Medycyna pola walki

Współczesne podejście do tematu zdrowia
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 12 kwie 2022, 07:05

Znalazłem rozmowę z naszą doktor, panią kapitan Magdaleną Kozak. Warto posłuchać. A że u nas niektórzy mieli styczność z tenatem postu, to może jakieś ciekawe historie wpadną na forum
https://youtu.be/0D5_fL9cQ3M
Obrazek
West_End
Posty: 261
Rejestracja: pt 18 lut 2022, 21:11
Kontakt:

wt 12 kwie 2022, 10:20

✌️ Mnie szczególnie interesuje to o czym mówi ratownik na innym filmie a dotyczy wyznaczania punktu wkłucia igły przy odbarczaniu odmy. Jednej z 3 przyczyn szybkich zgonów rannych-wykrwawienie, uduszenie, odma. Podobno rangersi wyznaczają punkt przykładając rozwartą dłoń w osi ciała, kciuk na koniec klaty pod brodą w dołek i na linii palców jest 2 przestrzeń międzyżebrowa 😬 coś ktoś wie? Samo oznaczenie standardowa metoda niby proste ale u osoby chudej natomiast przytyty gościu czy kobieta to już za chiny nie idzie wymacać.
Awatar użytkownika
PREPPERS_13
Posty: 355
Rejestracja: pt 09 kwie 2021, 09:27
Kontakt:

śr 11 paź 2023, 12:30

Medycyna Pola walki to bardzo wazny temat nawet dla osób które nie są w służbach.
Patrząc na ukraine i co tam się działo z cywilami uważam,że każda osoba która się przygotowuje powinna znać podstawy. Najlepiej zrobić kurs KPP + TCCC i akutalizować co roku posiadaną wiedzę.
Dla osób które nie mogą sobie na to pozwolić to zostaje tylko internet/książki.
Tutaj z pomocą przychodzą nam Polskie slużby które wrzucają materiały szkoleniowe dla żołnierzy,my jako cywile możemy na tym skorzystać i przyswajać wiedze. :)
Materiały szkoleniowe dla WOT z medycyny Pola walki
https://wckmed.wp.mil.pl/pl/pages/kursy ... 0-05-06-g/
A tutaj filmy z przykładowymi zastosowaniami:
https://wckmed.wp.mil.pl/pl/pages/pozos ... koleniowe/
TheHorde
Posty: 31
Rejestracja: pn 06 mar 2023, 20:25
Kontakt:

sob 14 paź 2023, 21:23

West_End pisze:
wt 12 kwie 2022, 10:20
✌️ Mnie szczególnie interesuje to o czym mówi ratownik na innym filmie a dotyczy wyznaczania punktu wkłucia igły przy odbarczaniu odmy. Jednej z 3 przyczyn szybkich zgonów rannych-wykrwawienie, uduszenie, odma. Podobno rangersi wyznaczają punkt przykładając rozwartą dłoń w osi ciała, kciuk na koniec klaty pod brodą w dołek i na linii palców jest 2 przestrzeń międzyżebrowa 😬 coś ktoś wie? Samo oznaczenie standardowa metoda niby proste ale u osoby chudej natomiast przytyty gościu czy kobieta to już za chiny nie idzie wymacać.
Ja z kolei, spotkałem się z opinią, że nie ważne gdzie zajebiesz igłę. Byle pomiędzy 2-3 żebrem. Napewno zweryfikuję to stwierdzenie jeszcze raz, przy odnawianiu TC3, w niedługim czasie. Więc prosiłbym, żeby nie sugerować się tym, a jedynie potraktować jako ciekawostkę.

Warto także, rozszerzyć wiedzę o podstawową medycynę zwierząt, skoro mamy być przygotowani. Ja zaczynam od FEN K9, bo potrzebuję do obsługi swojego psa, natomiast ktoś bardziej ambitny mógłby się pokusić o zabezpieczenie np zwierząt hodowlanych. To takie luźne przemyślenia.

Co do głównego tematu - mieliśmy już w Polsce zdarzenia z bronią palną, czy wypadki z urwanymi kończynami, i tam zagadnienia TC3 robią robotę. Must have według mnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Medycyna”