Piecyk z kociołka

Projekty do wykonania samemu
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 14 lis 2021, 18:26

Chociaż przyjęło się, że na forum opisujemy rzeczy które sprawdziliśmy, to mimo wszystko jednak uważam, że jest to dokładny i na pewno ciekawy materiał. Chciałbym przedstawić Wam pomysł wykonania pieca na drewno z cementu i starego dużego garnka. Oczywiście nawet starych acz dobrych garnków nie powinniśmy niszczyć, jednakże ten ma dziurę na spodzie i zamiast takowego wyrzucać, można go wykorzystać. Film trwa 10 minut, a więc tyle co przerwa śniadaniowa.

Zapraszam do oglądania.

https://www.youtube.com/watch?v=0p4hbvNfC5Q

piecyk.jpg

Edit.

Ciekawi mnie czy zamiast cementu nie można by było użyć zaprawy szamotowej. Czy wtedy możliwości cieplne takiego piecyka nie wzrosłyby?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Tagi:
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 14 lis 2021, 18:43

Ktoś mi kiedyś wspominał że pewien zdun murował piece z mieszaniny gliny i potłuczonych/zmielonych starych cegieł. Niestety proporcji nie znam. Można się pokusić o własne eksperymenty. Ponoć zdun owy miał sporo klientów na swoje usługi stawiania piecy.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

ndz 14 lis 2021, 22:50

W podobny sposób w warunkach polowych można mieć ciepłą wodę nawet pod ciśnieniem jak dopływ np z beczki wyżej umieszczonej podłączyć do ogrzewania lub do mycia. Ścianki podwójne pomiędzy nimi woda, dalej grzejnik-wtedy obieg zamknięty, beczka do końcówki prysznica, woda ogrzana sama do góry wędruje.
Niestety taki piec musi pracować pod kontrolą żeby wody nie zagotował, może go wtedy rozerwać.
Widziałem też rozwiązanie w postaci miedzianej rury która owinięta była spiralnie ciasno na piecu, ogrzewała przyczepę kemp. poprzez grzejnik a piec był na zewnątrz ze względów bezpieczeństwa. Coś jak namiastka centralnego ogrzewania...
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kuchenki/paleniska”