Białoporek brzozowy (Piptoporus betulinus)

Wiedza pokoleń związana z ziołami bądź technikami dawnymi
ODPOWIEDZ
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 17 wrz 2018, 22:19

Na podium postawimy... białoporka brzozowego. Nietrudno znaleźć, ja mam i używam powszechnie. Nie mylić z błyskoporkiem podkorowym, jest rzadki i pod ochroną w Polsce. Co do białoporka nie będę podawał linków, bowiem chcę pisać wyłącznie o swoich doświadczeniach. Ale po kolei, białoporek wystepuje na całęj północnej półkuli i jest dość pospolity. Wystepuje wyłącznie na brzozach obumarłych leżących lub jeszcze stojących, ale już bez liści, od sierpnia do pażdziernika możemy zbierać świeże grzyby, ale znaleźć go można na brzozie przez cały rok. Człowiek lodu Ozi sprzed 3 tys lat miał właśnie białoporka przy sobie... Daje to do myślenia. W medycynie "ludowej" białoporek był/jest wykorzystywany jako lek przeciwpasożytniczy, w łagodzeniu zapalenia stawów, jako środek antyseptyczny przyśpieszający gojenie ran, ma działąnie higroskopijne. Co mówi nauka, otóż grzyb ma działanie antynowotworowe, pomaga przy Boreliozie, jako środek przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, co ciekawe natknąłem się też na informację że pomaga przy grypie? Paski białoporka nawet wysuszone zachowują działanie antyseptyczne więc ludzie kroili cienkie paski białoporka na okłądy na rany.

Zawiera;Antybiotyk to piptamina, są też; triterpeny pentacykliczne, kwasy polyporenowe A i C, kwas betulinowy, betulina, fungisterol, ergosterol, heteropolisacharydy .
tu link;https://fitoterapeuta.wordpress.com/201 ... nt-page-1/

Tu jak kogoś interesuje czytelnia medyczna;http://www.czytelniamedyczna.pl/2539,ek ... rostu.html

Osobiście białoporkiem interesuję się od pewnego czasu, (można go kupić w sklepach zielarskich) ale sam zebrałem trochę na poczatku września i po kilku dniach trzymania w pokoju pokroiłem i wzrzuciłem do termomixa potem do piekarnika (różański twierdzi ze nie więcej ajk 50 stopni) Robię co rano herbatkę czystek + białoporek po pół łyżeczki na 4 min potem wyrzucam i dodaję (własnej roboty) suszu z malin lub jeżyny. Na koniec konfitura z pigwowca. PYCHA
DSC00674.JPG
Tutaj włąśnie suszy się białoporek dla mnie i czternastki obok trochę niezdarnie pocięte opaski na rany i gotowy który pijam jako herbatkę (jutro z czternastką mam nadzieję)

Niemedyczne zastosowanie białoporka; do okadzania uli pszczelich, do ostrzenia brzytew (może można i nóż) jako poduszka do igieł, wypalony białoporek (jak bawełnę na rozpałkę w pudełku) rysuje na czarno.

Dobra tyle, tematu oczywiście nie kończę... przez P Różańskiego i Bonifratrów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...

Tagi:
Awatar użytkownika
potacz
Posty: 162
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:57
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

śr 26 wrz 2018, 14:48

Bold, bardzo bym prosił o założenie tematu dla tego grzyba, dużo własnych zdjęć, i najlepiej jakieś wpisy z encyklopedii. Jeśli znalazłbyś jeszcze np. Substancje aktywne, był by mega.

Przepraszam za marudzenie, ale dział zdrowie musi być w 100% merytoryczny :)
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 08 lut 2022, 12:31

Jedną z częstych inwazji wśród zastępów wojsk były zaraże-
nia włosogłówkami – Trichuris trichiura, powodującymi biegunki i bó-
le brzucha, które osłabiały żołnierzy. Jednym ze starych środków za-
radczych były spory brzozy (Piptoporus betulinus). Grzyb ten zawie-
ra bowiem naturalne środki przeczyszczające i olejki eteryczne
uśmiercające tego dokuczliwego nicienia (2).
Cytat pochodzi z pdfu "Dawna medycyna i weterynaria militaria" dostępnego tutaj.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 13 mar 2023, 20:42

Wracając dzisiaj, natknąłem się na huby drzewne i postanowiłem wrócić na forum i sprawdzić, cośmy nagryzmolili odnośnie białoporka brzozowego. Uzupełniam:

BoldFold napisał
Paski białoporka nawet wysuszone zachowują działanie antyseptyczne więc ludzie kroili cienkie paski białoporka na okłady na rany.
Takie wysuszone paski czy kawałki odcięte nożem będą działać jak opatrunek zwany spongostanem (opatrunek hemostatyczny) WYPRÓBOWANE. Suchy i odkształcony na pewno nie zawsze przylgnie nam do rany jak elastyczny opatrunek z apteki, jednak kawałek plastra na rolce czy mojej ulubionej taśmy izolacyjnej i już można ustabilizować na ranie.
Działa przeciwko włosogłówce i owsikom, co potwierdza dr Różański (w odniesieniu do mojego poprzedniego wpisu).

Całość w pdfie dostępnym online Wybrane grzyby lecznicze lasów krośnieńskich. Zalecam pobrać nim komuś zaczną przeszkadzać takie źródła wiedzy ;)

I dwa zrzuty z pdfu na zachętę:

bialoporek na forum 2.jpg
bialoporek na forum.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 13 mar 2023, 20:46

Białoporek brzozowy 2.jpg
Białoporek brzozowy 3.jpg
Białoporek brzozowy.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Medycyna naturalna”