Apteczka strzelecka

Obowiązkowa umiejętność każdego człowieka
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1081
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

ndz 06 lut 2022, 12:19

Cześć
1411 pisze:
ndz 06 lut 2022, 07:56
Mały offtop, wybaczcie: czy ktoś z wieloletnich strzelców opisałby apteczkę na strzelnicę i na czasy po W? Dział Pierwszej Pomocy, apteczka strzelca czy coś tędy. Na pewno taka wiedza również się przyda.
Moja apteczka na strzelnice, jest bez wodotrysków. Kupuje w sklepie (markecie) apteczkę samochodową zgodną z standardem DIN 13164.
I dodaje

-2x staza atestowana
-2x Combat gaza
-3x opatrunek uciskowy
-nożyczki do cięcia (duże)
-dodatkowe plastry
-dodatkowe rękawiczki jednorazowe

Tyle
~Bart

PS: na zdjęciu mój kolega, rozwalił sobie łuk brwiowy, strzelał z sztucera w kalibrze 30-06….
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]

Tagi:
Ramzan Szimanow
Posty: 1858
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

ndz 06 lut 2022, 12:52

Krótko i zwięźle SilesiaSurvival.
Co do stazy, jedni wręcz ją fetyszyzują inni kompletnie negują poza polem bitwy i wypadkami masowym.
Moje zdanie, typowo pod GWWW?
Może na strzelnicy nikomu nie uratowała jeszcze w Polsce życia, ale szerzej.
Mamy tu tematy o pozyskaniu drewna, traktorach, innych maszynach rolniczych. Te rok w rok okaleczają wielu ludzi.
Poza pospolitą głupotą, naprawami w biegu, pchaniem rąk gdzie nie trzeba i pracy z zdemontowanymi osłonami są i inne przyczyny.
Zmęczenie, rutyna, niespodziewane awarię itd.
Staza powinna być w wyposażeniu opteczki na ciągniku rolniczym, kombajnie, przy zrywce drewna czy większych pracach budowlanych. Obecnie, nie tylko w razie GWWW.

Wracając do apteczki. Sensowny środek odkarzający. Np octanisept, w gorszych czasach choćby mocny alkohol.
A zewnętrznie nie głupi pomysł owinąć na pojemniku szyny do unieruchamiania kończyn.
Zwykłe zwichnięcia i złamania są o wiele pospolitsze od ran postrzałowych i kłutych. Co nie znaczy że bez łatwego dostępu do fachowej opieki zwłaszcza te drugie nie mogą być śmiertelnie groźne bez porządnego unieruchomienia.
Może dojść do przemieszczenia, dalszego uszkodzenia tkanek, krwotoku wewnętrznego. A dalej stan zapalny, gangrena i sepsa...
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1081
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

ndz 06 lut 2022, 14:16

Cześć

Mam nadzieje że wątek apteczek, zostanie wydzielony ;)

Ja sam mam kilka apteczek, czyli.
-mała EDC (zawsze przy sobie)
-mała apteczka w plecaku (w miasto i w teren, uzupełnienie malej EDC)
-apteczka na strzelnice (czyli to samo co w plecaku tylko uzupełnione o to co już wspomniałem, w kieszeni koloru oliwkowego od OAK GEAR)
-samochodowa (zbudowana o torbę z indywidualnego pakietu profilaktyczno medycznego) czyli kilka marketowych małych apteczek , rozbudowanych o większą ilość kocy nrc , codofixa i opatrunków
-domowa (czyli wydzielona szafka)

Tyle :)
~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
PREPPERS_13
Posty: 357
Rejestracja: pt 09 kwie 2021, 09:27
Kontakt:

ndz 06 lut 2022, 20:56

Ja na strzelnice podstawowe apteczka jakieś gazy itd, STAZA cat 7 i hemostat celox,najwazniejsze to nauczyć się z tego korzystać,polecam zrobić KPP i pozniej TCCC ja juz po obu i tylko odświezam wiedze co jakiś czas.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 510
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

ndz 06 lut 2022, 21:45

W ramach kursu prowadzącego strzelanie jest KPP z certyfikatem. Kurs jest przydatny bo w ramach naszego stowarzyszenia każdy kto go posiada ma własną książkę obiektu (mamy dwie strzelnice) i może sobie sam albo w towarzystwie strzelać do woli.

Co powinno znaleźć się w apteczce strzeleckiej?

- Przede wszystkim wszelkiego rodzaju opatrunki, jałowe gazy i bandaże.
- staza zaciskowa - bardzo przydatna
- opatrunek wentylowy Beacon na rany klatki piersiowej
- opatrunek osobisty typu W,wojskowy, duży skompresowany - bardzo przydatny
- nożyczki ratownicze ze stopką
- plaster bez opatrunku w rolce
- koc termiczny-ratunkowy- „Folia Życia”
- chusta trójkątna 2 szt.

W apteczce strzeleckiej powinno znajdować się wszystko to co będzie nam potrzebne podczas opatrywania rany postrzałowej. Warto również posiadać środki ochrony własnej jak:

- rękawiczki gumowe
- maseczka do sztucznego oddychania z filtrem

Inne przydatne rzeczy w apteczce:

- chusteczki lub płyn odkażający
- agrafki
- plastry z opatrunkiem
- sól fizjologiczna

Co to jest STAZA?

Staza to rodzaj opaski uciskowej, którą zatamujemy bardzo silny krwotok. Stworzona została w sposób który umożliwia samodzielne jej założenie, nawet jedną ręką. Staza znajduje się na wyposażeniu wojsk, policji i straży pożarnej. Stazę stosuje się gdy inne środki tamowania krwi nie pomogą. Jest to ostateczność, ponieważ odcina dopływ krwi zarówno do rany jak i całej kończyny.

Co to jest indywidualny (osobisty) opatrunek typ W ?
- jest to połączenie dwóch tamponów włókninowych i bandaża. Taki opatrunek nie wymaga stosowania dodatkowych opatrunków podtrzymujących.
Charakteryzuje się wysoką chłonnością, sterylnością (opakowanie 199% szczelne). Nadaje się nawet do ran postrzałowych na wylot.
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2569
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 07 lut 2022, 18:37

Szukając informacji o stazach przed zlotem 2019? Chyba wtedy, znalazłem stazy ćwiczebne, na których mi zależało. Jednak cena treningowej stazy, była podobna do normalnej i trochę mnie to rozdrażniło. Szukałem jednak więcej info i trafiłem na kanał, myślę że znanego wielu osobom, ratownika Borkowskiego, gdzie testował stazy z Chin, podróbki CATa. Wrzucam link do zapoznania się. https://youtu.be/mlo5Vwrf-gQ
Obrazek
Awatar użytkownika
Norbert_OFOL
Posty: 8
Rejestracja: pt 08 paź 2021, 09:59
Kontakt:

śr 09 lut 2022, 16:14

Cześć wszystkim.

Fajnym dodatkiem jest guma SWAT-T. Może robić zarówno za opaskę uciskową jak i element opatrunku uciskowego.
Zakładanie tego komuś jako opaskę uciskową proste jak drut. Miałem jedynie problem z zakładaniem samemu sobie na ramię jednorącz ale nie jest to niewykonalne.

Ktoś z Was miał z tym styczność?
Ramzan Szimanow
Posty: 1858
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

śr 09 lut 2022, 18:27

Norbert_OFOL pisze:
śr 09 lut 2022, 16:14
Cześć wszystkim.

Fajnym dodatkiem jest guma SWAT-T. Może robić zarówno za opaskę uciskową jak i element opatrunku uciskowego.
Zakładanie tego komuś jako opaskę uciskową proste jak drut. Miałem jedynie problem z zakładaniem samemu.
To nie jest przypadkiem podobne do Radzieckiej/Rosyjskiej opaski uciskowej?
Awatar użytkownika
Norbert_OFOL
Posty: 8
Rejestracja: pt 08 paź 2021, 09:59
Kontakt:

śr 09 lut 2022, 18:58

Założenie podobne. SWAT-T jest szersza, bardziej elastyczna, nie ma "guzików" jak ta rosyjska i nie parcieje ;)

https://m.youtube.com/watch?v=Qt2sDv-n4MI&t=7s
Cikson
Posty: 5
Rejestracja: śr 10 maja 2023, 22:33
Kontakt:

pt 12 maja 2023, 10:46

Odnośnie stażu, nie jest to ostateczność tylko pierwsza rzecz która powinniśmy chwycić przy masywnych krwotokach z kończyn. Poza tym że boli po założeniu jest nieszkodliwa dla kończyny do 3h. Dopiero później może następować martwica. W dużych miastach czas przyjazdu karetki to 8-10 minut.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsza pomoc”