Tani SCHRON nawet gdy Somsiad patrzy

Sprawy dotyczące bezpieczeństwa i przygotowania naszego miejsca zamieszkania
Awatar użytkownika
Bushido
Posty: 17
Rejestracja: wt 24 mar 2020, 15:09
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

ndz 29 mar 2020, 16:56

Witam, Jestem z Podkarpackiego, jestem tu nowy, nie zdarzyłem jeszcze przeczytać wszystkich tematów, ale kilka które obejrzałem mogę uznać za bardzo ciekawe. Zaczynam od Schronów, jest to jedno z moich następnych marzeń/planów do realizacji, ze względu na to że pracowałem w branży budowlanej i znam kilka ciekawych skrótów żeby to zrealizować "nawet gdy somsiad patrzy" może nawet próbować uzyskać dofinansowanie (choć w dobie obecnej sytuacji i nadchodzącego kryzysu nie będzie to możliwe) ale to też było by ryzykowne, poza tym czemu władzom pokazywać naszą tajemnice. Schron zaczynamy od wykopania głębokiego rowu/dziury (używamy do tego najbliżej położonej firmy koparkowo/uslugowej że względu na głębokość), będziemy potrzebować również pomp głębinowych (koszt ok. 200-300 zł + wąż) które później wykorzystamy do wypompowywania szamba i awaryjnego wypompowywania wody ze schronu, musimy pamiętać żeby na dno naszego wykopu wprowadzić studnie-kilka betonów, które będą oczywiście naszym szambem(studnia będzie musiała być szczelna) , ogólnie jak pomysł się spodoba będę mógł zrobić projekt i tam będzie wszystko wyjaśnione, Schronem będzie 20m3 lub mniejszy zbiornik na szambo (najlepiej betonowy - koszt 4000 zł lub niższy + transport i dźwig), który będzie musiał być zakonserwowany, my dodatkowo go zabezpieczymy własnego pomysłu membraną (membrana może być tania przy zastosowaniu grubej foli budowlanej) można przy większych kosztach zastosować dwa wejścia/wyjścia. "Somsiad" przed inwestycja musi być poinformowany ze jest to projekt pozyskiwania deszczówki i nasz zbiornik retencyjny jest wykonywany nowatorskim sposobem oczyszczania i gdyby pytał po co nam rury i prąd który do niego podciągamy to po prostu mówimy ze woda ma być tam również pozyskiwana z prysznica i umywalki i ponownie wykorzystywana w toalecie. Gdyby koszty pozwoliły to bezpośrednio nad schronem można zrobić ziemiankę z solidnie wylana betonowa podłogą ale to jedna z koncepcji (dodatkowa spiżarnia nad schronem z ukrytym wejściem i kolejnym wytłumaczeniem, po co nam agregat - z tłumikiem i wydechem zewnetrzym ;) ) system wentylacji filtrowanej z podciśnieniem to też nic trudnego i mega drogiego, filtracja i magazynowanie wody to temat równie obszerny co niezbyt drogi... Myślę że można by całość wykonać w kosztach max. 25000 zł w pełni wyposażonym magazynem i potrzebnymi urządzeniami ale dokładnie jeszcze nie liczyłem i dużo zależy od podwykonawców oraz własnego zaangażowania (to jest również uzależnione od własnej wiedzy i dostępnych narzędzi). Mam nadzieję że temat się spodoba i przepraszam za chaotyczną pisownię - piszę z telefonu :? Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony ndz 29 mar 2020, 22:23 przez Bushido, łącznie zmieniany 1 raz.
SŁAWEK
Posty: 345
Rejestracja: czw 06 gru 2018, 20:53
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

ndz 29 mar 2020, 21:47

Wejście smoka, cześć !
Romeo

ndz 29 mar 2020, 21:50

Cena jak najbardziej realna ,oczywiście wiadomo ,że głownie z wkładem pracy własnej , no i zminimalizować dopuszczanie kogoś z zewnątrz, jak kiedyś sobie obliczałem budowę schronu własnymi rekami ,jedynie co koparka i ewentualnie grucha z betonem , tylko ja sam chciałem wymurować z bloczka betonowego ściany to sam materiał plus materiały do wcześniejszego uzbrojenia wykopu ,czyli studzienka odwadniająca ,folia jakiś tłuczeń pod nią dla wyrównania terenu itp to 15000tysi mi wyszło ,jednak plany ulegają zmianie i teraz mam coś innego na myśli ;) ....
Oczywiscie bajeczki dla sąsiada typu ,kopię szambo ,czy ziemiankę na warzywa czy oczyszczalnię przydomową ,w zależności gdzie bym to robił ,jednak plany się zmieniają ....
Awatar użytkownika
Bushido
Posty: 17
Rejestracja: wt 24 mar 2020, 15:09
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

ndz 29 mar 2020, 23:16

Pierwszy etap - wykop, gdybyśmy uwzględnili dodatkowo stworzenie ziemianki to głębokość musiała by sięgać ok. 6 metrów przy czym na krawędzi schronu głębokość musiała by sięgać ok. 8 metrów na studnię do szamba (krawędzi ponieważ toaleta w stylu kamerowym potrzebuje wlotu bezpośrednio ze schronu jak i poza nim na odpowietrzenie i rurę odpowiedniej szerokości żeby wprowadzić pompę na brudna wodę - awaryjnie można to zrobić również bezpośrednio z toalety gdzie znajdował by się wizjer awaryjny). Na dno wykopu dajemy gruby kamień i kładziemy rury melioracyjne które podpinamy do studzienki lub systemu już istniejącego, przykrywamy kamieniem wszystko ok. 30-40 cm następnie drobniejszy kamień i piasek później robimy Chudziaka(beton) ok 15 cm, możemy zamówić beton W8-W12, nie powinien być dużo droższy od zwykłego, a zapewni nam dodatkowa wodoszczelność. Gdy Chudziak wyschnie, tworzymy membranę na której spocznie nasz SCHRON - ze zbiornika na szambo/wodę (20m3 ma wymiary zewnętrzny 3.7x2.6x2.7m). Membrane można zrobić podwójnie lub potrójnie... Konserwacja zbiornika to pierwsza, druga to papa na zakładkę i zgrzana, a trzecia to gruba folia budowlana łączona na zakładkę przez zawinięcie. Kolejna kwestia to decyzja czy opieramy się na jednym czy dwóch wejściach /wyjściach, jeżeli zdecydujemy się na dwa exit'y to utrudni nam to pracę na poziomie szczelności i dodatkowych pytań że strony Somsiada i wykonawcy wykopu... Cdn.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 29 mar 2020, 23:48

Czołem! Bushido, klepnij powitanie i kilka słów o sobie boś faktycznie jak smok wparował 8-)
Romeo, gotowy zbiornik na szambo własnie tańszy, szybszy i mnie podejrzany niż murowanie na własną rękę.
Obrazek
CYKLOP

pn 30 mar 2020, 09:01

Jeżeli chodzi o wejścia czy wyjścia z ziemianki , schronu . Moje zdanie jest takie że zawsze rób minimalnie dwa włazy przez które możesz się poruszać . Podczas zablokowania jednego wejścia czy ataku intruza zawsze masz drogę ucieczki .
Przy zablokowaniu jedynie jednego wejścia jesteście skazani na zagładę . Nawet proponuje w formie korytarza oddalonego w ustronne miejsce wyjście awaryjne ulokować . Tak by nie zwracać uwagi na siebie podczas wychodzenia z kryjówki .
Awatar użytkownika
Bushido
Posty: 17
Rejestracja: wt 24 mar 2020, 15:09
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

pn 30 mar 2020, 10:27

PAKO i tu masz 100% racji! Korytarz ewakuacyjny można zrobić z kręgów betonowych (trzeba pamiętać o ich konserwacji i membranie) żeby było bezpiecznie to musimy też wylać płytę betonowa nad przejściem (5 metrów gleby może być bez płyty problemem) wraz ze zbrojeniem i dobrze je razem połączyć. Długość tunelu razem z wyjściem i atrapą studni(tutaj też mam kilka innych rozwiązań) może nas kosztować nawet ok. 6000-7000 zł przy założeniu że tunel będzie liczył ok. 6 metrów + 6 metrów pionowego wyjścia, koszty mogą się zmniejszyć jeżeli całość poprowadzimy skosem do któregoś z budynków blisko schronu np. Domu, co jest też super opcją ponieważ może być to równocześnie korytarz techniczny, sieć energetyczna i woda śmiało mogą być nim poprowadzone przy suficie.
Romeo

pn 30 mar 2020, 13:18

1411 pisze:
ndz 29 mar 2020, 23:48
Czołem! Bushido, klepnij powitanie i kilka słów o sobie boś faktycznie jak smok wparował 8-)
Romeo, gotowy zbiornik na szambo własnie tańszy, szybszy i mnie podejrzany niż murowanie na własną rękę.
Abstrahując teraz na chwilę od pomysłu kolegi ,bo tu piszę co ja sobie tam pomyślałem kiedyś wg moich planów ,Wg mnie i moich obliczeń z przed dwóch lat jakoś nie taniej a jedynie szybciej ,poza tym ogranicza cię wielkość gotowego zbiornika musisz się do niego dostosować zamówić dźwig żeby ci to wstawił itd..,ja liczyłem na schron wielkości trzech takich zbiorników 20m3 a wymiary takiego zbiornika to 3,90x2,60x2,80 jak powyżej zależy od producenta, więc trochę za mało jesli bierzemy pod uwagę toaletę ,miejsce na zapasy i do spania ,ale wiadomo każdy ma inne wyobrażenie tego co by chciał zrobić sobie na podwórku i zależy od zasobności portfela ,jeden chce tylko z tego zrobić spiżarnię a inny normalny schron ,ja chciałem normalny schron , jednak miejsce gdzie miał być zbudowany było poza miastem na typowej działce rekreacyjnej na blackout gdzie trzeba oddalić się od miasta na dłuższy czas ,nie mniej jednak tu kolega chce robić przy domu i ok jak najbardziej się zgadzam najlepszy pomysł to gotowy zbiornik ,do tego do kupienia również są gotowe ziemianki i też są godne uwagi ,jednak akurat ja jestem taki ,że gdybym miał już budować coś takiego ,to jak najmniej osób trzecich i jesli mogę zrobię sam ...dla tego wole sam murować ,dłużej zejdzie ,jednak plany mi się zmieniły i teraz jest inny projekt w fazie przemyśleń ....
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 30 mar 2020, 14:02

Pełna zgoda Romeo. Chodziło o postawienie gotowca jako o nie wzbudzające zainteresowania działanie. Kompromis.
Obrazek
Romeo

pn 30 mar 2020, 15:35

Tak ,jak najbardziej , kiedys siedziałem i myślałem jak to najszybciej zrobić jak w USA kopią duł przyjeżdża schron ,zakopują i po sprawie i doszedłem ,że można by kupić taki wieli przepust drogowy metalowy , nie raz widać jak drogowcy budują jakiś most czy przeprawę nad jakąś rzeką czy ciekiem wodnym ,kładą taki przepust karbowany i na tym most ,to by było ciekawe rozwiązanie ....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dom”