Radiotelefon

O łączności na falach eteru
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 22 lis 2021, 11:07

Pietrow pisze:
pn 22 lis 2021, 10:29
Ale ja jestem w tym temacie z lekka skrzywiony na poziomie glowy ;)
Nie szkodzi. Ja z tematów radiokomunikacji jestem kompletnie nieogarnięty. Dokupiłem sobie cyfrowe radyjko głównie ze względu na nasluch tych służb które już przeszły na cyfrę. W razie jakiś zamieszek chciałem być na bieżąco po prostu i zdeżyłem się ze ścianą.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2569
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 22 lis 2021, 12:11

Podejrzewam Bow że potrzebujesz zrobić kwity aby mieć swój znak, który wklepiesz w radio i wtedy nie będzie wywalać Cię z przemiennika.
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 22 lis 2021, 12:24

Zapewne tak, tylko kwity ujawniają Cię. Chodzi mi tylko i wyłącznie o nasłuch awaryjny, nie mam w potrzebie nadawania czy używania radia na co dzień. W razie kiedy padnie wszystko to kontakt z domem jest ważną rzeczą, ale póki co to wszystko czego potrzebuję.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 22 lis 2021, 17:27

Przecież tu chodzi tylko i wyłącznie o kontakt w grupie bez korzystania z przemienników. Cyfrowo zmniejsza się szansę na podsłuch osób postronnych gdzie w analogu wszystko słychać bez problemu. Można polecieć dalej wchodząc gdzieś wysoko. Takie radyjko 5W spokojnie robiło 70km przy widoczności anten a pewnie leci i dalej. Stacja kosmiczna ISS oddalona jest około 400km i bez problemu pracuje tam przemiennik o mocy 5W.
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

pn 22 lis 2021, 18:30

Si! Bez przemiennikow. Ale tu tknieto temat DMR. A o ile sie orientuje - praca przez DMR nie jest mozliwa w trybie punkt-punkt. Wymagana jest infrastruktura w postaci nodow odpowiedzialnych nie tylko za przepychanie ruchu miedzy soba po sieci internetu, ale tez za mowienie terminalom kiedy jest ich czas transmisji. Taka sama funkcje (tyle ze w wielokrotnie bardziej zaawansowany sposob) pelni Scheduler w sieciach komorkowych. Bez tej infrastrukturki nie pobawisz sie DMRem chocbys stal metr od swojego potencjalnego rozmowcy.
Tu nie chodzi o moc. Tu chodzi o sposob pracy sieci DMR.

Nawiasem mowiac - ISS faktycznie siega gleby uzywajac niewielkiej mocy. Myk jednak w tym, ze miedzy jego antenka a stacja na Ziemi jest czysciutko. Troche jonosfery, troche chmurek. A poza tym nic wiecej. To lacznosc LoS (Line of Sight) z kompletnie czysta strefa Fresnela. Przy lacznosciach naziemnych rzadko mamy taki komfort pracy.
Cos mi tez dzwoni miedzy uszami, ze ISS nadaje z polaryzacja kolowa i zeby go dotknac, uzywa sie anten kierunkowych (2m w gore, 70cm w dol) odbierajacych / nadajacych tak spolaryzowane sygnaly przy odpowiednim kierunku rotacji. A moze to byl jakis stary nieuzywany "hamurikanski" satelita wojskowy w okolicach 220MHz? Nie pamietam... Sama kierunkowosc anten poprawia jednak stosunek sygnalu do szumu.
Ostatnio zmieniony pn 22 lis 2021, 21:12 przez Pietrow, łącznie zmieniany 2 razy.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2569
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 22 lis 2021, 20:55

BowHunter pisze:
pn 22 lis 2021, 12:24
Zapewne tak, tylko kwity ujawniają Cię. Chodzi mi tylko i wyłącznie o nasłuch awaryjny, nie mam w potrzebie nadawania czy używania radia na co dzień. W razie kiedy padnie wszystko to kontakt z domem jest ważną rzeczą, ale póki co to wszystko czego potrzebuję.
Rozumiem, jeśli jednak nie masz opcji skorzystania z sieci DMR bez znaku, to chyba nie posłuchasz sobie Tetry. Przynajmniej tak to rozumiem.
Pietrow pisze:
pn 22 lis 2021, 18:30
Myk jednak w tym, ze miedzy jego antenka a stacja na Ziemi jest czysciutko. Troche jonosfery, troche chmurek. A poza tym nic wiecej. To lacznosc LoS (Line of Sight) z kpmpletnie czysta strefa Fresnela. Przy lacznosciach naziemnych zadko mamy taki komfort pracy.
Ano właśnie, ta widzialność anten. Chyba Wyngosh wrzucałeś gdzieś jakieś narzędzie online do sprawdzania widoczności? Coś mi się obija ale jak patrze to nie widzę gdzież by to miało być.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 23 lis 2021, 11:44

Si! Bez przemiennikow. Ale tu tknieto temat DMR. A o ile sie orientuje - praca przez DMR nie jest mozliwa w trybie punkt-punkt.
Poziom 1: DMR nielicencjonowany - dla zastosowań prywatnych oraz dla małych przedsiębiorstw. Urządzenia radiowe pracują w nielicencjonowanym paśmie 446 MHz z niską mocą wyjściową nadajnika (do 0,5 W) oraz ze zintegrowanymi lub przyłączonymi na stałe antenami. Radiotelefony pracują w systemie bezpośrednim, bez przemienników ani stacji bazowych.
O to mi chodzi.
Myk jednak w tym, ze miedzy jego antenka a stacja na Ziemi jest czysciutko. Troche jonosfery, troche chmurek. A poza tym nic wiecej.
No to pisałem o widoczności anten. Wychodząc na lokalne wzniesienia czy też prowadząc łączność z kimś kto jest wysoko i po drodze nie ma żadnych przeszkód.
A moze to byl jakis stary nieuzywany "hamurikanski" satelita wojskowy w okolicach 220MHz?
Ano działali na tym w Ameryce południowej. Ponoć słyszalne było też w Polsce. Nie wiem czy to jeszcze funkcjonuje. Pomijając kwestie anten i sprzętu to ciekawym rozwiązaniem jest satelita Es’hail-2
Ano właśnie, ta widzialność anten. Chyba Wyngosh wrzucałeś gdzieś jakieś narzędzie online do sprawdzania widoczności? Coś mi się obija ale jak patrze to nie widzę gdzież by to miało być.
No było takie narzędzie ale też już nie wiem gdzie albo znikło z sieci.
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

wt 23 lis 2021, 14:16

Wyngoshelektryczny pisze:
wt 23 lis 2021, 11:44
Poziom 1: DMR nielicencjonowany - dla zastosowań prywatnych oraz dla małych przedsiębiorstw. Urządzenia radiowe pracują w nielicencjonowanym paśmie 446 MHz z niską mocą wyjściową nadajnika (do 0,5 W) oraz ze zintegrowanymi lub przyłączonymi na stałe antenami. Radiotelefony pracują w systemie bezpośrednim, bez przemienników ani stacji bazowych.
OK-OK. Dotarlo. Tier One. Tylko nadal nie widze benefitow idacych z cyfrowki w tej sytuacji. Niemniej - juz pokornie zamykam pysiaczek :)
Wyngoshelektryczny pisze:
wt 23 lis 2021, 11:44
No to pisałem o widoczności anten. Wychodząc na lokalne wzniesienia czy też prowadząc łączność z kimś kto jest wysoko i po drodze nie ma żadnych przeszkód.
A ja wlasnie dlatego dotknalem tematu strefy Fresnela. Bezposrednia widocznosc antenek to odrobinke za malo. -> https://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_Fresnela
Z tego powodu pogadalka Jasia z Malgosia moze wyjsc slabo jesli oboje stoja sobie na plaskiej glebie (dobra, dobra... Nie jestem "plaskoziemca"! :) ) ale wyjdzie calkiem fajnie, jesli oboje beda stali na drabinach. W obu przypadkach ta sama odleglosc miedzy rozmowcami, ta sama moc, ta sama czulosc odbiornikow, te same anteny, zapewniona widzialnosc optyczna. Tyle, ze w pierwszym przypadku pierwsza strefa Fresnela zaklocona obecnoscia Matki Planety. :)
KOmus z czytaczy moze przyda sie swiadomosc. Ze wysocy maja lepiej :) Nie ma sprawiedliwosci!

Pozdrowiska wielce serdeczne!
Ostatnio zmieniony wt 23 lis 2021, 14:33 przez Pietrow, łącznie zmieniany 3 razy.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2569
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 23 lis 2021, 14:21

Czyli cyfrowe radio w paśmie PMR bez licencji. Czyli nie posłuchasz Bow...
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikacja”