Nadmanganian potasu

Proste i skuteczne doświadczenia chemiczne do wykorzystania w razie W
Tomn126
Posty: 30
Rejestracja: ndz 17 gru 2023, 14:08
Kontakt:

ndz 24 mar 2024, 16:14

Cześć. Przeczytałem właśnie wątek ale nie do końca wiem jak użyć kalium w razie W. Załóżmy, że tabletka ma 100mg.
Jak można ja wykorzystać?

Scenariusz:
1. Oczyszczenie rany - zakladam, ze zeskrobujac tabletke aby uzyskac fioletowy kolor.
2. Uzdtatnianie wody - tutaj widzę największe ryzyko. Jak zrobić aby nie pogorszyć sytuacji.
3. Rozpalenie ognia - zakladam, ze w sytuacji ostatecznej, jezli calkowicie nie mamy pomyslu. Wtedy krzesiwo na skruszoną tabletkę?
4. Cos jeszcze?

Zastanawiam się również jak sie ma porównanie jodyny do kalium jeżeli chodzi o uzdatnianie wody.
(Chemia powinna byc zastosowana na koncu. Jezeli sie da trzeba szukac czystej wody, przefiltrowac, uzyc filtra, zagotowac ale zawsze moze byc brak mozliwosci np tylko kaluza w miescie i brak mozliwosci gotowania/filtrowania).

Tagi:
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2591
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 24 mar 2024, 18:58

Na pewno tabletki nie wykorzystasz w całości, chyba że chcesz walczyć z grzybicą paznokci u stóp. Wtedy jedna tabletka na miskę z wodą, w której będziesz moczył stopy. Nomen omen, roztwór pozostawi na skórze brązowy kolor, który zmyjemy wodą z mydłem,natomiast z paznokci nie zmyjemy... Będą brązowe przez dłuższy czas. Kolejne prysznice i mycie się, w końcu sprawi że kolor naturalny zacznie wracać. W sytuacji kryzysowej to żaden problem.
Niestety, proporcje jak napisałem, trzeba samemu przetestować i inspirować się opisem. Zacytowałem też feagment "ulotki" o dawkowaniu w której odpowiedzi na pierwszej stronie tematu.

Zaszkodzić sobie nie zaszkodzimy. Bardziej szkodliwie wypada jodyna wspomniana przez Ciebie. Tak mi się wydaje, ze względu na wchłanianie ją przez tarczycę. Jodyna ma jeszcze to do siebie, że tak długo nam nie poleży zmagazynowana. Ani jodyna, roztwór spirytusowy, ani płyn Lugola, roztwór wodny. Nie wiem jak jod w kryształach, a nabyć można ale nie próbowałem z tym.

Rozpalanie ognia z użyciem gliceryny. Kropla dwie gliceryny na nadmanganian potasu i zaczyna się tlić. Krzesiwo czyli iskry, nie pomogą.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia”