Łopian

Wiedza pokoleń związana z ziołami bądź technikami dawnymi
ODPOWIEDZ
Slovian
Posty: 32
Rejestracja: ndz 25 lip 2021, 22:59
Kontakt:

pn 26 lip 2021, 17:11

Witam
To już kolejne ziółko, chyba najlepsze w swoim składzie. Jeżeli ktoś ma w ogrodzie tą roślinę, powinien dziękować matce naturze, że ma go pod ręką (no chyba że sam wychodował :lol: ) Jest to łopian - każdy z nas go zna, ze względu na charakterystyczne rzepy które potrafią się przyklejać do ubrań. Ziele to posiada naprawdę bogatą gamę właściwości leczniczych.

Właściwości:
Liście - leczą rany i siniaki, a także trądzik.
Owoce (rzepy) - działają przeciwbólowo, leczą ból głowy, kości czy zębów.
Korzeń łopianu leczy zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, grypę, obniża temperaturę, leczy zapalenie wątroby typu C, wrzody jelitowe, wszystkie choroby skóry, dnę moczanową i podagrę, choroby nerek, ponoć nawet kamicę nerkową, marskość wątroby, zapalenie stawów, według wielu nawet niszczy komórki nowotworowe, leczy cukrzycę, reumatyzm, oparzenia, odleżyny, egzemy, owrzodzenia, łuszczycę, a nawet poprawia porost włosów. A to nie wszystko, bo tych właściwości jest naprawdę cała masa :lol: .

Zastosowanie:
Korzeń łopianu można przetworzyć na mąkę, a co za tym idzie - wyrób pieczywa. Można z niego zrobić kawę, a najlepiej ususzyć i przyrządzić specjalny napar.
Liście mogą posłużyć jako maseczki lub opatrunki na różnego rodzaju rany, oparzenia czy siniaki. Po prostu przykładamy czysty, zdrowy i młody liść łopianu.
Rzepy najlepiej ususzyć i zrobić napar w razie potrzeby.

Zbiory:
W internecie nie znalazłem żadnych informacji o okresie zbiorów rzepów i liści. Ja je zbieram teraz, czyli pod koniec lipca kiedy owoce są w szczytowej formie (można to poznać po jasno-różowym kolorze płatków rzepów.
Nie zbieramy teraz korzenia łopianu!!! Można go zbierać jedynie wczesną wiosną lub późną jesienią. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy można go już zbierać, wystarczy sprawdzić obecność rzepów na roślinie. Jeśli ich nie ma możemy śmiało zbierać korzeń.

Ode mnie słów kilka:
Korzenia łopianu należy mieć jak najwięcej. W trudnych czasach będzie to uniwersalny lek, który będzie miał zapewne ogromną wartość. Im więcej go masz tym lepiej. Owoce jeszcze suszę, ale powinno mi wyjść na ok. 3 największe słoiki. Tutaj zamieszczam ciekawe filmy i artykuły o łopianie:
https://www.youtube.com/watch?v=qKpGJIq8epU
https://www.youtube.com/watch?v=4eKZRKQtD-g&t=346s
https://www.medonet.pl/zdrowie,lopian-- ... 28750.html
1200px-Illustration_Arctium_minor_clean.jpg
lopuch.jpg
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Slovian
Posty: 32
Rejestracja: ndz 25 lip 2021, 22:59
Kontakt:

pn 26 lip 2021, 17:15

A realnie tak:
lopuch.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1151
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 26 lip 2021, 19:06

Slovian pisze:
pn 26 lip 2021, 17:11
Owoce (rzepy) - działają przeciwbólowo, leczą ból (...) zębów.
Korzeń łopianu leczy zapalenie zatok
Ooooooo chłopie.... Lecę na polowanie łopianu. Z niczym nie mam takich problemów jak z zatokami i bólem zębów...
Obrazek
Slovian
Posty: 32
Rejestracja: ndz 25 lip 2021, 22:59
Kontakt:

pn 26 lip 2021, 20:29

Pamiętaj tylko, że korzeń możesz zbierać jesienią lub wiosną gdy nie będzie kwiatów. Swoją drogą, w kwestii twojej alergii na trawy różnego rodzaju, w tym wrotycz, możesz się kurować owym korzeniem, i alergia powinna po kilku dawkach ustąpić ;)
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1151
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 26 lip 2021, 20:37

Alergia przyszła nagle i od tamtej pory jak tylko widzę pyłki w powietrzu tak już wiem, że będę za chwilę nieprzerwanie "rzucał glutem na sto metrów". Do tego pieczenie oczu, uczucie swędzenia w gardle. Dlatego nauczyłem się czerpać przyjemność z natury w tą zimniejszą połowę roku..
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Medycyna naturalna”