadacza chleba" paradoksalnie gdy nie będzie dostępu do sieci to brak osobistego dostępu do skrzynki mailowej, zakupów on line itd będzie najmniejszym problemem.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

ndz 28 sie 2022, 22:09

SilesiaSurvival pisze:
ndz 28 sie 2022, 18:15
Cześć

Ciekawa opcja :) Celebryta/influencer też to już ponoć ma, będzie film o tym kręcił :) Ciekawa opcja dla osoby która MUSI mieć dostęp do sieci ;)

Pozdrawiam
~Bart
Ciekawa opcja jeśli można ją używać i do czegoś przyda się na co dzień. Mi idealnie sprawdzi się okresowo w BOL2 właśnie do pracy zdalnej. Mam tam prawie 200km więc oszczędności na paliwie będą spore.
Mogłem jeszcze to lepiej zrobić - na początek wziąć wersję Residential i potem skonwertować ją na RV w razie potrzeby. Zobaczę co i jak, i najwyżej zwrócę całe urządzenie. Ale najpierw testy. Począwszy od poboru mocy poprzez wpływ pogody i np. siatki maskującej na odbiór. Interesuje mnie stabilność i wydajność w przepychaniu pakietów - przy jakiej ilości sprzęt padnie.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

śr 14 wrz 2022, 23:53

Pierwsze testy już za mną. Było dziś za mało czasu by zrobić to kompleksowo. Szczegółowa relacja wkrótce.
Ale w skrócie - działa podczas przemieszczania jak wersja wysłana na Ukrainę, do naszych celów nadaje się w zależności od skali SHTF (ile krajów obejmie, to rozpisałem dokładnie symulując awarie stacji naziemnych w danych krajach), sprzętowo na luzie robi te 180Mbis/s ale SpaceX coś tnie pasmo w dalszym odcinku, wbudowane wifi to żenada, routing ruchu wychodzącego jest przedziwny, sprzęt bardzo podatny na maskowanie (a na tym mi zależało szczególnie) i wiele innych.
Muszę go przetestować jeszcze w warunkach otwartej przestrzeni i silnych opadów deszczu - jak to zrobię to wrzucę cały tekst.
Bardzo w skrócie wstępne wnioski - lepszy niz Tooway (KA-SAT) ale nie doskonały, na SHTF na dzień dzisiejszy lepiej zainwestować w radio KF.
Krzysztof Lis
Posty: 108
Rejestracja: sob 19 lut 2022, 16:36
Kontakt:

sob 24 wrz 2022, 00:37

Ramzan Szimanow pisze:
ndz 28 sie 2022, 21:14
Dla kogoś pracującego zdalnie, potrzebującego stałego dostępu do sieci może to być w gorszych czasach ( ale jeszcze nie kompletne GWWW) kwestia życia i śmierci.
Pozwalać na dalsze zarabianie pieniędzy mimo lokalnych i krajowych problemów z działaniem infrastruktury.
O właśnie, dobre łącze internetowe, gdy ktoś pracuje zdalnie, jest fundamentem jego możliwości zarabiania pieniędzy. I jeśli Starlink mógłby być jednocześnie urządzeniem pozwalającym pracować po sieci byle gdzie (choćby z domku w lesie albo kampera w jakiejś górskiej dolince), a dodatkowo miałby działać gdy padnie naziemna infrastruktura (w razie blackoutu, albo ataku hakerskiego, także w ramach wojny), to mamy dwie pieczenie na jednym ogniu.

Plus dodatkowo dla mnie zawsze internet miał też stanowić metodę do pozyskiwania informacji o tym, co się u nas dzieje, włącznie z informacjami pogodowymi, informacjach o skażeniach (np. z sieci Radioactive@Home) czy niecenzurowanych przez państwo informacjami o polityce. O łączności z bliskimi nie wspominam.
Ramzan Szimanow pisze:
ndz 28 sie 2022, 21:14
radoksalnie gdy nie będzie dostępu do sieci to brak osobistego dostępu do skrzynki mailowej, zakupów on line itd będzie najmniejszym problemem.
To też zależy od sytuacji. Tu masz ludzi w Izium, ustawiających się w kolejce by podładować telefon komórkowy i podłączyć się do Starlinka a potem wysłać bliskim informację, że żyją, bo wcześniej nie było to możliwe.

https://twitter.com/maria_avdv/status/1 ... 7434437634

I widzę, że podobnie jak @Buła uznałem, że obniżenie cen to dobry argument, by Starlinka przetestować.

Na ten moment korzystałem z niego w trzech miejscach, z czego w jednym pod absolutnie czystym i niczym niezasłoniętym niebem oraz w dwóch, gdzie antena widziała jakieś przeszkody. W tych dwóch ostatnich przypadkach łączność bywała przerywana, co na przykład mogłoby uniemożliwiać albo utrudniać uczestnictwo w wideokonferencjach. Skład zestawu, proces uruchomienia, oraz właśnie test w tych dwóch miejscach podsumowałem już w materiale z pierwszej części testu:
https://domowy-survival.pl/starlink-ide ... -co-dzien/

Ramzan Szimanow pisze:
ndz 28 sie 2022, 21:14
Pod warunkiem posiadania też odpowiednio stabilnego źródła prądu dla laptopa i routera.
Odnosząc się jeszcze do tego aspektu, sam Starlink potrzebuje kilkadziesiąt watów energii elektrycznej. I zasilany jest z gniazdka 230V, więc nie wystarczy samochodowy akumulator, potrzeba przetwornicy. Testowałem na stacji zasilania Ecoflow, działał bez zarzutu.

Pod moim testem pojawiło się sporo uwag, że oczywiście łączność komórkowa jest lepsza, ale ona jest lepsza tylko wtedy, gdy jest, a przecież i teraz już nie wszędzie działa dobrze. :)
1/2 redakcji Domowego Survivalu.
Ramzan Szimanow
Posty: 1861
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

sob 24 wrz 2022, 11:10

Panele, wiatrak, akumulatory trakcyjne lub solidny ups.
Nie zwykły akumulator 12V z auta czy nawet ciągnika.
W wypadku lokalnego blackoutu uciągnie te paredziesiąt watów.
A takie przypadki będą coraz częstsze.
W Izium podstawowe pytanie co oni tam jeszcze robili.
Czemu dawno nie byli u swoich rodzin, w bezpieczniejszym miejscu.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

pn 26 wrz 2022, 11:09

Jeszcze testuję, dużo zabawy jest z dostaniem się do środka po jakiekolwiek informacje. Niby jest api ale takie mało frieldly. Niedługo skończę to napiszę co i jak tak bardziej użytecznie bo pomierzyłem nieco dokładniej.
Obiegowe informacje są gówno warte - Slink działa np. podczas przemieszczania się - za to odpowiada opcja roaming a zużycie energii też jest mniejsze niż plotka głosi. Kwestia konfiguracji.
Obecnie analizuję wbudowanego firewalla, co ciekawe w środku jest mini switch i kilka interfejsów wirtualnych. Ach i co piękne - nauczyłem się jak wykrywać "prepersów" posiadających starlinka więc jak mam czas to jeżdżę po okolicy i nanoszę na mapę takie bonusy na SHTF :) Zostały testy z maskowaniem i pracą bez silników.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

pn 26 wrz 2022, 11:10

Ramzan Szimanow pisze:
sob 24 wrz 2022, 11:10
Panele, wiatrak, akumulatory trakcyjne lub solidny ups.
Nie zwykły akumulator 12V z auta czy nawet ciągnika.
W wypadku lokalnego blackoutu uciągnie te paredziesiąt watów.
A takie przypadki będą coraz częstsze.
W Izium podstawowe pytanie co oni tam jeszcze robili.
Czemu dawno nie byli u swoich rodzin, w bezpieczniejszym miejscu.
Bo to Ci co nie ogarnęli i nieprzygotowani. U nas też pełno takich jest - co widać było w styczniu przy brakach prądu.
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

wt 27 wrz 2022, 19:14

Ale... Roaming? Z satelity? Czyli oni jakies sztucznie tworzone cele maja? Pytam, bo cos mi tak lazi po lbie, ze jak to-to wisi wysoko, to musialoby miec mocno kierunkowe antenki zeby na planecie male celki porobic. Chyba, ze wchodzi nam tu wieloelementowy panel antenowy. Wieksza aprawnosc oraz mozliwosc zabawy w interferencje fal i robienie beamformingu.

A sprawdzales moze ile mocy pobiera terminal kliencki obciazony jakims konkretnym ruchem sieciowym w uplinku?
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikacja”