Strefy klimatyczne w Polsce

Zestawy ucieczkowe, koncepcje tras, możliwe scenariusze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2594
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 26 paź 2023, 14:23

Czołgiem.
W branży OZE istnieją pewne podpowiedzi, dotyczące doboru paneli fotowoltaicznych, instalacji solarów czy w końcu źródeł ciepła, za pomocą których sprzedawca sprawdza parametry, przykładowo modułów PV.
W przypadku nowych źródeł ciepła, stosuje się podział na strefy klimatyczne, które w uproszczeniu oddają najchłodniejsze temperatury na zewnątrz. Obrazuje to poniższa mapka:

projco2.jpg

Strefa klimatyczna I temp. do -16°C
Strefa klimatyczna II temp. do -18° C
Strefa klimatyczna III temp. do -20°C
Strefa klimatyczna IV temp. do -22°C
Strefa klimatyczna V temp. do -24°C

Mapka pochodzi ze strony https://instsani.pl/technik-inzynierii- ... w-budynku/

Oczywiście nie są to najniższe temperatury dla tych stref, mapka nie obrazuje nam ekstremalnych zjawisk pogodowych.

W przypadku fotowoltaiki , istotne są dwie informacje: obciążenie pokrywą śniegową oraz siła wiatru, napierającego na panele. Istotne ze względu na warunki pogodowe, dobór mocy to odrębna kwestia. Obrazują to dwie poniższe mapki:

PV7.ht31.jpg

Mapka pochodzi ze strony
https://instsani.pl/technik-urzadzen-i- ... le-wybrac/

Jak widać, strefy temperaturowe jak i śniegowe, mniej więcej są do siebie zbliżone. Mapa wiatrowa natomiast ukazuje nam, w których częściach kraju z jaką siłą wieją wiatry. Dodam, że dla Strefy 3 należy mimo wszystko brać uwagę wystąpienia wiatru halnego, co zwykle sprzedawca powinien wziąć pod uwagę i dobrać mocniejsze konstrukcje.

Temat zakwitł jakoś w mojej głowie przy okazji grzebania po sieci w temacie pogody. Zacząłem się zastanawiać skąd pochodzą dane, trochę (niewiele) szukałem i wpadłem na grafiki prezentujące mapy do kupienia jako pomoce naukowe do szkół... Pamiętacie atlasy geograficzne w szkołach? Tja, dawniej były takie rzeczy na wyciągnięcie ręki a w życiu dorosłym jakoś się nad tym nie zastanawiamy. Teraz do sedna: ci z Nas, którzy lubią się włóczyć, jeździć po kraju, chodzić pieszo szlakami turystycznymi, zapewne są świadomi warunków mogących wystąpić na terenie naszego kraju, jednak ludzie siedzący bardziej w miejscu, już niekoniecznie. Dodatkowo wydaje mi się że wiedzę należy sobie utrwalać i wracać do starych tematów. Być może planując trasę ewakuacji komuś przydadzą się podobne informacje. Być może ktoś planuje zakup działki i dane podrzucone na mapkach pomogą znaleźć odpowiednie rozwiązanie - przykładowo znam człeka, który wybierał na swoje miejsce zamieszkania rejon z najdłuższym okresem wegetacji, aby móc dłużej uprawiać własne jedzenie w ogródku. Zdecydował się zatem na Nizinę Śląską i okolice Wrocławia oraz Kotliny Sandomierskiej. Więcej o tym możecie ogólnikowo przeczytać tutaj
https://e-ogrodek.pl/okres-wegetacji-a- ... 9-16409125
Lub tutaj
https://zpe.gov.pl/a/przeczytaj/D1HSjTFmV
Być może także komuś się to przyda, bo planuje zainstalować u siebie jakieś rozwiązania OZE, co bądźmy szczerzy, w obecnej sytuacji, są raczej pętlą na szyję niż rozwiązaniem ekonomicznym - mówię tutaj o nowych instalacjach, na nowych zasadach.

Na koniec podrzucam grafiki czterech map Polski, prezentujących UŚREDNIONE: ilość rocznych opadów w mm w danych rejonach, zakres temperatur stycznia, zakres temperatur lipca oraz właśnie, wspomniana wyżej długość okresu wegetacyjnego.

Mapy-klimatyczne-Polski-enero.jpg
Mapy-klimatyczne-Polski-lluvia.jpg
Mapy-klimatyczne-Polski-junio.jpg
Mapy-klimatyczne-Polski-vege.jpg

Mapki pochodzą ze strony
https://cezas.krakow.pl/sklep/klimat-w-polsce-mapa/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądź przygotowany!”