Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria)

Wiedza pokoleń związana z ziołami bądź technikami dawnymi
ODPOWIEDZ
Slovian
Posty: 32
Rejestracja: ndz 25 lip 2021, 22:59
Kontakt:

sob 08 sty 2022, 13:59

Witajcie,
Dziś wiązówka błotna, jedno z pierwszych ziół które poznałem, swoją drogą w stronach rodzinnych jest to historycznie i leczniczo cenne zioło. Teraz trochę historii. 1918 rok. Niemcy dostają ogromnego kopniaka w d*** od Rosjan, we wsi opanowanej przez żołnierzy pruskich zaczął się misz masz, wielu rannych wracało z frontu, wszyscy leżeli w największej chacie należącej do sołtysa, tam też, mój pradziadek ze swoim ojcem leczyli ich właśnie wiązówką, zebraną przy rodzinnym stawiku, przy którym do dziś ta roślina licznie porasta brzeg. Głównie stosowali ją przy zbijaniu gorączki od postrzału. Dobra, koniec mojego smęcenia, przedstawiam wam kompendium wiedzy na temat tejże rośliny;

Właściwości:
Wiązówka błotna ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, żółciopędne, moczopędne, ściągające, bakteriostatyczne, odtruwające, przeciwkrwotoczne, napotne, przeciwgorączkowe, reguluje trawienie i przemianę materii.

Zastosowanie:

Napary i odwary stosowane są przy jakiś schorzeniach reumatycznych, przeziębieniach z gorączką, grypie, nieżytach układu oddechowego, stanach zapalnych przewodu moczowego, zaburzeniach trawienia, biegunkach, obrzękach, schorzeniach skórnych.
Zewnętrznie stosowane napary zalecane są do przemywania oczu w stanach zapalnych, do tworzenia okładów przy trudno gojących się ranach, owrzodzeniach rodzaju różnego no i trądziku.

Zbiory:
Czerwiec i lipiec są najlepszym okresem na zbieranie kwiatostanów wiązówki, w których część kwiatów jest jeszcze nierozwinięta

Przeciwwskazania:
Nie wolno używać wiązówki w przypadku uczulenia na salicylany
Duże dawki mogą spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego lub cały stracony dzień w toalecie :lol:
Wiązówka błotna 4.jpg
wiazowka blotna.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Slovian
Posty: 32
Rejestracja: ndz 25 lip 2021, 22:59
Kontakt:

sob 08 sty 2022, 14:00

A tutaj liść, zdjęcie również autorstwa 1411 :D
wiazowka blotna.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 09 sty 2022, 17:16

Podpora w postaci dr Różańskiego https://rozanski.li/326/wiazwka-filipen ... alicylowy/
I dodam że wiązówkę błotną, jak sama nazwa wskazuje, najłatwiej znaleźć przy polach gdzie są rowy z wodą. Wszelkie obrzeża zbiorników wodnych, rzek. Typowo w gęstwinie leśnej nie znalazłem nigdy przy wodzie, raczej nie lubi cienia - tę kwitnącą widziałem jedynie wzdłuż pól, tamże zdjęcie popełniłem. Przeniosłem do ogrodu swego poprzedniego, posadzilem w cieniu. Niby rosła, niby kwitła, ale mała była. Obecnie nie wiem jaki jej los, nie zabierałem do nowego domu gdyż w okolicy mam tyle tego, że jest skąd przynieść na wiosnę.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Medycyna naturalna”