Anteny

O łączności na falach eteru
Romeo

pn 27 kwie 2020, 14:28

Panowie ,wiem że niektórzy są w posiadaniu łączności krótkofalarskiej stacjonarnej PMR ,jak i przenośne , chciałbym żebyście napisali i dodali zdjęcia anten i wszelakich końcówek jakie moga się przydać ,niedługo będę posiadaczem baofenga przenośnego i chciałbym dokupić do niego jeszcze taką antenę stacjonarną ,np nie wiem od CB radia ,czy jakiegoś dipola ,jesli macie taką wiedzę proszę o opisy i zdjęcia jak to wygląda i co będzie pasowało ,serdecznie dziekuję ... :mrgreen:
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 27 kwie 2020, 15:18

link;https://hamradioshop.pl/radiotelefony-a ... l?sef=hcfp

Mam coś takiego, świetnie działa, z 14 gadam bez problemu on na przenośnej ja na tejże, (z chałupy do chałupy) jeździłem też z kolegą jak jeden ma na na dachu auta to drugi może mieć ręćzną antenę i nie ma problemu w ruchu żeby pogadać a jakość jest o wiele lepsza niż CB. Wpuszczam przez szybę albo, pod uszczelkę kabel i demontuję po użyciu, magnes trzyma jak cholera. ładowarka może być sieciowa i kabel zmieniasz do zapalniczki i ładujesz.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Romeo

wt 28 kwie 2020, 23:15

Ok ,jeszcze pytanko , co jest takiego fajnego w tych antenach J-Pol na 2m i 70cm ? czy lepiej zrobić taką czy kupić? , bo chciałbym sobie taką zrobić jako bazowa ,bo w necie wszyscy je robili i sobie chwalą ...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 29 kwie 2020, 09:52

Na Twoje pytanie najlepiej odpowiedział by softnet albo Wyngosh

Anteny u mnie dwie, Nagoya 771 i taka na magnesie obok, nie znam nazwy ani parametrów. Goofy na Ali znalazł kiedyś. Stosuję ją do RTL-SDR w domu lub do smartfona. Osiągi porównywalne z Nagoyą? Coś tędy. Albo ciut lepsze, ciut słabsze, pewności nie mam.
Antenki.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Romeo

śr 29 kwie 2020, 18:02

A więc ,jeden taki beczy to coś napiszę .Obecnie jestem na etapie szukania sobie anteny bazowej ,antenę ta chcę zamocować przy kominie na dachu domu ,aby skanować moja okolicę , wysoko ponad budynkami chcę skanować jak największy obszar i jak najdalej ,taki jest cel , szukam anteny dobrej ,jednak ceny na rynku powalają ,z drugiej strony taki Dipol z Balunem 300W nie wydaje się aż taki drogi jednak trzeba mieć na to dużo miejsca ,gdyż rozwiesza się go miedzy budynkami,dwoma masztami lub drzewami bo same ramiona mają po 10 metrów każde i więcej ,widziałem nawet schematy jak rozwieszają je po krawędziach dachu przy domach ,lub wewnątrz stodoły na poddasz
balun.jpg
Powyższy obrazek pokazuje jeden z wariantów rozmieszczenia takiej anteny na poddaszu ,jednak ilu krótkofalowców tyle rozmieszczeń ,ja sie nie znam ważne że działało , ja stwierdziłem że to za poważny sprzęt jak dla mnie ,gdyż ja chce tylko antenę bazową na dach która podłączę do PMRa przenośnego i tyle , wiec przekopując się przez masę informacji w internecie i różne fora ,znalazłem dużo o antenach samoróbkach które świetnie działały ,kilka filmików na yt pokazywały ,że to działa ,mowa o dwóch antenach zwanych jako Antena J-Pole i Slim Jim , obydwie na 2m , wiec postanowiłem sie o nich jak najwięcej dowiedzieć i znalazłem zagraniczną stronę ,
KB9VBR-J-Pole-antenna.jpg
J-Pol


kolejna to slim Jim
Slim-Jim-antenna-large.jpg
te dwie anteny bardzo mnie zaciekawiły ze wzgledu na prostote wykonania ,jak i swoja skuteczność ,jednak na forach ludzie się sprzeczali ,jedni woleli J-pol inni slim -jima , a tu z tej samej strony ,różnice pomierzy jedną a drugą ,

Rodzaj anteny ; J-Pol Półfalowa pionowa < > Slim-Jim Koniec fali półfalowej
Dopasowany system; Mecz w stylu 1/4 fali J. < > Mecz w stylu 1/4 fali J.
Długość; 69 cali ogółem < > 58 cali ogółem
Zdobyć; 3Dbi < > 6Dbi
Pasmo; 4 MHz < > 7+ Mhz
Charakterystyka promieniowania; Dookólna < > Dookólna
Kąt startu; 20 stopni 8 stopni
Grunt; Uziemienie DC, nie wymaga specjalnego uziemienia ani izolacji < > Musi być odizolowany od systemu masztu



Dlaczego miałbym wybrać antenę J-Pole
Słupy J są dobrym wyborem, jeśli montujesz antenę na niższej wysokości masztu lub jeśli mieszkasz w mieście lub w dolinie. Wszechkierunkowy wzór promieniowania i wyższy kąt startu ułatwia uzyskanie sygnału, jeśli jesteś otoczony budynkami lub nierównym terenem. Ponadto, mając podstawę anteny na uziemieniu prądu stałego, możesz zamontować ją na metalowym lub niemetalowym maszcie, co ma wpływ na działanie anten. Ma również bardzo cichą podłogę, co sprawia, że ​​J-Pole jest doskonałą anteną odbiorczą dla słabszych sygnałów. J-Pole to doskonała antena do odbioru satelitarnego lub międzynarodowej stacji kosmicznej .

Dlaczego miałbym wybrać antenę Slim Jim
Slim Jim ma mniejszy kąt startu i bardziej skompresowany wzór promieniowania. Te dwie cechy anteny dają około dwa razy większy zysk niż standardowy biegun J. Nieco większy zysk zrekompensuje niektóre straty linii zasilającej, które otrzymasz na częstotliwościach VHF. Ponadto pomoże to nieco rozciągnąć sygnał. Aby naprawdę zrozumieć zalety Slim Jim, musisz zamontować go w powietrzu na wysokości około 20-30 stóp. Będzie działał dobrze na niższych wysokościach, ale antena świeci, gdy podniesiesz ją w powietrze.

źródło ;https://www.jpole-antenna.com/2012/10/2 ... -antennas/


Powyższe dwa teksty nie są moim opisem ,sa wzięte ze strony gdzie były opisane i dużo mi pomogły ,w dodatku pisząc na naszej grupie założonej na komunikatorze Telegram z Wyngoschem , który budował takowe ,pisał ze spełniają swoja funkcję ,w dodatku jest jeszcze jedna fajna antena typu Jpol która można zbudować samemu za niewielkie pieniądze osłonięta w rurce z PCV spełnia swoja funkcję znakomicie ,jest ona dedykowana na 2m i 70cm ,bardzo fajna ,mozna przenosić jak i zawiesić .
DXK1lHnX0AEf09m.jpg
bardzo fajna antena i polecana ,również jest antena ,dipol ,również prosta jak budowa cepa ,na 2m 70cm ,antena do wywieszenia na balkonie lub przyczepiona przy ścianie ,jak dla mnie wygląda jak stare anteny z PRL
dipol 2m70.jpg
Jednak nadal się zastanawiam ,chciałbym ,żeby ktoś się odniósł do moich wypocin bo narosło we mnie więcej pytań niż odpowiedzi i którą wybrać ? oglądałem również filmik na yt ,gdzie facet wychwala antenę typu NAGOYA NA-771
pobrane.jpg
wiem ,że chłopaki sobie chwalą ,w takim razie to prawda ,a w dodatku ten facet jeszcze jedną antene wychwalał ,gdzie miał bardzo fajne osiągi i był zadowolony no i polecał ją sobie kupić do przenośnego PMR ,zwłaszcza w teren
https://pl.aliexpress.com/item/40003182 ... 2c5924e953
Jest to ta własnie antena z linku do kupienia na chińskim targu ,i ku niej również się skłaniam ,
wszelkie informacje dotyczące tego co wybrać mile widziane ,jak na razie czekam na zamówionego Baofenga ,i potem dopiero będę myślał czy coś bazowego sobie zaczepić , może nagoya wystarczy ,jednak ciekawość ,jak daleko sięgnę skanując okolicę jest ogromna , zobaczymy jak to będzie , może Wyngosch lub Softnet coś skrobną od siebie ,fajnie by było , opis dałem taki bo fajnie poczytać i popatrzeć , jak to wygląda ,jakie wymiary itp ,ten opis jest bardzo ogólny gdyż sa to wyrwane kawałki z neta gdzie patrzyłem i mniej więcej próbowałem zrozumieć działanie tego sprzętu .kilka filmików które ogladałem .
https://www.youtube.com/watch?v=GFJT4ZAkMYo
https://www.youtube.com/watch?v=V3QWOJlB0uY
https://www.youtube.com/watch?v=LXbmDo6uftg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czw 30 kwie 2020, 13:08 przez Romeo, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 30 kwie 2020, 08:23

Pierwsza antena jest typowo na pasmo KF także sprawdziła by się do radia globalnego. Reszta anten jest na pasmo UKF.
Romeo

czw 30 kwie 2020, 13:55

A czy taki balun antenowy działał by z przenośnym PMR? czyli nie jest wielozakresowa ?
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 18 wrz 2020, 13:39

Tak na marginesie, przeglądam tę książkę Nuclear War Survival Skills i są tam wzmianki o tym jak zabezpieczyć swoje radio przed efektem EMP. Pamiętając że książka została wydana w 1987 roku, jestem ciekaw na ile porady zawarte poniżej mają zastosowanie we współczesnych urządzeniach (chyba nikłe). Jak można odczytać, książka radzi aby odkręcać od radia anteny lub używać jedynie wbudowanych jeśli zachodzi heh możliwość wojny na atomy. W praktyce należałoby swoje radyjka stale trzymać bez anten lub na fabrycznych, a tylko w razie potrzeby wkręcać mocniejsze. Co ważne, mowa o przechowywaniu w piwnicy lub innym podziemnym schronie na czas W.

NWSS.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 18 wrz 2020, 17:19

Jak dla mnie ma to sens. Zresztą nigdy nie zostawiam anteny podłączonej do RTLa jak z niego nie korzystam z względu choćby na bliskie uderzenie pioruna które też wywołuje falę elektromagnetyczną. Tak gdybałem nad sterownikiem bramy po bliskim uderzeniu pioruna który działał ale jego czułość spadła o 90% i z pilotem musiałem stać dwa metry od odbiornika. W radiu zresztą słychać wyładowania elektryczne i wszelkie inne zakłócające rzeczy. Także podczas solidnego EMP na bank myślę żeby się uszkodziło.

Co do zakłóceń radiowych. Takim urządzeniem można to skutecznie robić ;) ale też i nadawać w alfabecie morse.

https://youtu.be/s8EgTyzG1gI
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

sob 13 lis 2021, 16:17

Siema. Zamówiłem sobie cyfrowego Bao tj. model DM 1701. Chciałbym dokupić do niego antenę, która mogłaby być przymocowana na kominie. Co prawda samo urządzenie dotrze do mnie dopiero we wtorek / środę, nie mniej już teraz chciałbym zakupić taką antenę do niego wy w razie czego w domu mieć podgląd sytuacji, gdyby z prądem były problemy. Do wykorzystania mam budżet ok 200 - 300 zł. Czy znajdzie się coś sensownego w tych pieniądzach?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikacja”