Właściwości lecznicze przypraw

Wiedza pokoleń związana z ziołami bądź technikami dawnymi
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2594
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 14 lut 2024, 17:34

Jałowiec - kolejna przyprawa nieoczywista, gdyż nie posypujemy nią kanapek ani nie dodajemy do zupy. Natomiast jeśli sami przerabiamy mięso na kiełbasę czy inne dobra, kulki jałowca powinny być już dobrze znany. Jałowiec ma tę moc skubany, że działa antyseptycznie w naszym przewodzie pokarmowym. Zatrzymuje procesy gnilne w jelitach. Można napar z rozbitych rękojeścią noża (przecież każdy z nas ma tylko wielki wypaśny nóż do robienia nim wszystkiego :lol: ) owoców zrobić napar przy chorobach dróg oddechowy, również zadziała oczyszczająco. Podobnie działa jak dodatek do własnych kiełbas czy konserw/weków mięsnych. Ostatnio walcząc z tą cholerną flegmą z zatok rozgryzałem sobie o dwa ziarenka i popijałem wodą, na bóle jelit spowodowane przełknięciem ściekającej flegmy. Bywa i tak. Herbatka - napar również dobre i działające. Niestety, nie dla kobiet w ciąży.
I tradycyjnie dr Różański:
https://rozanski.li/482/juniperus-commu ... pospolity/

Juniperus communis L. – jałowiec pospolity
Jałowiec pospolity (ang. Juniper Berries, niem. Echter Wacholder) – Juniperus communis L. jest krzewem dorastającym do 6 m wys. Czasem ma formę drzewka. Zaliczany do rodziny cyprysowatych – Cupressaceae. owocem jest szyszkojagoda. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Szyszkojagody jałowca – Fructus Juniperi zawierają około 1,5% olejku eterycznego (zależnie od terminu zbioru i sposobu suszenia oraz przechowywania zawartość olejku waha się w szerokich granicach: 0,2-3,5%). Obok olejku surowiec zawiera cukry (glukoza, fruktoza), kwas glukuronowy, żywice (do 10%), kwas L-askorbinowy (witamina C), katechiny, proantocyjanidyny, kwasy tłuszczowe (laurowy, palmowy, olejowy, linolenowy), fitosterole (kampesterol, beta-sitosterol), kwas taninowy i galusowy, kwasy diterpenowe (myrceocommunic acid, cis- i trans-communic acid, torulosic acid, isopimaric acid, sandaracopimaric acid), flawonoidy (rutyna, izokwercytryna).

Olejek eteryczny złożony jest w 58% z monoterpenów (alfa-pinen, mircen, sabinen). Olejek zawiera limonen, p-cymen, gamma-terpinen, beta-pinen, alfa-tujen, kamfen, 1,4-cineol, terpinen-4-ol. Spośród seskwiterpenów w olejku występują (kariofilen, kadinen i elemen).

Wyciągi wodne, wodno-alkoholowe i olejowe z jałowca, owoc jałowca sproszkowany tuz przed spożyciem oraz sam olejek jałowcowy działają antyseptycznie i odkażająco w przewodzie pokarmowym. Odkażają drogi żółciowe. Pobudzają wydzielanie żółci. Wpływają rozkurczowo na mięśnie gładkie, pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych. Wzmagają wydzielanie śliny i kwasu mlekowego. Przetwory bogate w olejek rozszerzają tchawice i oskrzela, pobudzają wentylację płuc, upłynniają śluzową wydzielinę w drogach oddechowych. Lotne składniki jałowca wydalane są z powietrzem wydychanym i również hamują rozwój bakterii i drożdżaków w układzie oddechowym. Jałowiec znosi wzdęcia, hamuje procesy gnilne i fermentacyjne w jelitach. Reguluje wypróżnienia. Zwiększa ukrwienie jelit i narządów miednicy mniejszej. Pobudza krążenie krwi, nasila skurcze mięśnia sercowego. Preparaty z jałowca wzmagają wydzielanie moczu, a wraz z nim metabolitów azotowych i chlorku sodu. Działanie diuretyczne przeciwobrzękowe może być pomocne w leczeniu niewydolności krążenia i przy otyłości.

Olejek wcierany w skórę działa odkażająco, pobudzająco na resorpcję wysięków zapalnych, rozgrzewająco i przeciwbólowo.

Jałowiec jest wykorzystywany w leczeniu skąpomoczu, kamicy moczowej, kamicy żółciowej, zaburzeń trawiennych, otyłości, zapalenia oskrzeli, kataru, zapalenia zatok, przeziębienia, chorób reumatycznych, przewlekłych chorób skóry na tle zaburzeń metabolicznych.

Owoce jałowca świeżo utłuczone w moździerzu to doskonała przyprawa do mięs i zup. Wykorzystywany w wędliniarstwie oraz przy produkcji wódek i nalewek. Olejek ma znaczenie dla przemysłu perfumeryjnego. Świeże owoce i olejek jałowcowy mają właściwości antypasożytnicze w przewodzie pokarmowym. Mogą być użyte w leczeniu włosogłówki, lambliozy i chorób pierwotniakowych (podawać na czczo).

Owoce jałowca są zasobne w fitoncydy, czyli substancje alternatywne dla antybiotyków i sulfonamidów, o silnej aktywności antybakteryjnej, przeciwgrzybowej i pierwotniakobójczej. Działają również na duże wirusy.

Olejek jałowcowy naturalny – Oleum Juniperi można zażywać 2-3 razy dziennie po 4 krople. Dobrze jest go spożywać w mleku z miodem, na miodzie lub soku. Przy utrudnionym oddychaniu w nieżycie dróg oddechowych doustnie, ponadto w inhalacjach.

Oleum cadinum (dziegieć jałowcowy) to środek bogaty w gwajakol, krezol, fenol, pirokatechinę i inne związki fenolowe. Posiada silne właściwości odkażające, antyproliferacyjne (przy łuszczycy), przeciwzapalne i redukujące. Niszczy pasożyty. Stosowany w leczeniu wielu chorób skóry, np. łupieżu, łuszczycy, liszajów, wyprysków, czyraków.

Zgodnie z Farmakopeą Europejską 5 pseudo-owoc jałowca - Iuniperi Psedo-fructus powinien zawierać przynajmniej 10 ml x kg-1 olejku eterycznego.

Skład ilościowy olejku jałowcowego": alfa-pinen 30-40%, sabinen 13-29%, mircen 7-18%, limonen 2,7-11%, terpinen-4-ol 0,5-12%. Owoce zawierają około 30% cukru.

Farmakopea Polska VI wymaga, aby Fructus Juniperi zawierało nie mniej niż 1% olejku; strata masy po suszeniu nie większa niż 18%; popiołu nie więcej niż 5%. Wg Farmakopei Polskiej jest to środek moczopędny. Dawkowanie: doustnie w naparach: jednorazowa dawka 1-2 g; dobowo 2-5 g.

W dawnych czasach owoce jałowca często zbierano wraz z wierzchołkami pędów i taki mieszany surowiec parzono. Jałowiec uważano w dawnej medycynie za środek pobudzający apetyt i trawienie, przyśpieszający przemianę materii, moczopędny, podniecający i czyszczący krew. Polecano jałowiec do leczenia kamicy moczowej, bolącej wątroby, wzdęć, puchliny wodnej i niewydolności żołądka.

Jałowca nie stosować u kobiet w ciąży, u osób z ostrą niewydolnością nerek. Nie zażywać w czasie laktacji, bowiem składniki jałowca przechodzą do mleka i będą działały na niemowlęta wiatropędnie oraz żółciopędnie, co może wywoływać dolegliwości trawienne i ból brzuszka.

Jałowiec pobudza miesiączkowanie.

Tuż przed zalaniem alkoholem, oliwką, wodą lub mlekiem owoce jałowca rozdrobnić. Napar z 1 łyżki owoców na 1 szklankę wrzącego mleka lub wody pić 2-4 razy dziennie po 100 ml. Przy zapaleniu i zakażeniu układu oddechowego dawkować często w małych dawkach, co 2-3 godziny, po 30-50 ml, z miodem lub syropem, np. orkiszowym, z agawy, buraczanym, melasą.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Medycyna naturalna”