Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare)

Wiedza pokoleń związana z ziołami bądź technikami dawnymi
ODPOWIEDZ
Slovian
Posty: 32
Rejestracja: ndz 25 lip 2021, 22:59
Kontakt:

wt 31 sie 2021, 09:11

Cześć,
Teraz opowiem o roślinie, która z resztą spokrewniona jest z żywokostem czy farbownikiem, a mowa o żmijowcu. Nazwa "żmijowiec" wywodzi się z "języczków" na kwiatach przypominających języki węża. Właściwości ma podobne co do żywokostu, jednak trzeba z nim uważać. Ma wprawdzie właściwości lecznicze, lecz trzeba mieć na uwadze, iż zawiera związki, przez które w większych ilościach może być niebezpieczny. W dawnych czasach ludzie wykorzystywali ziele nie tylko w lecznictwie ludowym, ale także jako trutki na szczury, a nawet trucizny. Żmijowiec określa się mianem spirytystycznego zioła, gdyż dawniej członkowie różnych sekt stosowali ową roślinę w obrzędach. Mieli po nim halucynacje, i twierdzili, że doświadczają kontaktu ze światem pozagrobowym, no a po pewnym czasie, w wielu przypadkach do tego świata przechodzili. Zalecam więc stosować wyłącznie zewnętrznie! To taka historyczna ciekawostka, no ale dobra dość smętnych historii, oto do czego możemy wykorzystać żmijowiec:

Właściwości:
Żmijowiec zawiera substancje wspomagające gojenie się ran, siniaków. Dobrze działa na ukąszenia owadów, leczy trądzik, oraz wiele tego typu problemów skórnych.

Zastosowanie:

Żmijowcem możemy podmywać twarz, w przypadku skóry trądzikowej, z wypryskami lub po prostu tłustej. Możemy też wytworzyć z niego nalewkę w odpowiedniej proporcji, na rany i skaleczenia (można tym leczyć rany postrzałowe), a także toniki na ukąszenia i ugryzienia. W produkcji maści, nalewek czy toników stosuje się świeże ziele, ale można też je suszyć

Zbiory:
Ziele żmijowca zbieramy w okresie kwitnienia czyli od czerwca do września, zatem teraz jest już ostatni na to dzwonek. Surowcem zielarskim jest również korzeń, który zbieramy po przekwitnięciu, czyli od września do października.

Ostrzeżenia:
Nie stosować u kobiet w ciąży, dzieci, zwierząt itd.

Ode mnie słów kilka:

Ważne by w odpowiedni sposób go przetworzyć, szczególnie jeśli decydujemy się go stosować doustnie.

Przydatne linki:
https://rozanski.li/213/ziola-podczas-wedrwki-czesc-i/
https://www.youtube.com/watch?v=viXzh2qwOEM
MicrosoftTeams-image.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Medycyna naturalna”