Skaner Odbiornik RTL-SDR v3 R820T2 0.5-1700MHz

O łączności na falach eteru
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 06 wrz 2019, 10:50

Zamówiłem właśnie takie urządzenie. Mały pendrive wizualnie. Dane techniczne:
skaner częstotliwości typu RTL-SDR USB DVB-T z chipsetem RTL2832U + R820T2 wersja v3

Odbiornik posiada wejście antenowe SMA (żeńskie) do którego dokładam przejściówke SMA (męską) która umożwliwi podłączenie większej ilości anten dostępnych na rynku.

Odbiornik umożliwia odbiór metodą Direct Sampling bez modyfikacji odbiornika (wystarczy tylko przełączyć jego tryb pracy w programie) i możemy słuchać od 500kHz do 24MHz.
W standardowym trybie odbiornik pokrywa całe pasmo VHF i UHF (24-1750MHz)

Tuner nadaje się do odbierania telewizji , radia analogowego, sygnału ADS-B / ACARS z samolotów, satelitów NOAA, polskiej Policji, straży pożarnej, pogotowia, taxi, straży miejskich, PKP, ochrony, firm budowlanych oraz pasma PMR i CB.

Odbiornik jest kompatybilny z oprogramowaniem do obsługi SDR czyli np.
SDR# dla windowsa
HDSDR
WEBSDR
SDRTouch na androidzie
GNURadio
Gqrx SDR dla linuxa
Pomoc w ogarnięciu tego w praktyce mile widziana :)

Dzięki temu urządzeniu będę mógł prowadzić nasłuch poprzez laptopa lub tablet/smerfon. Do szczęścia potrzebne złącze USB OTG (czyli przejściówka na mini USB na urządzenia z Androidem - posiadam) oraz antena z odpowiednią końcówką męską bądź żeńska SMA - posiadam dzięki Goofiemu antenę z magnesem na dach auta w paśmie 2 metry i prawodpodobnie 433MHz. Tyle hardware, software muszę dopiero obadać i zobaczymy co dalej. Z tego co mówił Wyngosh, będzie można nawet pobierać zdjęcia satelitarne (pogodowe), choć trzeba będzie je jeszcze zdekodować zapewne. Tyle o tym skanerze ode mnie. Resztę mam nadzieję się nauczyć "niebawem".

Urządzenie dotarło szczęśliwie do rąk moich. Dodaję fotkę i to tyle na dzisiaj. Gdybym wziął ze sobą antenę to bym już próbował przetestować a tak muszę czekać :/
Tuner.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Romeo

sob 07 wrz 2019, 11:10

ciekawy sprzet ,daj znac jak będzie ci chodził ,jakieś zdjęcia byś wrzucił jak to działa i jak podłączyłeś ...
softnet
Posty: 44
Rejestracja: pt 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

sob 07 wrz 2019, 12:17

Miałem kiedyś podobny skaner. Konfiguracja była banalnie prosta. Do czasu. Otóż urządzenie to potrzebowało starego sterownika dostarczanego razem z Windows. Gdy udało mi się wreszcie zmusić Windows do podmiany sterownika, to po jakimś czasie Windows sam podmienił mi na najnowszy.

No więc z ciężkim sercem zwróciłem go sprzedawcy.

Było to jakieś 3-4 lata temu. Myślę - a raczej mam nadzieję, że do tego czasu problem ten został rozwiązany?
Na razie mam ważniejsze wydatki, więc muszę się wstrzymać z zakupem tego urządzenia.
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus
Awatar użytkownika
Rapttus
Posty: 197
Rejestracja: śr 19 wrz 2018, 15:02
Lokalizacja: Rzeszów Jasło
Kontakt:

sob 07 wrz 2019, 22:22

Świetne urządzenie, Opisz proszę jak Ci z nim idzie i co za jego pomocą udało się uzyskać i jak (zdjęcia pogodowe).
Jakie oporogramowanie było najlepsze itp
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 09 wrz 2019, 06:49

W tym tygodniu dostanę przesyłkę i podam więcej szczegółów. Z Windowsem nie będę się raczej bawił, stawiam na Linux i Android a jak to wyjdzie w praktyce, opiszę. Problem o którym piszesz softnet jest wg mnie typowy dla współczesnej technologii - uszczęśliwianie na siłę. Mam nadzieję że uda mi się na powyżej podanych systemach uniknąć tego typu sensacji. Czas pokaże...
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 17 wrz 2019, 10:33

Do zdjęć z satelity potrzeba tylko programu który pokazuje co i gdzie o której godzinie przeleci. Do tego używałem Orbitrona. Ustawia się częstotliwość satelity i jak nadleci zaczyna się nagrywać audio do pliku (specyficzne cykanie) Później ten plik audio wrzuca się do WXtoIMG i otrzymuje się jpg z aktualnym zdjęciem z kosmosu. Istnieją też satelity komunikacyjne przez które rozmawiają krótkofalarze i inne do różnych zadań z których można pobrać telemetrię jak kogoś ciekawią parametry satelity. Ciekawe są jeszcze wiadomości wysyłane z samolotów ACARS i ADS-B z informacją o położeniu samolotu itd. Można mieć "radar"
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 20 wrz 2019, 07:07

Sprzęt.jpg
A więc w komplecie sam odbiornik, przejściówki (adaptery), antena oraz kabelek USB OTG. Parametrów anteny niestety nie znam, adaptery to SMA męsko żeńskie i męsko męskie (nie udało mi się znaleźć jednego adaptera męsko męskiego pasującego do moich żeńskich gniazd SMA w antenie i skanerze). Urządzenie zostało odpalone na trzech platformach i działa :) Powierzchowny kontakt z ustawieniami nasuwa następujące wnioski:

1. Windows
Program odpowiedzialny za obsługę urządzenia to SDRsharp/SDR#. Przy pobraniu z odpowiedniej strony dostajemy pakiet oprogramowania wraz z sterownikami oraz plikiem dll koniecznym dla funkcjonowania całości. Początkowo oprogramowanie mnie denerwowało (z mojej niewiedzy) ale udało się je opanować i odbiór radia był możliwy. Działa całkiem nieźle.

2. Linuks
Program odpowiedzialny to gqrx SDR. Trochę zachodu wymaga zarówno instalacja jak i dopasowanie wszystkiego, w zależności od wersji Linuksa jaką posiadamy (musiałem także modyfikować system aby mieć możliwość edycji i otwierania plików jako administrator gdyż w nowych wydaniach Ubuntu - z którego korzystam - nie jest to opcja dostępna. Pracuję na edycji Disco Dingo 19.04). Czasu na dopasowanie wszystkiego straciłem sporo i efekt końcowy jest połowicznym sukcesem. Program jest mało intuicyjny i dla nowego użytkownika stwarza więcej problemów niż by się chciało. Jednak jestem uparty i będę drążył. Na pewno mam problem z uzyskaniem dostępu do KF i chyba rozwiązanie leży przede mną w pdfie wyjaśniającym. Zasiądę do tego gdy czas pozwoli.

3. Android
Najszybsza instalacja i nasłuch w przeciągu minuty, dwóch. Wymagane aplikacje to darmowy RFAnalyzer oraz SDR driver. Sterownik pochodzi od wydawcy który udostępnił także płatną wersję apki do nasłuchu jednak wstępnie zapoznałem się z darmową aby przetestować możliwości i sprawdzić działanie. Tutaj wszystko zadziałało bardzo szybko. Po podłączeniu urządzenia RTL SDR telefon zapytał czy odpalić za pomocą sterownika SDR i wskoczył RFAnalyzer na którym szybko i dość intuicyjnie udało się serfować.

Zrzut ekranu telefonu z odpalonym RFAnalyzer. Wizualnie programy z Windowsa i Linuksa są podobne z tym że linuksowy ma więcej opcji "na wierzchu".
RFAnalyzer.jpg

Cała moja zabawa nie była by możliwa gdyby nie zdalna pomoc kolegi Wyngoshaelektrycznego, który via Telegram instruował mnie, ciemna masę w tym temacie, co gdzie i jak rozwiązać. Dziękuję jeszcze raz za pomoc. Zaraziłeś mnie radiem lata temu i teraz ponosisz koszta uczenia mnie hłe hłe.
Więcej doświadczeń opiszę znacznie później, gdy już zmniejszy się ilość zadań wokół domu.

Instrukcje dotyczące instalacji i użytkowania na różnych systemach dostępne pod adresem https://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-quick-start-guide/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 24 wrz 2019, 07:46

Na androidzie można jeszcze oglądać telewizję DVB-T i odbierać cyfrowe radio DAB+
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 10 lut 2020, 12:15

Mało czasu na nasłuch i zabawy tunerem, ale jako że temat się przeplata w rozmowach poza forum (co mam nadzieję za jakiś czas zaowocuje czymś konkretnym) i w związku z tym kilka filmików o łączności się pojawiło. Dorzucam zatem materiał Odbiornik szerokopasmowy z tunera DVB-T 25MHz-1700MHz (RTL2832 R820T RTL-SDR) gdzie podane są dodatkowe wyjaśnienia dotyczące urządzenia.


P.S. Dzisiaj na moim Baofengu UV-B6 wyłapałem satelitę NOAA 17. Oczywiście same szumy, nie mam jeszcze oprogramowania do odkodowania sygnału. Ale zabawa fajna.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 10 wrz 2020, 08:53

Zabieram tuner na zlot. Będzie można zapoznać się z działaniem na telefonie typu smerfon.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikacja”