Dom na etapie budowy i projektowania

Sprawy dotyczące bezpieczeństwa i przygotowania naszego miejsca zamieszkania
ODPOWIEDZ
Arys950
Posty: 4
Rejestracja: ndz 20 gru 2020, 20:07
Kontakt:

śr 21 wrz 2022, 08:11

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Przede wszystkim dziękuję za dzielenie się tu wiedzą. CZYTAM forum od samego początku i wiele z niego wyniosłem. Ale chyba czas żeby zacząć dawać coś od siebie :) . A teraz do meritum, jestem na etapie budowy domu metodą gospodarczą. Zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić, doprojektować żeby mój dom był bardziej samowystarczalny i pomocny w przechodzeniu wszystkich kryzysów ekonomicznych (np taki jaki teraz następuje). W tej chwili mam zaprojektowane:
-duzy kominek z płaszczem wodnym w centralnym punkcie domu
-bufor ciepłą do tego kominka
-podłogowke w całym domu
(Żeby korzystać z ciepłą do ostatniej chwili)
-solary do cwu latem
-osobną instalacje elektryczną z przerobionymi ups'ami dla kluczowych elementów takich jak pompy do ogrzewania, hydrofor ze studni, 2 awaryjne gniazdka oraz kilka zarowek.
-mala ilość paneli fotowoltaicznych podłączonych do tej instalacji off grid
-podwojne dojście wody to toalet, jedna normalnie wodociągowa a druga z hydroforu
-studnia bez rejestracji
-zazbrojona ziemianka koło domu
-duzy ogród (wciąż za mały żeby być samowystarczalny)
-zbiorniki na deszczówkę około 10 me
-na działce jest już wiele drzew owocowych

Na koniec dla szerszego nakreślenia sytuacji dodam że dom ma tylko 70 metrów zabudowy (ten piękny dom plus od jednej z partii). Niestety moje środki są też mocno ograniczone ( sam utrzymuje wielodzietna rodzinę która pewnie jeszcze trochę się powiększy).

Za wszystkie wytknięcia błędów albo pomysły serdecznie dziękuje :)
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

czw 22 wrz 2022, 01:30

Zaprojektuj kominek z płaszczem zdolnym do pracy bez pomp - bo większość bez prądu nie działa. Od biedy zrób zwykły kominek dgp i odzysk ciepła z komina. Rury na całym odcinku z metalu, to się nie stopią przy pracy bez prądu.
Dodaj do tego zabezpieczenie ciśnieniowe też bez prądu- zawór mechniczny z kapilarą.
A po ch.... podwójne dojście wody do toalet?
Zrób normalne uzdatnianie jak trzeba i zawor przełączający cały dom - wodociąg/ studnia.
Wyjdzie dużo taniej.
Masa osobnych ups to też kiepski pomysł. Lepiej jedno centralne urządzenie.
Fotowoltaike trzeba przeliczyć dla warunków zimowych- będzie offgrid więc centralny 1 ups/magazyn ma większy sens.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 498
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

pt 23 wrz 2022, 11:14

Przede wszystkim pełne PODPIWNICZENIE...
Wychodzi drożej ale wszyscy później doceniają zalety.... A przy tylko 70 m zabudowy znacznie podnosi funkcjonalność.
Warto od razu pomyśleć o agregacie awaryjnym 3-fazowym (nie rozumiem tych co w domu zakładają zasilanie 1-fazowe), osobnym pomieszczeniu dla niego w bryle budynku (piwnica), wygłuszeniu i odprowadzaniu spalin. Borykam się teraz z tym tematem bo wszystkie pomieszczenia podpiwniczenia mam już zagospodarowane. Połowę zajmuje garaż na tyle fajnie że przy znacznym spadku terenu działki wyjazd mam "na wprost" bez stromego podjazdu.
No i przeróbka samej instalacji elektrycznej...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1066
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

pt 23 wrz 2022, 11:29

Cześć

Pełne podpiwniczenie to super sprawa! W domu rodzinnym tak mam, i w piwnicy znajduje się warsztat , zapasy, magazyn narzędzi ogrodowych czy miejsce na rowery.

Agregat super sprawa :) chodź przyznaje że mój Tata ma jeszcze agregat na silniku od Syrenki :) z dawnej OSP. Działa dobrze, chodź jest trochę grzebania żeby utrzymać w sprawności.

Jeżeli możemy sobie pozwolić na dodatkowy zbiornik na szambo. Warto wkopać taki zbiornik, i podłączyć do niego rynny. Dzięki czemu będziemy mieli fajną cysternę na deszczówkę. Ja tak wykorzystuje stary zbiornik na szambo….. do podlewania kwiatków i do niczego innego. Do mycia auta czy awaryjnego prania mam deszczówkę z Mauserów z garażu ;) Które były po wodzie destylowanej.


Tyle z mojej strony.
~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Arys950
Posty: 4
Rejestracja: ndz 20 gru 2020, 20:07
Kontakt:

pt 23 wrz 2022, 21:51

"Zaprojektuj kominek z płaszczem zdolnym do pracy bez pomp"
Po odłączeniu prądu zawór odłączy pompkę i da bezpośredni przepływ między buforem a płaszczem.
W sumie 900 litrów trudno będzie tą wodę przez przypadek zagotować. Niestety zupełnie bez pompek się nie da w moim wypadku bo bufor (2 metry wysoki) musiał by być umieszczony nad kominkiem :/
"Rury na całym odcinku z metalu, to się nie stopią przy pracy bez prądu"
Na pewno zrobię :)
"A po ch.... podwójne dojście wody do toalet?
Zrób normalne uzdatnianie jak trzeba i zawor przełączający cały dom - wodociąg/ studnia.
Wyjdzie dużo taniej. "
Na pewno długo terminowo wyjdzie taniej i taki zawór też był w planach, ale jak czytałem jednostkowy wydatek to kilka tysięcy a takie 2 rurki pcv plus hydrofor powinny się zamknąć w kilku set złotych. Teraz natomiast jak odpisuje to uświadamiam sobie że zupełne przełączenie się na studnie da super oszczędności i warto w to zainwestować.
"Masa osobnych ups to też kiepski pomysł. Lepiej jedno centralne urządzenie. "
Masz rację zrobię jedno z lekkim naddatkiem
"Fotowoltaike trzeba przeliczyć dlatego warunków zimowych- będzie offgrid więc centralny 1 ups/magazyn ma większy sens. "Będę przeliczał na zimę

mar_kow pisze:
pt 23 wrz 2022, 11:14
Przede wszystkim pełne PODPIWNICZENIE...
Wychodzi drożej ale wszyscy później doceniają zalety.... A przy tylko 70 m zabudowy znacznie podnosi funkcjonalność.
Warto od razu pomyśleć o agregacie awaryjnym 3-fazowym (nie rozumiem tych co w domu zakładają zasilanie 1-fazowe), osobnym pomieszczeniu dla niego w bryle budynku (piwnica), wygłuszeniu i odprowadzaniu spalin. Borykam się teraz z tym tematem bo wszystkie pomieszczenia podpiwniczenia mam już zagospodarowane. Połowę zajmuje garaż na tyle fajnie że przy znacznym spadku terenu działki wyjazd mam "na wprost" bez stromego podjazdu.
No i przeróbka samej instalacji elektrycznej...
Ten przepis 70 metrów zabudowy ma zapis że można budować tylko 2 kondygnacje więc u mnie odpada (mam już parter i poddasze użytkowe). I można by powiedzieć że w takim razie walić takie przepisy chce budować tak jak mi się podoba... Ale na tym wątpliwej jakości przepisie zaoszczędziłem masę pieniędzy których nie mam. Mam wszystkie materiały żeby z oknami, dachem i elektryką zamknąć się w 70 tyś w stanie surowym. Wolę wybudować się za 3 lata bez piwnicy niż za 8 lat z nią.

Z racji braku piwnicy agregat na razie odpada choć na działce jest miejsce gdzie mógłby stać wygłuszony i przechodzą tam przewody zasilające. Więc do przemyślenia.
Ramzan Szimanow
Posty: 1831
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pt 23 wrz 2022, 23:00

Zbiorniki na deszczówke jest dobrze ciut wynieść do góry.
Choćby z metr ponad grunt, daje to już jakieś ciśnienie i możliwość grawitacyjnego poprowadzenia wody wężem tam gdzie jest akurat potrzebna.
Do studni poza hydroforem awaryjna abisynka.
Podpiwniczenie to doskonały pomysł.
Zwróci się wielokrotnie. Gorzej jeśli poziom wód gruntowych uniemożliwia.
Wtedy zostaje zewnętrzna, obsypana wkoło ziemią "półziemianka" budowana od podstaw lub z betonowego szamba
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 24 wrz 2022, 07:02

Czołem.
Ja tylko w kwestii kominka na razie napiszę. Posiadam kominek we w miarę możliwości centralnej części domu. Rozprowadzenie kanałami wentylacyjnymi, tak zwany rekreacyjny. Jeszcze jedną kratkę z rurką wstawię i koniec. Naorawdę, jeśli układ domu jest przemyślany, schody wolnostojące itd, to wystarczy. I jest tańsze. U mnie działa znakomicie bez płaszcza. Na etapie budowy można to zaplanować i zredukować koszta.

20220924_070802.jpg

Takie dwie posiadam. Muszę dodać trzecią i dom zabezpieczony. Na pietro dociera ciepłe powietrze dzięki prawom fizyki - ciepłe samo idzie do góry :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
West_End
Posty: 261
Rejestracja: pt 18 lut 2022, 21:11
Kontakt:

sob 24 wrz 2022, 09:46

1411 pisze:
sob 24 wrz 2022, 07:02
Na pietro dociera ciepłe powietrze dzięki prawom fizyki - ciepłe samo idzie do góry :)
DOKŁADNIE, mało kto wierzy ze takie proste manewry jak ten pozwalają oszczędzać mnóstwo kasy 💪. Właśnie w ten sposób mam przebudowany dom dzięki czemu koszty ogrzewania są masakrycznie niskie. Izolacja +dobre rozprowadzenie +wnioski z lekcji fizyki. U mnie skrzynka "jak w mięsnym" drewna w kominku rozpalonym po 16 wystarcza aby nagrzać chatę do 22 23 st. i dopiero przy mrozach przechodzę na gaz i to z rachunkiem na poziomie 300- 600 zł. Tak więc zaplanowanie i wykonanie generuje mnóstwo oszczędności 💪
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 25 wrz 2022, 15:19

Pozwalają. Odkąd wrzesień deszczowy i wilgotny, przepalam co dzień w kominku (trochę dzieciaki się obsmarkały więc dogrzewam, co by mnie żona nie zeżarła że Spartę wprowadzam). Węgla i pieca w kotłowni jeszcze nie tknąłem - nie ma po co.
Te kilka polan daje radę aby zagrzać w domu. Nawet gdybym nie miał pniaków tylko połamane palety, wystarczyło by. Poszło by więcej, owszem, ale i tak nie trzeba by było odpalać głównego źródła ciepła.
Co do piwnicy, mam pod połową domu jedynie. Niby sporo miejsca, ale żałuję że nie pod całym. Trochę dodatkowej przestrzeni gospodarczej by się przydało.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dom”