Zasilacz duzej mocy

Patenty z energią elektryczną
ODPOWIEDZ
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

śr 29 gru 2021, 21:38

Czesc
Dzis pobawilem sie z dlugo odkladanym projektem zasilacza do sprzetu radiowego. Znaczy - sam zasilacz byl w sluzbie czynnej od dawna, tyle, ze na drutach. Dzis dostal obudowe, wlacznik, bezpiecznik i uklad pomiarowy. Do nowej obudowy przelozylem wentylator. Jest on sterowany temperatura radiatora wewnatrz zasilacza, wiec dopoki nie zasysa sie wiecej mocy - wiatrak sie nie kreci. Potem przyspiesza proporcjonalnie do wzrostu temperatury.

Do zasilania mojego sprzetu uzywam zasilacza 12V / 25A (max) do listew LED. O takiego:
https://drive.google.com/file/d/1E-PTtz ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1F2qif8 ... sp=sharing
Na wiadomym portalu aukcyjnym kosztuje to-to cos kolo 60 PLN. Po drobnej przerobce daje rade, chociaz gdy KFowy TRX jest ustawiony na nadawanie z moca 100W - zasilacz z lekka nie wydala. Ale... Ja nie pracuje z takimi mocami, wiec malo mnie to boli.

Z zasilacza zdjalem gorna czesc obudowy i wsadzilem go do plastikowej obudowy Z15 (koszt okolo 18 PLN)
https://drive.google.com/file/d/1F3VBHs ... sp=sharing
Na tylnej sciance obudowy widacprzymocowany bocznik do pomiaru poboru pradu, zaciski do podlaczania odbiornikow oraz kratke oslaniajaca wylot powietrza z wymuszonej wentylacji.
A tu z lekka pokablowane wnetrznosci:
https://drive.google.com/file/d/1EpH6So ... sp=sharing
Przy okazji - po rawej stronie na zdjeciu widac dwa brazowe kondensatory. To jest przerobka fabrycznego zasilacza. Oryginalnie byl tam jeden kondensator 1000uF / 16V. Bylo tez miejsce na drugi kondensator - nawet pobielone otwory byly w plytce. Wyrwalem tego "malucha" i na jego miejsce wsadzilem dwie sztuki 10000uF / 16V. Te kondensatory filtruja tetnienia napiecia na wyjsciu zasilacza. Diody LED nie maja tu wielkich wymagan, ale TRXy lubia "gladkie" zasilanie. Zwiekszenie pojemnosci filtrujacej 20x dalo rade. Pracujacy z tego zasilacza TRX nie ma "brumienia" ani na odsluchu ani na zmodulowanym sygnale transmitowanym.
Z przodu wyprowadzilem dodatkowe zaciski do zasilania "czegos".
Te zaciski to niestety "szkoda calkowita". Bede musial poszukac porzadniejszych i je wymienic. I to szybko.

Moje dwa domowe TRXy pracujace razem z tego zasilacza (tylko odbior).
https://drive.google.com/file/d/1ETKNGA ... sp=sharing
A tu wskazanie amperomierza i woltomierza w chwili, gdy KFowy Yaesu nadaje 60W w pustej nosnej w AM.
https://drive.google.com/file/d/1EODVYj ... sp=sharing

Zapewne rzuca sie w oczy napiecie wyjsciowe - wyzsze od 12V. Coz, obydwa moje TRXy potrafia pracowac w samochodzie, a tam w instalacji przy pracujacym alternatorze jest przeciez wiecej niz to 12V. Na zmiane napiecia wyjsciowego w niewielkim zakresie pozwala pomaranczowy potencjometr po prawej stronie od terminali do przylaczania przewodow. Widac go troche na pierwszym zdjeciu - ponizej zielonego swiatelka odbijajacego sie od blach fabrycznej obudowy zasilacza.

Calosc tego projektu kosztowala jakies 150-160 PLN plus troche pracy. Mysle, ze powstal z tego dosc przyzwoity zasilacz. Na te pelne 25A to ja absolutnie nie licze, ale tak do 16-18A powinno sie dac dojsc. Pytanie, jak dlugo to-to popracuje pod takim obciazeniem. Odpowiedz przyjdzie z czasem.

A teraz cytujac Krolika Bugs'a: "That's all, folks!"
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika”