Kryzysowa rozgłośnia radiowa

O łączności na falach eteru
ODPOWIEDZ
softnet
Posty: 44
Rejestracja: pt 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

ndz 24 lut 2019, 12:30

Łączność radiowa służy głównie do porozumiewania się na odległość.
Niemniej, każ∂ą radiostację można wykorzystać w jeszcze jeden sposób. A mianowicie - jako rozgłośnię radiową.
Oczywiście nie będzie to stacja całodobowa, nie będzie to najwyższa jakość dźwięku, ale do przekazania komunikatów dla okolicznych mieszkańców o umówionej godzinie w zupełności wystarczy.

Jakie to komunikaty?

To oczywiście zależy od bieżących potrzeb. Może to być streszczenie bieżących wydarzeń z okolicy, kraju i ze świata. Mogą to być ogłoszenia typu kupię/sprzedam/zamienię/poszukuję itp.

No i najważniejsza kwestia - częstotliwość.

Nie da się legalnie nadawać komunikatów tak aby można było je odbierać za pomocą zwykłego radia. Zwłaszcza, że radioodbiorniki z segmentu konsumenckiego odbierają jedynie wąski zakres fal długich oraz UKF na którym pracują rozgłośnie komercyjne. Trzeba sobie poradzić w inny sposób.

Najtańszym i zarazem najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie CB radia.

Urządzenia CB są niedrogie, dostępne bez zezwoleń, można je zakupić w sklepach typu Media Markt oraz Media Expert. Lepszej jakości sprzęt można nabyć w specjalistycznych sklepach. A poza tym wiele osób juz posiada radiotelefony CB choćby w swoich samochodach.

Zwracam uwagę na lokalność takiego rozwiązania. Słyszalność - w zależności od wysokości zainstalowanej anteny oraz ukształtowania terenu wynosi do kilkunastu kilometrów. Myślę, że to bardziej zaleta niż wada. W końcu tego typu komunikaty będą kierowane do lokalnej społeczności.
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 25 lut 2019, 07:12

Z tym że lokalsi muszą posiadać odbiorniki CB a z tym to niekoniecznie. Samochodowe już być może kilka osób posiada, z tym że ci, których podejrzewam, raczej są przygotowani. Inna kwestia to nawiązanie łączności z takimi osobami i być może poznanie się.
Obrazek
softnet
Posty: 44
Rejestracja: pt 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

pn 25 lut 2019, 18:52

Tak, jest dokładnie tak jak piszesz. No, ale myślę, że to jest najpewniejsza opcja dotarcia do pewnego grona odbiorców.
Na częstotliwościach przeznaczonych dla radiofonii nie można nadawać bez koncesji. Zresztą - nadajniki na to pasmo są w Polsce niedostępne. Trzeba je albo sprowadzać z zagranicy, albo wykonać samemu.

Tak więc myślę, że CB Radio to najtańszy, najprostszy i legalny sposób dotarcia do pewnego grona odbiorców.
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 26 lut 2019, 07:04

Dopiero zrozumiałem o co Ci chodzi, mea culpa. W czasie trwającego kryzysu na pewno nawet ludzie nie wdrożeni w pełni w preping zapewne spróbują uruchomić swoje radia aby dowiedzieć się czegoś o sytuacji panującej w okolicy bądź w kraju. A obecnie łatwiej byłoby nam wychwycić potencjalnie zorganizowanych ludzi z sąsiedztwa bliższego lub dalszego.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

wt 26 lut 2019, 14:42

To jest świetny pomysł, ja to już postulowałem na dawnym forum... czyli po "W" lub po dowolnym katakliźmie; jak mamy ustalony dla całej społeczności (nazwa, pochodzenie, poglądy, proweniencja nieważna w takiej chwili) w Polsce kanał o numerze? (np offroad ma standardowo 4x4=16 kanał) i ustalone godziny nadawania/odbioru to wtedy można próbować bo wtedy to jest proste i logiczne by się porozumieć nawet się nie znając. A w aucie to będzie działać nawet bez prądu w gniazdku. W towarzystwie cięzkiego transportu TIR w każdym większym mieście są ludzie ze stacjonarnymi mocnymi CB kótrych czasami słychać jak pomagają kierowcom znaleźć adres na kanale ogólnym, czyli na kanale 19, można się wtedy nimi posiłkować oczywiście jak będą mieli zasilanie.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
SŁAWEK
Posty: 345
Rejestracja: czw 06 gru 2018, 20:53
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

wt 26 lut 2019, 23:04

U mnie w okolicy działała sieć CB. Kilkudziesięciu użytkowników i użytkowniczek co ważne. Kilka małżeństw dzięki CB powstało. Patrząc po wieku ich dzieci, było to ponad 20 lat temu. Przed telefonami komórkowymi. Sam wtedy miałem dwa radia. Presidenta w domu i Alana w samochodzie. Stacjonarne wyglądało tak, antena przymocowana do komina, zwykły kabel koncentryczny, zasilacz na 12 V i radio. Jeszcze miernik swr był potrzebny do dostrojenia anteny do kabla. Zasięg od 5 do 15 km, zależny od sprzętu. Znajomy spędzał wieczory w maluchu, lato zima, bo tam miał radio. Rozmowy zaczynały się od zmierzchu, kanał wywoławczy 28. Były dwa integracyjne zloty użytkowników CB. Sieć działała jakieś 3 lata, komórki zakończyły temat.
Pamiętam we Włocławku na radiu siedział "generał". Był zawsze, wiedział wszystko, taki wczesny GPS. We Wrocławiu też był całą dobę, tyle że świr.
Do przekazania i odsłuchania informacji bardzo dobry, prosty system i sprawdzony w działaniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikacja”