Dom/ogrzewanie/kalkulator

Sprawy dotyczące bezpieczeństwa i przygotowania naszego miejsca zamieszkania
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2591
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 11 gru 2021, 11:35

Ja się zgadzam ale własnej żonie to wpierw wytłumacz Bold :lol:
Obrazek
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

sob 11 gru 2021, 11:45

Hehehe! Metoda jednego klocka ma sens :) Ale jskos slabo widze siebie w dyskusji z moja malzonka. Zwlaszcza w sytuacji, gdyby woda w kibelku zamarzla 😁 Kobiety sa cieplolubne. Zupelnie jak moje domowe kociska. Ja sam tez w sumie nie znajduje przyjemnosci w wykonywaniu prac domowych zgrabialymi z zimna lapskami. Dla mnie 18C w domu byloby OK. Ale jestem w mniejszosci. Reszta mowi 21C i ani ciut-ciut mniej. I co ja moge? Poza placeniem za gaz i drewno... 😁
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1167
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

sob 11 gru 2021, 16:50

Pietrow pisze:
pt 10 gru 2021, 19:27
Dziwnym zalozeniem jest przyjecie temperatury -20C jako wartosci z danych usrednionych. Chyba, ze bylaby to bardzo stara ksiazka. Z czasow, gdy jeszcze mielismy w Polsce zimy, a na polnocnym wschodzie kraju niedzwiadki polarne mowily "dzien dobry". Najwiekszy mroz jaki pamietam z czasow mojego zycia w obecnym miejscu to -16C przez kilka nocy jakies 8 lat temu. W tej sytuacji slabo widze mozliwosc uzyskania wartosci usrednionej dla sezonu grzewczego na terenie calego kraju na poziomie -20C.
Ale, ale... Czy ta wartosc -20C jest podana jako wynik usrednienia w ksiazce czy tez jest to Twoje wlasne zalozenie?
Dla mnie sensownym byloby przyjecie do obliczen wspolczynnika okreslajacego ilosc ciepla potrzebnego do utrzymania temperatury w pomieszczeniu na poziomie 20C jako zaleznego od roznicy temperatur - cos jak ilosc "W / m2 * stopien C". Wtedy mamy sparametryzowane wzorki, pod ktore mozna podstawiac wymagane wartosci i otrzymywac zalezne od nich wyniki. Zreszta - dokladnie tak podawany jest wspolczynnik przenikalnosci cieplnej przegrod "K": https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3 ... iep%C5%82a
Tak jak pisałem budowlaniec ze mnie marny, natomiast jeśli chodzi o książkę to jest to "Fizyka Cieplna Budowli w Praktyce obliczenia cieplno–wilgotnościowe" autorstwa Andrzeja Dylla z 2015. Tam są głównie same wzory i wykresy. No ale. Przyznam Ci się szczerze że w zeszłym roku w styczniu miałem -18. Teraz w środę nad ranem miałem termometr pokazał -12, i w sumie nie mylił się bo poniżej -10 zamarza mi woda w szopie w piwnicy, a tak właśnie się stało. Stąd takie moje wyliczenia wyjściowe.
Obrazek
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

sob 11 gru 2021, 17:51

Powiedz mi ile masz mrozu, a powiem Ci, gdzie mieszkasz :)

Dzieki za namiar na ksiazke. Moze znajde kawalek urlopu by rzucic okiem w jej zawartosc. Chociaz... Nie... Na urlop czekaja mi dwie ksiazki z cyklu STALKER. Chetnie poczytalbym je juz teraz, ale bede twardy i doczekam do urlopu by zrobic sobie 2-3 dni od rana do wieczora z ksiazkami.
Pozdrowiska wielce serdeczne
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
BoldFold
Posty: 1429
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

ndz 12 gru 2021, 10:38

Pietrow pisze:
sob 11 gru 2021, 11:45
Hehehe! Metoda jednego klocka ma sens :) Ale jskos slabo widze siebie w dyskusji z moja malzonka. Zwlaszcza w sytuacji, gdyby woda w kibelku zamarzla 😁 Kobiety sa cieplolubne. Zupelnie jak moje domowe kociska. Ja sam tez w sumie nie znajduje przyjemnosci w wykonywaniu prac domowych zgrabialymi z zimna lapskami. Dla mnie 18C w domu byloby OK. Ale jestem w mniejszosci. Reszta mowi 21C i ani ciut-ciut mniej. I co ja moge? Poza placeniem za gaz i drewno... 😁
Jest na to rada :idea: Ustaw termometr tak aby było 20 stopni a termometr wskazywał 21 :lol:

Mieliśmy prcownika który miał problem z cukrem a słodził niemało czy herbata czy kawa więc kupilismy mniejsze łyżeczki, o dziwo dalej sypał 5, nie skapnął się, równoczesnie zaczęliśmy go gnębić "syp 4" ni i teraz 1,5 sypie i wszystkim rachunki za cukier zw wspólnej kasy spadły, a kolega zdrowszy :D
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

ndz 12 gru 2021, 11:38

😁 Metoda sluszna. Tyle, ze ja nie mam w domu ani jednego "analogowego" termometru, ktory moglbym przewzorcowac. Same elektroniczne cudaki. W tym EvoHome, ktory podaje temperatury w kazdym pomieszczeniu i steruje glowicami przy grzejnikach oraz kotlem gazowym.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2591
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 12 gru 2021, 17:10

Czyli nieustannie cywilizacja wiedzie nas ku upadkowi jak nie można "podkręcić" wyniku :lol:
U nas na południu dzisiaj -4°C. Jak do tej pory zimniej nie było ale zwykle od stycznia się zaostrza. O ile akurat ten rok będzie mroźny.
Obrazek
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

ndz 12 gru 2021, 17:38

Od podkrecania wynikow to my tu mamy "(nie)rzont". Niepobijalni sa w te klocki.
Ja tam cenie sobie systemy, ktore mowia prawde i w ktorych mowi sie prawde.
Moj ojciez mawial, ze lepsza jest najgorsza prawda niz najpiekniejsze klamstwo. Zgadzam sie z tym.

U mnie dzis nad ranem bylo -6.4C na dachu, na wysokosci 7m nad gruntem. 2m nad gruntem bylo w tym czasie -3.8C. Jak narazie rekord tego sezonu grzewczego.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2591
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 12 gru 2021, 18:55

Pietrow, miałem jedynie na myśli niższą temperaturę w domu dla naszego dobra :lol:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dom”