Poszukiwane radio turystyczne

O łączności na falach eteru
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

ndz 06 mar 2022, 07:01

Krzysztof Lis pisze:
ndz 06 mar 2022, 00:18
Buła pisze:
pt 04 mar 2022, 18:31
Czy w ogóle sprawdziliście specyfikację ? Po diabła polecać coś co nie ma sensu ?
(...)
2. Komunikaty pogodowe NOAA to nie ten kontynent.
Fajny ten przytyk o sprawdzeniu specyfikacji, ale akurat w tym miejscu mocno nietrafiony, bo NOAA to ma nie ER-200 na rynek europejski a ER-210 na rynek amerykański. ;)
Wziąłem pierwszą z brzegu instrukcję i czytam: https://www.buytwowayradios.com/downloa ... Manual.pdf a tam:
Obrazek

Ale niech będzie że przy transporcie do Europy kanały NOAA zaginęły lub właśnie zmienili linię produkcyjną, inna wersja, nowy upgrade wersji softu czy cokolwiek. Pewnie ER200 na rynek amerykański tez było a nie tylko ER210. Bez różnicy. I tak to nie ma zastosowania u nas. Szkoda, bo akurat to w USA mają fajne.

Co w niczym nie zmienia sytuacji że bez LW ER-200 to w Polsce bezużyteczne radio awaryjne.
Dlaczego nie uprzedziłeś o tym nabywców? Nie pomyślałeś testując o braku LW? Polecasz gorąco przecież to jako radio awaryjne? Zupełnie tego nie rozumiem, to bez sensu. Może rozjaśnisz trochę sytuację i napiszesz jaki jest Twój tok myślenia?

Przy obecnej cenie niemal 400 pln to wg mnie zmarnowanie pieniądze. Za mniejsze pieniądze można mieć radio pełnozakresowe (LW,MW,SW,FM) i to nawet z SSB.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

ndz 06 mar 2022, 07:10

Pietrow pisze:
sob 05 mar 2022, 06:18
A moze by tak rozwazyc dryf targetowy? Maly TRX z funkcja skanera szerokopasmowego? Taki Yaesu VX-8R przykladowo.

Wady: systemowa bateryjka, w AM czulosc dosc slaba "na ucho", nieco upierdliwa klawiszologia, oczywiscie koniecznosc podpiecia kawalka drutu coby to-to cos tam na niskich pasmach zbieralo. Na jednym ladowaniu dlugo nie podziala.

Zalety: w jednym pudelku mamy szerokopasmowy odbiornik AM / FM oraz dosc porecznego TRXa na UHF i VHF.

Tak tylko plumkam cichutko - jak to zwykle ja - prostopadle do nurtow mainstreamowych.

Edit: literowki... ech...
Super sprzęt ale jak dla mnie kilka problemów:
1. Cena
2. Dolny zakres 500kHz, no znów te nieszczęsne polskie LW.
3. Dostępność zerowa. Jest co prawda następca ale cena jeszcze wyższa bo ok 2k.
4. Praca na akumulatorze ale jest wejście 12V więc można jak coś zestackowac 8 AA.

Poza tym to REWELACYJNY sprzęt. Gdyby nie te 500kHz byłyby moim obowiązkowym wyposażeniem w BOB. Super oszczedność miejsca i redukcja ciężaru bo zamiast 2 urządzeń biorę jedno.
Nie znasz takiego sprzętu z niższym dolnym pasmem ?

Popraw jak się mylę w czymś.
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

ndz 06 mar 2022, 07:29

Nie mylisz sie w zadnym punkcie.
Radyjko nie schodzi ponizej 500kHz inawet tam jest gluchawe. PR1 na 225kHz jest poza zasiegiem.
Mozna podlaczyc zewnetrzne zasilanie 12V (a nawet wiecej - podpinalem pod ladujace sie od paneli PV akumulatory przy napieciu 14V i przezylo). Mozna tez faktycznie zakombinowac z pakietem bateryjek.
Dostepnosc na rynku wtornym a cana spora.
Sa zamienniki (marki Zastone bodajze, ale to tylko wyglada podobnie).

No i jedna informacja: jesli trafi sie na oryginalnego japonczyka (ja niestety takiego wlasnie mam), to mimo wszelakich modyfikacji radyjko nie bedzie nadawalo w pasmie PMR. Poslucha tam, ale transmisji odmowi. Chyba, ze ktos zna skuteczna modyfikacje, ktorej nie udalo mi sie znalesc w sieci. Ktos cos?
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

ndz 06 mar 2022, 07:47

Pietrow pisze:
ndz 06 mar 2022, 07:29
No i jedna informacja: jesli trafi sie na oryginalnego japonczyka (ja niestety takiego wlasnie mam), to mimo wszelakich modyfikacji radyjko nie bedzie nadawalo w pasmie PMR. Poslucha tam, ale transmisji odmowi. Chyba, ze ktos zna skuteczna modyfikacje, ktorej nie udalo mi sie znalesc w sieci. Ktos cos?
O to chodziło ? https://www.youtube.com/watch?v=NuiUGI1Iw3M
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

ndz 06 mar 2022, 09:21

Niestety nie. Ten mod jest szeroko znany. Niestety nie dziala na VX-8R z osyginalnym japonskim softem. Tylko wersje eksportowe da sie tak przerobic. U siebie id dawna mam ten rezystor usuniety.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

ndz 06 mar 2022, 09:22

Ups... Post mi sie zduplikowal. Soreczki
Ostatnio zmieniony ndz 06 mar 2022, 11:42 przez Pietrow, łącznie zmieniany 1 raz.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Krzysztof Lis
Posty: 108
Rejestracja: sob 19 lut 2022, 16:36
Kontakt:

ndz 06 mar 2022, 11:36

Buła pisze:
ndz 06 mar 2022, 07:01
Wziąłem pierwszą z brzegu instrukcję i czytam: https://www.buytwowayradios.com/downloa ... Manual.pdf a tam:
Rzeczywiście. Widocznie funkcjonuje w obiegu jeszcze jakaś stara instrukcja. Może dla poprzedniej wersji tego modelu. W każdym razie aktualny ER200 nie ma kanałów NOAA.
Buła pisze:
ndz 06 mar 2022, 07:01
Co w niczym nie zmienia sytuacji że bez LW ER-200 to w Polsce bezużyteczne radio awaryjne.
Jeśli jedynym kryterium "radia awaryjnego" jest odbiór na częstotliwości 225 kHz, to tak.

Ja nie uważam, żeby to było kryterium właściwe.
Buła pisze:
ndz 06 mar 2022, 07:01
Dlaczego nie uprzedziłeś o tym nabywców? Nie pomyślałeś testując o braku LW? Polecasz gorąco przecież to jako radio awaryjne? Zupełnie tego nie rozumiem, to bez sensu. Może rozjaśnisz trochę sytuację i napiszesz jaki jest Twój tok myślenia?
ER200 jeszcze sam nie przetestowałem do końca, więc nie do końca zgadzam się ze stwierdzeniem, że je "polecam gorąco".

Przecież ja w tym wątku napisałem jasno: jeszcze nie wprowadziłem go do oferty sklepu, bo nie przetestowałem go do końca.

Ja wiem, że moje social skille nie są może idealne. Może nie zawsze jestem w pełni dobrze rozumiany, ale jak mogłeś z komentarza o treści
Niebawem chcę do oferty naszego sklepu wprowadzić na stałe, ale jeszcze nie przetestowałem go do końca.
wyciągnąć wniosek, że polecam je gorąco, to ja nie wiem.
Buła pisze:
ndz 06 mar 2022, 07:01
Przy obecnej cenie niemal 400 pln to wg mnie zmarnowanie pieniądze.
To radio kosztuje ok. 300 złotych. Nie wiem, skąd wyszło Ci 400. Ktoś sprzedaje to radio za 400?

Może chodzi Ci o ER300, które rzeczywiście uważam za bardzo solidne radio awaryjne (bo już przetestowałem). Ono rzeczywiście kosztuje ok. 400 złotych i zrecenzowałem je na kanale, mówiąc o nim sporo dobrych słów. Bo to dobry sprzęt z jedną istotną z mojej perspektywy wadą (brakiem odbioru na częstotliwości 225 kHz), która go w moich oczach nie przekreśla.

Tu się jednak pojawia pyanie, skąd zarzut, że "o czymś nie uprzedzam nabywców", ale w sumie nie wiem o czym, bo w opisie jest jasno napisane, w jakich zakresach radio odbiera. Trudno więc mi zarzucić, żebym "nie uprzedzał", że nie odbiera na 225 kHz.
1/2 redakcji Domowego Survivalu.
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

ndz 06 mar 2022, 11:46

Szanowni... A powiedcie mi, po co Wam komunikaty NOAA w Polsce? Czy Amerykanie nadaja informacje uzyteczne na naszym terenie czy ograniczaja sie tylko do swojego terytorium?
Inna sprawa, ze z tego co widze, to alerty pogodowe NOAA sa nadawane w okolicach 162 MHz. To do nas dolatuje?
Tylko pytam z ciekawosci.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

ndz 06 mar 2022, 12:04

Pietrow pisze:
ndz 06 mar 2022, 11:46
Szanowni... A powiedcie mi, po co Wam komunikaty NOAA w Polsce? Czy Amerykanie nadaja informacje uzyteczne na naszym terenie czy ograniczaja sie tylko do swojego terytorium?
Inna sprawa, ze z tego co widze, to alerty pogodowe NOAA sa nadawane w okolicach 162 MHz. To do nas dolatuje?
Tylko pytam z ciekawosci.
Nic. Dlatego kupowanie tego sprzętu nie ma u nas sensu.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

ndz 06 mar 2022, 12:36

Krzysztof Lis pisze:
ndz 06 mar 2022, 11:36
Buła pisze:
ndz 06 mar 2022, 07:01
Wziąłem pierwszą z brzegu instrukcję i czytam: https://www.buytwowayradios.com/downloa ... Manual.pdf a tam:
Rzeczywiście. Widocznie funkcjonuje w obiegu jeszcze jakaś stara instrukcja. Może dla poprzedniej wersji tego modelu. W każdym razie aktualny ER200 nie ma kanałów NOAA.
Buła pisze:
ndz 06 mar 2022, 07:01
Co w niczym nie zmienia sytuacji że bez LW ER-200 to w Polsce bezużyteczne radio awaryjne.
Jeśli jedynym kryterium "radia awaryjnego" jest odbiór na częstotliwości 225 kHz, to tak.
Ja nie uważam, żeby to było kryterium właściwe.
Janusze już sprzedają - po ok 400 z wysyłką, tu masz pierwszą aukcję z brzegu gdzie idzie sprzedaż: https://allegro.pl/oferta/midland-er200 ... 1872526892

Wracając do tematu, bo zaczyna być ciekawie, to jakie są wg Ciebie kryteria radia awaryjnego ? Bo wychodzi że FM, korbka, mini ogniwo słoneczne, wbudowana latarka, zegarek ?
Zobaczymy czym się różnią nasze podejścia.

Moje (wymagania minimum dla radia awaryjnego):
1. Polskie LW + FM (nie musze chyba wyjaśniać dlaczego możliwość odbioru PR1 na falach długich jest niezbędna, gdybym musiał wybierać w radiu awaryjnym pomiędzy LW a FM wybrałbym LW).
2. Zasilanie na popularną baterię AA lub AAA (radio zużywa znikome ilości energii w porównaniu do innego sprzętu).
3. Możliwie małe gabaryty i ciężar (Bo w każdy cm3 i gram w BOB jest na wagę złota. Większe radio - mniej wody i żywności).
4. Wyjście na słuchawki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikacja”