Baofeng krok po kroku, na przykładzie modelu UV-5R

O łączności na falach eteru
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2579
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 11 mar 2022, 18:02

Zbieram się, zbieram i zebrać nie mogę. No to może dzisiaj. Mnóstwo osób zaczyna od tego chińskiego wyrobu, kolejne mnóstwo krytykuje, bo już korzystają z lepszego sprzętu. Nie wchodzę w kwestie wyższości tego nad tamtym. Pomyślałem że warto oswoić kompletnie nowych ludzi, z tematem. Na przykładzie najpopularniejszego modelu.

Część pierwsza - co jest czym?

Baofeng.jpg

1. Gniazdo anteny wraz z anteną. Pisze o tym, gdyż Baofengi mają możliwość wymiany fabrycznej anteny na inne modele, w tym stacjonarne. Oczywiście nadawanie na antenie większej mocy jest niezgodne z prawem i temu podobne dyrdymały, które nie będą miały zastosowania w sytuacji kryzysowej. a przypomnę że jesteśmy forum zrzeszające osoby przygotowujące się na trudne czasy a nie piratów radiowych.

2. Latarka. Nie wszystkie modele Baofengów ją posiadają.

3. Pokrętło włącz/wyłącz i regulacja głośności. Jak to bywało w wielu urządzeniach i wciąż bywa, przekręcając pokrętło uruchamiamy radio a dalsze przekręcanie, będzie nam zwiększać głośność odbieranych sygnałów, trzasków i szumów. Przekręcanie w odwrotną stronę przyciszy i wyłączy finalnie urządzenie.

4. Wyświetlacz. Tutaj odczytujemy częstotliwości, przeglądamy menu, etc.

5. Przycisk boczny CALL. Posiada funkcje radio FM i alarm. Jedno kliknięcie aktywuje radio FM, ponowne wyłącza je. Naciśnięcie i przytrzymanie aktywuje alarm, ponowienie naciśnięcie i przytrzymanie wyłącza.

6. Przycisk boczny MONI. Posiada funkcję latarki i wyłączenia blokady szumów. Jedno kliknięcie włącza latarkę, ponowne wyłącza. Naciśnięcie i przytrzymanie wyłącza blokadę szumów (squelch), ponowne naciśnięcie i przytrzymanie włącza.

7. Przycisk PTT. Push-to-talk czyli przycisk nadawania. Po wciśnięciu i trzymaniu, możemy rzucać słowa w eter... Po puszczeniu możemy odbierać (słuchać)

8. Przycisk VFO/MR. Przełączanie z trybu częstotliwości na tryb kanałów. Dzięki temu możemy (w trybie częstotliwości) skanować krok po kroku (dosłownie) skanować częstotliwość za częstotliwością - w zależności od ustawionego kroku w naszym radiu (o tym później). W trybie kanałów przeskakujemy z zapisanych kanałów na kolejne (również zapisane).

9. Sygnalizacja świetlna LED. Świeci gdy nadajemy.

10. Klamra na pasek. Mocowanie, klamra na sprężynie. Dość mocno trzyma, nie wiem czy w każdym modelu i po jakim czasie słabnie. Obecnie używam pokrowców na moje Bao, troczonych do plecaka.

11. Gniazdo SP-MIC. Pod zaślepką. Dzięki temu gniazdu, możemy podłączyć słuchawkę z mikrofonem, "gruszkę" lub podpiąć radio do komputera, celem programowania w CHIRP. Zwykle słuchawka z mikrofonem jest w zestawie, natomiast gruszkę i kabel do programowania należy sobie osobno dokupić. O ile ktoś potrzebuje.

12. Przycisk A/B. Zmienia linię na wyświetlaczu. Baofeng jest duobanderem, na wyświetlaczu mamy wyświetlone dwie częstotliwości i możemy słuchać równocześnie na obu (odpowiednie ustawienie), chcąc nadawać, lub szukać na jednej z nich, przeskakujemy tym przyciskiem z górnej na dolną, z dolnej na górną... Chyba zrozumiałe...

13. Przycisk BAND. Przycisk zmiany zakresów.

14. Klawiatura numeryczno-funkcyjna. Do obsługi radia, nawigowania w menu, ręcznego wpisywania wartości, etc.

15. Głośnik i mikrofon wewnętrzny. Nie trzeba wyjaśniać.

16. Akumulator. Do Baofengów można dokupić nowe/zapasowe akumulatory, można także powiększone, które wydłużają nam czas pracy.

17. Styk akumulatora. Te blaszki łączą się ze stykami w podstawce - ładowarce.

18. Przycisk uwalniania akumulatora. Naciskamy aby wypiąć i zmienić akumulator.


Na dzisiaj tyle niestety. Ciąg dalszy nastąpi...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Tagi:
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

sob 12 mar 2022, 00:33

Czy mógłbyś rozwinąć: "Oczywiście nadawanie na antenie większej mocy jest niezgodne z prawem" bo nie bardzo rozumiem co masz na myśli.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2579
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 12 mar 2022, 08:14

Bez licencji i papierów. Takie małe pierdziki mają mieć zintegrowaną antenę i moc 0,5W aby były legalnie wykorzystane.
Obrazek
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

sob 12 mar 2022, 11:53

Dokladnie tak, jak pisze przedpiszca: radyjka PMR musza miec maksymalna moc transmitowana nie wieksza niz 500mW oraz zintegrowana antene.

Oznacza to, ze uzywanie roznorakich Baofengow na nielicencjonowanym pasmie PMR jest nielegalne. Z kolei uzywanie ich na pasmach licencjonowanych wymaga... no coz... licencji wymaga.

Praca poza pasmami jest rowniez daleka od legalnosci.

Oczywiscie w przypadku SHTF bedziemy mieli gleboko w D wszelakie aspekty legalnosci. Poki jednak tak sie nie stalo, zabawa tymi radyjkami legalna nie jest i w razie namierzenia (chociaz nie slyszalem jeszcze, zeby UKE chcialo ruszyc zad i pilnowac takich rzeczy) moze oznaczac nieprzyjemnosci.

A tak wogole... @1411 - nie prosciej bylo dac link do nanuala od tego Bao? Masa tego po sieci jest. Placi Ci ktos od wiersza tekstu? 😁
Ostatnio zmieniony ndz 13 mar 2022, 14:01 przez Pietrow, łącznie zmieniany 1 raz.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2579
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 12 mar 2022, 11:57

Czyli dobrze pamiętałem. Oczywiście zakup i nasłuch nie łamie prawa. Chyba że słuchamy służb (co nielegalne nie jest), a treść ich rozmów rozpowszechniamy dalej - to jest karalne.
A w sytuacji GWWW te problemy raczej będą pomijalne. W zależności od skali.

@Pietrow, prościej i szybciej ale jakoś mnie poniosło...
Obrazek
Ramzan Szimanow
Posty: 1861
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

ndz 13 mar 2022, 15:54

Osobiście lubię model bf 888s. Prosty, bez bajerów. Programować trzeba go po podłączeniu do komputera co zniechęca do niepotrzebnego grzebania.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2579
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 13 mar 2022, 20:45

C.d. Dzisiaj krótko...

Na klawiaturze numerycznej dostępne są pewne funkcje, które chciałem opisać.

Klawiatura.jpg

1. * SCAN. Naciśnięcie i przytrzymanie przez 2 sekundy, powoduje automatyczne skanowanie częstotliwości lub kanałów. Przy uruchomionym radiu FM, przytrzymanie powoduje wyszukiwanie kolejnych stacji radiowych. Przycisk ten posiada dodatkowe opcje, jednak myślę że dla nowych i całkiem zielonych w obsłudze, to na razie wystarczy.

2. # symbol klucza. Blokuje i odblokowuje klawiaturę numeryczną po 2 sek. przytrzymaniu. W trybie pracy kanałowej ten przycisk zmienia moc nadajnika - proszę mnie poprawić jeśli się mylę, nie korzystam z tego modelu. Wydaje mi się dobrze kojarzę ale...
Tu mała uwaga, chyba wszystkie modele Baofengów mają opcję zmiany mocy z poziomu klawiatury, poprzez wejście do Menu. Są dwie opcje LOW i HIGH. Mały tip, przy zmianie na LOW (przykładowo gdy nie chcemy być zbyt daleko słyszani bo jesteśmy w realiach GWWW), nie należy ustawiać zbyt wysokiego poziomu blokady szumów SQ. Co do zapewnienia jakiegoś, że tryb LOW naprawdę ma sens w tym tanim radiu (w sensie że działa), nie jestem pewny. Nie mam kiedy się tym pobawić, chyba że ktoś próbował bo przyswoiłem jedynie teoretycznie część wiedzy o tych radiotelefonach. Chodzi o jakość samego produktu, czy tryb LOW faktycznie słabiej "sieje" niż HIGH.

3. MENU. Wchodzimy dzięki niemu w ustawienia radiotelefonu, możliwość programowania etc.

4. EXIT. Wyjście z trybu programowania.

5. Strzałki góra i dół. Po naciśnięciu i przytrzymaniu uruchamia się przewijanie w górę i w dół. Naciśnięcie zmienia kierunek skanowania automatycznego w górę lub w dół.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

pn 14 mar 2022, 05:45

No to doszepne, ze w UV-5R nacisniecie klawisza z klawiatury numerycznej (0..9 | * | #) podczas nadawania powoduje wyslanie na fali nosnej odpowiedniego tonu DTMF. Zdaje sie, ze jest to standardowa funkcjonalnosc tego urzadzenia. Pozwala ona na uruchomienie dodatkowych funkcji co madrzejszych przemiennikow radioamatorskich.

Ale na pasma radioamatorskie to z papierami prosze.
Dziekuje.
Ostatnio zmieniony pn 14 mar 2022, 19:59 przez Pietrow, łącznie zmieniany 1 raz.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

pn 14 mar 2022, 12:11

Pietrow pisze:
sob 12 mar 2022, 11:53
Dokladnie tak, jak pisze przedpiszca: radyjka PMR musza miec maksymalna moc transmitowana nie wieksza niz 500mW oraz zintegrowana antene.
To ja mam podchwytliwe (może) pytanie. Możecie wskazać postawę prawną tego na dzień dzisiejszy ? Bo parę zmian chyba było w przepisach i to co było czytelne stało się mniej...
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

pn 14 mar 2022, 19:57

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 070972.pdf

Jesli byla nowelizacja, to ja bardzo przepraszam i prosze o link do znowelizowanego rozporzadzenia.
Dziekuje
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikacja”