Nadmanganian potasu

Proste i skuteczne doświadczenia chemiczne do wykorzystania w razie W
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 19 lip 2019, 14:28

Nadmanganian potasu, sól potasowa kwasu nadmanganowego (KMnO4) to dawniej dość popularna substancja nieorganiczna, na którą warto zwrócić swoją uwagę w przygotowaniach. Składa się na to kilka powodów. Po pierwsze, łatwo go dostać w aptece lub jeśli lokalna apteka nie posiada (lub nawet nie zna, co przytrafiło mi się razu pewnego!) na internecie z powodzeniem znajdziemy. Po drugie jest to bardzo tanie. Po trzecie jest to substancja bardzo wydajna i jedna tabletka (wielkości tabletki Micropur do oczyszczania wody) wystarczy nam na kilkadziesiąt lub i kilkaset litrów wody do oczyszczenia :!: Po czwarte ma szerokie zastosowanie, od oczyszczania wody czyli właściwości bakterio i grzybobójcze, po rozpalanie ognia. Po piąte nie jest substancją higroskopijną a więc ewentualna wilgoć nie zaszkodzi naszym zapasom a dodatkowo jest bardzo trwały a więc przetrwa długo w dobrej formie, zachowując swoje właściwości.

Czas na eksperymenta! :D
Mieszanki.jpg
Od prawej do lewej mieszanki z różnym stężeniem nadmanganianu. Pierwsza od prawej może posłużyć oczyszczeniu wody, płukaniu jamy ustnej, kąpieli noworodków przy problemach skórnych. Druga oczyści bardziej zanieczyszczoną wodę, np taką z leśnej kałuży gdzie zwierzaki zostawiają swoje odchody, pomoże walczyć z owrzodzeniami, posłuży do przemywania ran. Ostatni najmocniejszy roztwór sprawdzi się w każdym z powyższych przypadków ze zwiększoną mocą. Usunie też problem grzybicy stóp. Podsumowując im stężenie większe, tym efekt mocniejszy ale nie zawsze jest to wskazane. Wszystko z głową. Stężenie roztworów kontrolujemy poprzez zeskrobywanie tabletki i stopniowe dodawanie substancji do wody. Mieszamy i obserwujemy zabarwienie. Gdy jest zbyt słaba, dodajemy zeskrobanych drobin. Jeśli nigdy tego nie robiliście, musicie sami wypróbować bo nic co napiszę nie zastąpi naocznego i własnego doświadczenia.

Nadmanganian potasu użyty do oczyszczania wody nie zmienia jej smaku!
Odpalanie.jpg
Zmieszany z cukrem i skropiony glicerolem (gliceryną) powoduje zapłon. Na zdjęciu widać jedynie żar, nie zdążyłem uchwycić ognia ani dymu ale wierzcie mi że jest a jeśli nie, wypróbujcie sami (do czego zresztą namawiam). No tak ale po co komu glicerol w domu i czy awaryjnie go znajdziemy? Nie wiem. Sam posiadam i wiem że niektórzy ludzie zajmujący się domową produkcją kosmetyków również posiadają go na stanie. Nie jest drogi. Spróbowałem także skropić glikolem z bazy nikotynowej do e-papierosów i choć zadymiło się, efekt nie był wystarczająco dobry aby odpalić cokolwiek. Tak więc czy liquid do e-fajki pomoże nie mam pewności. To może zależeć od jakości czy stężenia glikolu. Niektóre bazy są na glicerolu i zapewne te dadzą lepsze efekty. Można próbować.
Odpalanie ognia za pomocą doświadczenia jakie opisałem powyżej ma sens w trudnych warunkach. Jeśli mamy jakąś amunicję możemy ją rozebrać i użyć prochu zamiast się bawić. Jeśli mamy.
Zjawisko jest wykorzystywane jako inicjator odpalający termit.

W połączeniu z wodą utlenioną wytwarza tlen. Także silnie podgrzany uwolni atomy tlenu.

W reakcji z kwasem solnym wytworzy chlor. Nie wiem czy jest to komu potrzebne do szczęścia, wszak chlor znajdziemy w wybielaczu, możemy go wytworzyć podczas elektrolizy ale po co? Sam nadmanganian zastąpi nam chlor który potrzebujemy jedynie do oczyszczania wody. Zaznaczam jednak dla porządku.

Zabawy z odpalaniem mieszanek lub barwieniem wody mogą być doskonałym tematem do spędzenia czasu i zajęcia czymś dzieci. Tym bardziej że w zależności od kwasowości czy zasadowości wody, nadmanganian da nam różne kolory (w wodzie z sodą oczyszczoną powinien nam wyjść kolor zielony). Ale uwaga! Plamy na ubraniach ciężko się spierają lub wcale tak więc trzeba być uważnym.

Więcej możecie poszukać sami w temacie. Najważniejsze zalety wymieniłem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Tagi:
Romeo

pt 19 lip 2019, 15:30

Niektórym paniom w aptece nic nie mówi nadmanganian potasu ale jak powiemy np kalik do kąpieli dla dziecka to juz wiedza
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 19 lip 2019, 16:16

Niestety, wszystko się degeneruje he he. Najmocniej mnie denerwowało szukanie pigmentu - pigmentum castellani na ropiejące rany. Żadna farmaceutka nie wiedziała co to a przecież nie tak dawno był na porządku dziennym. Dobrze że podałeś nazwę, sam nie wiedziałem jak to w nowomowie się zwie.
Obrazek
Romeo

pt 19 lip 2019, 16:57

Wszyscy mówią kalik i wiadomo o co chodzi ,nam tez tak pielegniarka położna powiedziała .
Kalium hypermanganicum Galena ,Substancją czynną jest: nadmanganian potasu (Kalii permanganas).
kalik.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 19 lip 2019, 22:36

No tak, oryginalne opakowanie którego nie mam i zapomniałem o nazwie kalium. Zresztą ostatnio położna również użyła nazwy nadmanganian potasu to i nie skojarzyłem. Dzięki za fotkę.
Obrazek
Romeo

sob 20 lip 2019, 00:37

no spoko a dla nas położna powiedziała kalik a ja potem wziąłem ten pojemnik do ręki i przeczytałem że to nadmanganian i mówię do zonki no tak wszystko jasne ,tylko pamietam ta jedna tabletka kurde rozpuszczała się w wodzie parę godzin ,chyba lepiej ja rozkruszyć ...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 20 lip 2019, 05:45

Tak, ze względu na higroskopijność szybsze efekty daje rozkruszenie tabletki. Z tym że jedna tabletka jest na powiedzmy zbiornik. Do litra wody wystarczy jak napisałem, zeskrobać trochę okruchów aby uzyskać odpowiednią mieszankę.
Obrazek
Romeo

sob 20 lip 2019, 10:54

No własnie ja bym sobie z checią przygotował gotowy rozwór tylko jak to jest z tym dozowaniem tego do wody .
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 20 lip 2019, 11:26

"Stosować świeżo przygotowane roztwory wodne o stężeniu od 0,02% do 0,1%. Roztwory o wyższym stężeniu (do 1%) można stosować tylko na skórę. Do przemywania skóry, ropiejących ran i owrzodzeń: w szklance wody rozpuścić nie więcej niż kilkanaście kryształków substancji (roztwór purpurowy). Do płukania jamy ustnej i gardła: w szklance wody rozpuścić nie więcej niż kilka kryształków substancji (roztwór lekko różowy). Nie połykać roztworu."

Cytat pochodzi z https://www.medme.pl/leki/potasu-nadman ... 11004.html

Mowa o kryształkach a więc mniej więcej wielkości kryształów gruboziarnistej soli. Ale to nie reguła z wielkością. Trzeba na własną rękę obadać.

Poglądowo stosunek kryształków do tabletki:
Wielkosc.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Bushido
Posty: 17
Rejestracja: wt 24 mar 2020, 15:09
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

pn 30 mar 2020, 19:57

Wow! Wiedza na tym forum również pozwala zostać Alchemikiem ;) mam nadmanganian w proszku (kupiony w aptece - sprzedawany w saszetkach)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia”